Szia Feri!
Arra nincs előírás, hogy ha ev-nek állít ki valaki számlát, oda kellene írni, hogy ev. A számlát kiállító ev-nek is azért kell ráírnia a számlára, hogy a kifizető tudja, hogy tőle nem kell vonni SZJA-t meg nem kell a Tb-járulékkal sem foglalkozni. Mert pl. az adószámos magánszemély is ad számlát, de nála vizsgálni kell a biztosítási jogviszonyt, és ha az fennáll, akkor Tb-t is kell vonni tőle, meg a kifizető is fizet utána. Emiatt fontos tehát tudni, hogy aki kibocsátotta a számlát, ev-e vagy sem.
Az egyéni vállalkozó a nevére szóló számát költségként elszámolhatja, ha egyébként a feltételeknek megfelel. A gáz- és áramszámla például azért érdekes, mert ha a fogyasztási hely műszakilag elkülönült és külön mérőórával rendelkezik, akkor szrintem a szolgáltató felé jelezni kell, hogy nem lakossági fogyasztásról van szó. Ekkor persze a díjak is magasabbak - ezért aztán érthető módon, sokan nem is jelzik. Bár, ha ilyesmi kiderül, lehet gondja az illetőnek belőle. De ekkor sem követelmény a számlán feltüntetni, hogy ev. A díjaknál úgyis fel van tüntve, hogy lakossági-e vagy sem.
Ha viszont a hely műszakilag nem elkülönült, akkor ez nem áll fenn, ugyanúgy számláz a szolgáltató, az ev. pedig az SZJA-törvényben előírt módon, a tevékenységre jellemző módon, vagy pl. területarányosan számolhatja el a felmerült költségeket. A lényeg, hogy a számla az ev. nevére, címére szóljon.
Üdv: Böbe