Adófórum

Adózási és számviteli információk

Alapfogalmak

Egyéni vállalkozók

Alapfogalmak

HozzászólásSzerző: fazsolt » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Tiszteletem!

Eddig minden olyan szépen ment,és most szembe kerültem egy csomó problémával, amik között lesznek olyanok is, amire azt fogják többen mondani, hogy jesszus, ezt sem tudja. A lényeg, hogy van egy főállásom, és mellette egy egyéni vállalkozásom volt!!, amit július 2-án szüntettem meg. Kezdem:

  1. Minek minősülök? Kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozónak?
  2. Mi a kivét, és mi az osztalék? És mivel megszűnt a vállalkozás ekkor is van mindkettő??
  3. Az előző év nyereséges volt. Ha most folytatom a Pénztárkönyvet, akkor mi a teendő az ottani nyereséggel? Az lesz az induló, é a végén erről újra le kel adóznom? (Tudom hülye kérdés, de nekem nem tiszta)
  4. Idén is nyereséges lett a vállalkozás. Tegnap voltam az APEH-ben ahol azt mondták, hogy közel a 80%-át ennek a nyereségnek be kell fizetnem valamilyen jogcímen. Tényleg ennyi?
  5. Különadó, ez nem függ semmitől, egységesen 4 %? És minek a 4%-a?
  6. Lesz kb 50 000 Ft vállalkozói nyereségem. Mit kell belőle fizetnem? (Ha valaki levezetné, tehát úgy, hogy a vállalkozás július 2-vel megszűnt)

 

Hálás köszönet

fazsolt
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Alapfogalmak

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » pén. júl. 04, 2008 11:17 am

 

Szia! 36 órát elérő munkaviszony melletti( mellékállású .) egyéni váll voltál. Ami azt jelenti, hogy

nem kötelező havonta legalább a minimálbér után megfizetni a járulékokat és küldeni a 0858-as bevallást.

A képződött nyereséget elszámolhatod kivétként , ez azt jelenti, hogy ezután meg kell fizetni

a 24+9,5 % (8+1,5) ny.járulékot + 4,5 +05+ 4% eg. bizt.járulékot. Ezenkívül legalább a 18% Szja-t A 4%-os különadó akkor van , ha a kivét után marad még nyereség , az lesz az alapja. Érdemes a kivét után hagyni nyereséget, mert elvárt adót is illene fizetni .A másik elszámolási forma, ha

nem számolsz kivétet , hanem a jövedelem után ( osztalék) először 16% Szja-t pl. 50.000.- Ft a jöv. akkor

50.000-8000= 42.000.-*35% Szja 14.700.- = 27300.-* 14% Eho 3822.- = 23.478.- ez marad, mint adózott jövedelem.

 

A kettőt lehet vegyesen is alkalmazni. Én úgy gondolom esetedben az osztalékként érdemes számolni. Ennyi jutott eszembe, majd mások esetleg még korrigálnak. Mária

valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Alapfogalmak

HozzászólásSzerző: fazsolt » pén. júl. 04, 2008 6:38 pm

és a 23478 forintot kivehetem a vállalkozásból? (magyarul azt elkölthetem)

Mert ez a nem tiszta, hogy mi a kivét??

fazsolt
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Alapfogalmak

HozzászólásSzerző: mazsi5 » pén. júl. 04, 2008 7:16 pm

A vállalkozói kivét az az egyéni vállalkozásodban költségként számolható el (Kvázi:olyan mint egy bér).  Ha vállakozói kivétet vettél ki, abból azért az adótábla szerinti SZJA előleget le kell(ett) vonni, valamint arról a kifizetést követő hó 12-ig 0858-as bevallást kell(ett) adnod.  vállakozói kivétből Tb járulékokat is kell vonni, valamint a vállalkozói kivét bruttó összege után TB járulékot fizetni.

ha válalkozói kivétet vettél ki, akkor amikor a negyedévente megállapításra kerülő  vállakozói SZJA-nál (durván, amikor az adóalapba beszámító bevételek mínusz elszámolható költségek különbözetére számolni kell a 16% vállakozói SZJA előleget) a válalkozói kivét az költségként veendő számításba. 

Tehát, ha úgy döntessz, hogy a keletkezett jövedelmet majd nem osztalék jövedelemként adózod le, hanem mondjuk junius 30-án veszel ki vállakozói kivétet:  Akkor az összegre tekintettel abból le kell vonni . 18% SZJA előleget, 8+1,5% nyugdíjjárulékot, 4% természetbeni eü.bizt.járulékot, valamint a bruttó összegre meg kell fizetni 24% nyugd.járulékot és 5% eü.bizt.járulékot. S ezeket 07.12--ig a 0858-as bevalláson be is kell vallani.

 

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Alapfogalmak

HozzászólásSzerző: fazsolt » szomb. júl. 05, 2008 6:40 am

Akkor ez így elég előnytelen, ha jól sejtem. Ha tehetem, akkor az osztalékosat válasszam, és ami ott megmarad az adózás után, az nem kivétnek fog már számítani, ha kiveszem igaz?
fazsolt
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Alapfogalmak

HozzászólásSzerző: mazsi5 » szomb. júl. 05, 2008 7:37 am

ha a vállalkozói jövedelmedet teljes egészében un.osztalék jövedelemként akarod leaadózni, akkor a bevétel-költségek után (de vedd figyelembe, hogy a megszűnés kapcsán lehet olyan bevételnek tekintendő dolgod is, amiről nem pont számlát, vagy nyugtát adtál ki:  egyéni vállalkozás megszűnésekor bevételnek minősülő ... SZJA Tv.... megszűnéskor meglévő készletek, tárgyieszközök...)  fennmaradó összegből van/volt évközben a 16% SZJA, valamint a 4% különadó.

Az eredmény-16% SZJA = vállalkozói osztalékjövedelem,  amiből vonni kell 35% SZJA-t (ez forrás adós jövedelem lesz, tehát nem vonódik majd össze a munkaviszonyos, egyéb más összevonandó jövedelmekkel a 2009-ben beaadandó SZJA bevallásban),  valamint minden bizonnyal a teljes összegből a 14% százalékos eho-t.  

Tegyük fel, hogy a bevétel-költségek egyenleg összege:  50.000 Ft

  ebből: évközben fizetni kell(ett)  16% SZJA:  8000 Ft  SZJA

            különadó 4%:                                   2.000 Ft  különadó

Vállalkozói osztalék jövedelem:   (50.000-8.000)  42.000 Ft

35% osztalék SZJA:                                           14.700 Ft

14% százalékos eho.                                          5.880 Ft.

 

Tehát költségvetésbe befizetsz: (8000+2000+14700+5880)      30.580 Ft-ot.   Neked marad, már adózottan, elméletileg : 19.420 Ft.

 

 

 

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Alapfogalmak

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » szomb. júl. 05, 2008 8:08 am

Szia! Mazsi számítása a helyes, mert én a 14%-os Eho-t tévesen , nem a 42000 Ft után számoltam, és kihagytam a különadót. Mentségemül , annyira siettem, mert előtte már elszállt egy válaszom.
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Alapfogalmak

HozzászólásSzerző: fazsolt » vas. júl. 06, 2008 6:15 am

 Ha jól sejtem erre gondoltál mazsi5:

De akkoris számít, ha nem adom el?

 49/C

(2) Az adózás utáni vállalkozói jövedelmet növeli:

a) a tárgyi eszköz ellenszolgáltatás nélküli átruházása esetén - kivéve, ha azt az egyéni vállalkozó természetbeni juttatásként nyújtja -, az említett tárgyi eszköz beszerzésével összefüggő adózás utáni vállalkozói jövedelem csökkentésének évétől számítva a (6) bekezdés a) pontjában említett összegnek

aa) a tárgyi eszköz egy éven belüli átruházásakor a 100 százaléka,

ab) a tárgyi eszköz egy éven túli, de két éven belüli átruházásakor a 66 százaléka,

ac) a tárgyi eszköz két éven túli, de három éven belüli átruházásakor a 33 százaléka,

ad) a tárgyi eszköz három éven túli átruházásakor nulla;

b) az egyéni vállalkozói tevékenység megszüntetésekor az aa)-ad) pont szerint előírt összeg, ha a megszüntetés az ott előírt időhatáron belül történt;

c) a tárgyi eszköz, a nem anyagi javak értékcsökkenési leírása megkezdésének évében a vonatkozó beruházási költséget képező kiadások azon része, amellyel az egyéni vállalkozó ezt az évet megelőző években a vállalkozói osztalékalapját csökkentette;

fazsolt
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Alapfogalmak

HozzászólásSzerző: mazsi5 » vas. júl. 06, 2008 8:46 am

Nem egészen arra, mert az a térítésmentes átadás, ellenszolgáltatás nélküli átruházás!  (Az ev saját magával nem köt átruházói, adás-vételi szerződést)......

Inkább ezekre gondoltam  (nem tudom egyébként, hogy van-e tárgyieszközöd és az kisértékű volt, vagy évenkénti écs-s, valamint mid volt még a megszűnéskor...)

13. Leltár
A december 31-én, valamint a tevékenység megszüntetése esetén a megszüntetés napján meglévő vásárolt és saját termelésű készleteket leltározni kell a következő csoportosítás szerint:
- anyagok (alap-, segéd-, üzem- és fűtőanyag),
- használatba nem vett eszközök (szerszám, műszer, berendezés, felszerelés, munkaruha, védőruha),
- 100 ezer forintnál alacsonyabb értékű (1991. december 31-ét követően és 2001. január 1-jét megelőzően történő beszerzés esetén 30 ezer, 2000. december 31-ét követően és 2006. január 1-jét megelőzően történő beszerzés esetén 50 ezer forintnál alacsonyabb értékű) használatba vett tárgyi eszközök,
- áruk (kereskedelmi készletek),
- betétdíjas göngyöleg,
- alvállalkozói teljesítmények,
- saját termelésű készletek:
= befejezetlen termelés,
= félkész és késztermék.
Az áfát nem az általános szabályok szerint fizető magánszemélynek a leltárban
- a vásárolt anyagokat, a használatba nem vett 100 ezer forintnál alacsonyabb értékű (1991. december 31-ét követően és 2001. január 1-jét megelőzően történő beszerzés esetén 30 ezer, 2000. december 31-ét követően és 2006. január 1-jét megelőzően történő beszerzés esetén 50 ezer forintnál alacsonyabb értékű) eszközöket és az árukat a legutolsó, áfát is tartalmazó beszerzési áron, az előző évieket a nyitóleltári értéken kell szerepeltetnie;
- a 100 ezer forintnál nem magasabb értékű (1991. december 31-ét követően és 2001. január 1-jét megelőzően történő beszerzés esetén 30 ezer, 2000. december 31-ét követően és 2006. január 1-jét megelőzően történő beszerzés esetén 50 ezer forintnál alacsonyabb értékű) használatba vett tárgyi eszközöket az áfát tartalmazó beszerzési ár 50 százalékos értékén kell szerepeltetnie;
- a saját termelésű félkész és készterméket (így különösen a magánszemély által előállított, felújított, átalakított gépet, szerszámot) előállítási áron - az anyagköltség és a mások által végzett munka igazolt együttes összegében - kell szerepeltetnie.
Az áfát az általános szabályok szerint fizető magánszemélynek (a 4. számú melléklet 1. pont első mondata) a leltárban
- a vásárolt anyagokat, a használatba nem vett 100 ezer forintnál alacsonyabb értékű (1991. december 31-ét követően és 2001. január 1-jét megelőzően történő beszerzés esetén 30 ezer, 2000. december 31-ét követően és 2006. január 1-jét megelőzően történő beszerzés esetén 50 ezer forintnál alacsonyabb értékű) eszközöket és az árukat a legutolsó beszerzési számla szerinti, áfát nem tartalmazó beszerzési áron, az előző évieket a nyitóleltári értéken kell szerepeltetnie;
- a 100 ezer forintnál nem magasabb értékű (1991. december 31-ét követően és 2001. január 1-jét megelőzően történő beszerzés esetén 30 ezer, 2000. december 31-ét követően és 2006. január 1-jét megelőzően történő beszerzés esetén 50 ezer forintnál alacsonyabb értékű) használatba vett tárgyi eszközöket az áfát nem tartalmazó beszerzési ár 50 százalékos értékén kell szerepeltetnie;
- a saját termelésű félkész és készterméket (így különösen a magánszemély által előállított, felújított, átalakított gépet, szerszámot) előállítási áron - az anyagköltség és a mások által végzett munka igazolt együttes összegében - kell szerepeltetnie.


II. Az egyéni vállalkozói tevékenység megszüntetésével összefüggő bevételek
Az egyéni vállalkozói jogállás megszűnésének adóévében a megszűnés napján megszerzett vállalkozói bevételnek minősül:
1. a korábban költségként elszámolt és a megszűnéskor meglévő összes készlet (anyag, áru, félkész és késztermék) leltári értéke, a 100 ezer - 1991. december 31-ét követően és 2001. január 1-jét megelőzően történő beszerzés esetén 30 ezer, 2000. december 31-ét követően és 2006. január 1-jét megelőzően történő beszerzés esetén 50 ezer - forintot meg nem haladó értékű tárgyi eszköz (ideértve a tartalékalkatrészt és gyártóeszközt is) leltári értéke;


2. a gazdasági épület, az üzlet, a műhely, az iroda és az egyéb - kizárólag a jövedelemszerző tevékenységhez használt - ingatlan használati vagy bérleti jogáról való lemondás miatti ellenérték - akkor is, ha azt a magánszemély a megszűnéskor még nem kapta meg -, ha a használati vagy bérleti jog megszerzésére fordított kiadást a magánszemély költségei között bármely évben elszámolta azzal, hogy ha a megszűnés évében az ellenérték összege még nem ismert, akkor az ingatlan használati vagy bérleti jogának megszerzésére fordított összeget kell bevételként figyelembe venni;


3. a megszűnés napjáig az egyéni vállalkozó által kiállított, az általános forgalmi adóról szóló törvényben meghatározott bizonylaton feltüntetett, egyéni vállalkozói tevékenységére tekintettel őt megillető ellenérték (bevétel).
Az egyéni vállalkozói jogállás megszűnésének adóévében megszerzett vállalkozói bevétellel szemben a soron kívüli adóbevallás benyújtásáig, vagy az adó soron kívüli megállapítására irányuló eljárás megindításáig teljesített kiadás alapján számolható el vállalkozói költség. A volt egyéni vállalkozó - halála esetén a vállalkozói tevékenységét nem folytató özvegye, örököse - által az egyéni vállalkozói tevékenység korábbi folytatására tekintettel az egyéni vállalkozói jogállás megszűnésének napját követően megszerzett bevétel önálló tevékenységből származó bevételnek minősül, és az azzal összefüggő adókötelezettségeket (ideértve a jövedelem megállapítását is) ennek megfelelően kell teljesíteni. Nem számolható el költségként a megszüntetés évéről készített adóbevallás (illetőleg annak önellenőrzése) alapján - a vállalkozói osztalékalap után - megállapított egészségügyi hozzájárulás.
  
 

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Alapfogalmak

HozzászólásSzerző: fazsolt » vas. júl. 06, 2008 10:50 am

Nah, ez nagyon jó!

 

Akkor, ha vettem valamit idén, hogy csökkentsem majd a nyereségemet, az valójában semmit nemér, hiszem első évben 100%-kal számítódik.

Illetve mi az, hogy leltári érték? Mi van akkor, ha azt mondom, hogy az 0?
Ekkora szívást. pff

fazsolt
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég