Adófórum

Adózási és számviteli információk

Kell-e bankszámla?

Egyéni vállalkozók

Kell-e bankszámla?

HozzászólásSzerző: algaszám » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Adott egy egyéni vállalkozó, aki nem alanya az ÁFÁ-nak. A Fundamentával van kapcsolatban. A Fundamenta kiállítja helyette az utalásos számlát. És átutalja a jutalékát a vállalkozónak. Ez mehet a vállalkozó magán számlájára vagy ebben az esetben nyitnia kell vállalkozói folyószámlát?

Én azt mondtam, hogy a vállalkozásán belül csak akkor adhat ki helyette a Fundamenta utalásos számlát, ha van vállalkozói folyószámlája. Szerintem a magánszámlán nem fogadhatja a vállalkozása bevételeit! Vagy rosszul gondoltam? Mert minden kollégája a magán számlájára kapja a jutalékát és nincs vállalkozói folyószámlája! Valaki ismeri ezt a Fundamentás dolgot?

Légyszi segítsetek!!!!!

Köszi előre is!!!!!!!!!

algaszám
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Kell-e bankszámla?

HozzászólásSzerző: escheuring@drotposta.hu » pén. okt. 10, 2008 7:48 am

Szia! Én úgy tudom, hogy aki nem alanya az ÁFA-nak az nem kötelezett bankszámla nyitására (kivétel ha EVA-s, mert akkor kötelező feltétele az EVA-ba lépésnek). Ettől függetlenül én javasolni szoktam az ügyfeleknek, hogy legyen külön vállalkozói számlájuk, mivel így jobban nyomonkövethető számomra, hogy mikor honnan jön bevétel stb. De várjuk meg a többiek véleményét.
escheuring@drotposta.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kell-e bankszámla?

HozzászólásSzerző: loncika » pén. okt. 10, 2008 7:58 am

Ez nagyon hasonló az az eset már korábban felmerült kérdéssel a biztositási ügynökökkel kapcsolatban.

A biztositó intézet késziti a vállalkozó helyett a számlát, és utalja a különbözetet.

Ez az egész ügy tárgyimentes kategória és igy akár a magánbankszámlán is lehet  a pénzmozgás. Csak az áfa körös vállalkozóknak kötelező a vállalkozói bankszámla.

loncika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Kell-e bankszámla?

HozzászólásSzerző: algaszám » pén. okt. 10, 2008 8:00 am

Köszi a gyors választ! :)

Lenne még egy kérdésem: Ha mondjuk heti 20 órában dolgozik alkalmazottként, akkor az egyéni vállalkozása számít főállásnak és 138 e Ft után kell megfizesse a járulékokat? Valamint 4 hónapja alakult a vállalkozása, akkor ha főállású, mennyi ideig fizetheti kevesebb összeg után a járulékokat? Mondjuk a minimálbér után?

algaszám
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Kell-e bankszámla?

HozzászólásSzerző: algaszám » pén. okt. 10, 2008 8:03 am

Ja, és ezért az APEH nem fog büntetni egy esetleges ellenőrzés során, hogy a magán bankszámláról könyvelem le az átutalással beérkezett vállalkozói bevételt? Ez nekem nagyon nem tetszik! Bár lehet, hogy csak én vagyok kukacoskodó!

algaszám
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Kell-e bankszámla?

HozzászólásSzerző: Dorka801 » pén. okt. 10, 2008 8:15 am

Szia!  

Nekem van olyan vállalkozóm aki a Fundamentánál dolgozik, és magán szlára érkezik a pénze. Egyszeres könyvelésbe Pénztárba könyvelem le neki, a bankbizonylatot mellécsatolom.

Szerintem ez így jó, nem áfás, így nem köteles külön vállalkozói számlát nyittani.

Szerintem nyugodtan fizetheti a minimálbér után a járulékot, a magasabb járulékalap választható.  

Üdv. Dóri 

Dorka801
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Kell-e bankszámla?

HozzászólásSzerző: mazsi5 » pén. okt. 10, 2008 9:39 am

 

227/2006. (XI. 20.) Korm. rendelet

a pénzforgalmi szolgáltatásokról és az elektronikus fizetési eszközökről

A bankszámla megnyitása

3. § (1) A belföldi jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság - törvény vagy kormányrendelet eltérő rendelkezése hiányában - a készpénzben teljesíthető fizetések céljára szolgáló pénzeszközök kivételével, köteles pénzeszközeit pénzforgalmi bankszámlán tartani, pénzforgalmát pénzforgalmi bankszámlán lebonyolítani, s ennek érdekében bankszámlaszerződést kötni. E rendelkezést alkalmazni kell a gazdasági tevékenységgel kapcsolatos pénzeszköz tekintetében az általános forgalmi adó fizetésére kötelezett természetes személyre, ideértve az egyéni vállalkozót is.

2002/63. Adózási kérdés

bankszámlanyitásra nem kötelezett adózó esetében a lakossági folyószámlára is érkezhet az egyéni vállalkozásból származó bevétel

(Szja tv. 5. számú melléklet)

A pénzforgalomról, a pénzforgalmi szolgáltatásokról és az elektronikus fizetési eszközökről szóló 232/2001. (XII. 10.) Korm. (227/2006) Korm. rendelet csak az általános forgalmiadó fizetésére kötelezett magánszemélyek (ideértve az egyéni vállalkozót is) esetében írja elő a pénzforgalmi bankszámla nyitási kötelezettséget, az általános forgalmiadó fizetésére nem kötelezett magánszemélyek esetében nem.

Ha a magánszemély lakossági bankszámlára kéri átutalni a kiszámlázott pénzösszeget, akkor könyvelés szempontjából a lakossági bankszámlakivonat sorszámára való hivatkozással kell azt a bevételek között szerepeltetni, de a naplófőkönyv vezetése esetén a bankszámlaegyenleget nem kell vezetni.

A könyvelést alkalmassá kell tenni arra, hogy abból megállapítható legyen a bevételek pénzforgalmi szemléletben történő számbavételének helyessége, ugyanakkor szükség esetén biztosítani kell a lakossági folyószámla kivonat rendelkezésre bocsátását is az adóhatóság részére egy adott ellenőrzés alkalmával.

A lakossági folyószámlán a bevételek és a költségek kezelése csak azonos megítélés alá eshet, így a költségek tekintetében is csak akkor fogadható el a kiadás, ha az a lakossági folyószámláról visszaegyeztethető. A bankszámlanyitásra nem kötelezett adózó esetében tehát a lakossági folyószámlát az egyéni vállalkozásból származó bevételek fogadására és az ezzel kapcsolatos kiadások teljesítésére lehet használni.

(PM Jövedelemadók főosztálya 3798/2002. - APEH Adónemek főosztálya - 1225541792/2002.; AEÉ 2002/7.)

    Hátha segít... üdv.

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Kell-e bankszámla?

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » pén. okt. 10, 2008 9:41 am

Szia! Hidd el az előttem szólóknak ,nem köteles bankszámlát nyitni, aki nem áfaalany. A kezdés évében nem köteles az e. vállalkozó a minimálbér kétszerese után fizetni a járulékot, ez csak lehetőség. Mária
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Kell-e bankszámla?

HozzászólásSzerző: vib2 » pén. okt. 10, 2008 12:04 pm

Szia!

Valóban nem kötelező alanyi adómentesnek bankszámlát nyitni még az idén, de jövőre már őket kényszeriteni akarják.

vib2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Kell-e bankszámla?

HozzászólásSzerző: algaszám » vas. okt. 12, 2008 8:38 am

Nagyon köszönöm a segítséget! :)
algaszám
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 128 vendég

cron