Adófórum

Adózási és számviteli információk

üzemanyag kérdés

Egyéni vállalkozók

üzemanyag kérdés

HozzászólásSzerző: viragmarta60 » vas. júl. 06, 2008 1:27 pm

Sziasztok! Nem biztos, hogy az Apeh által közzétett üzemanyag ár a kevesebb, már több esteben előfordult, amikor magasabbra kalkulálták, mint amennyiért meg lehetett venni. Döntéstől függ a vállalkozásban benn lévő autóra melyik elszámolási módot választja, de számla nélkül is elszámolható, ha az Apeh által elfogadott üzemanyagárral számol,menetlevelet vezetni kell és csak a vállalkozás céljára használhatja tgkát.

Ahogyan erdoapolas írta ..."Abban az esetben kell gyűjteni, ha a költségelés a számla alapján van."...

Üdv: Márti

viragmarta60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

üzemanyag kérdés

HozzászólásSzerző: validitas » vas. júl. 06, 2008 2:22 pm

Sziasztok!

Az egyéni vállalkozó üzemanyagköltséget a járműveire az SZJA tv. 11.sz. melléklet III. fejezete szerint számolhat el. Azaz

- vagy fogyasztási norma alapján, az APEH-által közzétett üzemanyagárral,

- vagy pedig számlák alapján. Ha számlák alapján számol el költséget, az elszámolt üzemanyag-mennyiség nem lehet több, mint az üzemi használatra a normával számított mennyiség.

Ha az üzemanyag (diesel) áfáját levonásba helyezi, akkor csakis számlákkal igazolt üzemanyagköltséget vehet figyelembe.

Fenti két módszer negyedévente választható. Bármelyik módszert választja is, köteles vezetni az 5.sz. melléklet II.fejezet 7.pont szerinti nyilvántartást.

A gépjármű egyéb költségeit csak számlák alapján számolhatja el.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

üzemanyag kérdés

HozzászólásSzerző: erdoapolas » vas. júl. 06, 2008 2:31 pm

Szia Böbe!

Az erőforrásokban megtalálható ez a nyilvántartás?  Ha nincs ott, légyszíves mond meg hogy hol található.  Az 5.sz. mell. II.FEJ. 7. pont-ra gondoltam.

Köszi: Marcsi

erdoapolas
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

üzemanyag kérdés

HozzászólásSzerző: validitas » vas. júl. 06, 2008 2:38 pm

Szia Marcsi!

Az SZJA tv. 5.sz. melléklet II. fej. 7.pont tul.képpen az útnyilvántartás rovatait írja elő azzal, hogy tehergk.esetében a menetlevél is megfelelő.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

üzemanyag kérdés

HozzászólásSzerző: erdoapolas » vas. júl. 06, 2008 2:41 pm

Köszönöm szépen!

Üdv: Marcsi

erdoapolas
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

üzemanyag kérdés

HozzászólásSzerző: Katuka » vas. júl. 06, 2008 4:04 pm

Köszönöm szépen a maximálisan kimerítő válaszokat, különös képpen Validitas gyors segítséget, de természetesen a többieknek is.

Katuka

Katuka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

üzemanyag kérdés

HozzászólásSzerző: Pikikee » vas. júl. 06, 2008 4:47 pm

Sziasztok!

Megint neki állt kattogni az agyam :-)
Gondoltam én meg az 500 Km-es elszámolást választom, de nem tehetem meg :(
Ezt a változást véltem felfedezni:
IV. A járművek költsége ( 3. sz. mell )

8. A 6. pontban foglaltaktól eltérően a mezőgazdasági őstermelő az útnyilvántartás vezetése helyett havi 500 kilométer utat számolhat el saját tulajdonú személygépkocsi üzleti célú használata címén a költségek 3. pont szerinti figyelembevételével, függetlenül az üzemeltetett személygépkocsik számától. Ezt az elszámolási módszert is csak a teljes adóévre - illetőleg az adóéven belül a tevékenység teljes időtartamára - lehet alkalmazni.

A másik változás , hogy csak teljes adóévre választható a gpk üzemanyag elszámolása !
Szja tv. szerint.

Mivel nekünk is kistehergépkocsink van maradok én is az APEH által közétett üzemanyag és norma fogysztás mellett. A menetlevélel az a gond, hogy nincs helye annak, hogy milyen célból és melyik üzleti ügyfélhez ment. Ezért én őrzöm a menetlevelet is meg az útnyilvántartást is.

Ya, és a másik észrevétel. Ezt is most kerestem ki.
Ha valaki mégis számla alapján számolja el a költségeket az nem lehet több mint az Apeh árral számolt !!!

Üdv: Ildi
Pikikee
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

üzemanyag kérdés

HozzászólásSzerző: validitas » vas. júl. 06, 2008 5:01 pm

Szia Ildi!

Nem a költség nem lehet több, hanem a mennyiség, az SZJA-tv. üzemanyag mennyiséget ír!

1. A saját tulajdonú – ideértve a továbbiakban a házastárs tulajdonát is – kizárólag üzemi jármű üzemanyag-felhasználása, továbbá számlával (bizonylattal) történő igazolás alapján a jármű fenntartásának, javításának és felújításának költsége számolható el, valamint a II. fejezetben foglaltak szerint érvényesíthető értékcsökkenési leírás. Üzemanyag-felhasználás címén vagy
a) az üzemanyag-fogyasztási norma és az állami adóhatóság által közzétett üzemanyagár,
b) a számlával (számlákkal) igazolt üzemanyag-vásárlás vehető figyelembe, azonban a számla alapján figyelembe vett üzemanyag-mennyiség nem lehet több, mint az üzemi használatra az üzemanyag-fogyasztási normával számított mennyiség,

Tehát ha számlák alapján a költség több (mert az APEH ár alacsonyabb), de a mennyiség nem több, akkor a számlák alapján számított költséget el lehet számolni, ha azt választotta.

A teljes adóévre szóló választást pedig a törvény az 500 km átalány, ill. a 9 FT/km átalány (számla helyett) elszámolására érti személygk. esetében.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

üzemanyag kérdés

HozzászólásSzerző: Pikikee » vas. júl. 06, 2008 5:18 pm

Szia Böbe!

Köszönöm, hogy kijavítottál! Látod nem tudok olvasni :-)
Azt is félre értettem, hogy az 500 Km általányt nem csak a mezőgazdasági őstermelő veheti csak igénybe ?
Itt is félre értettem valamit ? Igazán nem bánnám ! :-)

Üdv: Ildi
Pikikee
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

üzemanyag kérdés

HozzászólásSzerző: validitas » vas. júl. 06, 2008 5:29 pm

Az 500 km átalányt egyéni vállalkozó is igénybeveheti, nem csak mezőgazd.őstermelő, de csak személygépkocsi esetében. Tehergk-ra nem vonatkozik, sajnos :-(( És ekkor a 9Ft/km-t kell alkalmazni az egyéb költségek tekintetében (nem lehet szla alapján). És teljes adóévre szól a választás. Így jó neked? :-)))

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

ElőzőKövetkező

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 86 vendég