Adófórum

Adózási és számviteli információk

Cégautóadó... hogy is van ez??

Egyéni vállalkozók

Cégautóadó... hogy is van ez??

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. feb. 22, 2010 9:53 pm

Szia Valkács1!

Úgy érted, hogy a többi hónapra nem számol el semmit, hogy ne kelljen cégautó adót fizetnie? Szerintem lehet. Törvény nem tiltja. 

A 0901-et most nullásan egyes APEH igazgatóság szerint kell küldeni, mások szerint nem. Szerintem senki sem tudja pontosan, én sem. Én mindenesetre nem küldök, küldtem egyszer 09Ny-et rá.

Lehet, mert összevontan kell nézni a folyószámlát. Ha összességében túlfizetés van, akkor a kedvezményt igénybeveheti.

Üdv. Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Cégautóadó... hogy is van ez??

HozzászólásSzerző: sbenedek » kedd feb. 23, 2010 7:03 am

Hálás köszönet!
sbenedek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Cégautóadó... hogy is van ez??

HozzászólásSzerző: F.Juli » szer. feb. 24, 2010 10:55 am

Újabb fejlemény történt: felhívtam ugyan azt az APEH ügyintézőt, akinél az ismerősöm volt, de nekem már azt mondta, hogy természtesen, ha költséget számol el az EV. a személygépkocsjára, akkor kell cégautóadót fizetnie. Ekkor mondtam, hogy kivéve, azt az esetet, ha az alkalmazottjának kiküldetési rendelvény alapján fizeti a törvényben megatározott költségeket. Erre ő azt mondta, ebben az esetben is van cégautóadó fizetési kötelezettség, hiszen így is megvalósul, hogy az autóval kapcsolatos költséget számol el. Ettől ismét meglepődtem..... Ez így nem egyéb személyi jellegű kifizetés? Akkor mégegyszer......Hogy is van ez??? F.Juli
F.Juli
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Cégautóadó... hogy is van ez??

HozzászólásSzerző: sbenedek » szer. feb. 24, 2010 12:40 pm

Egyre vidámabb. Még egy kérdés, a szja-ban a cégautóadó feltűnik valahol? Úgy gondolom, mint az iparűzési, levonhatóan?
sbenedek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Cégautóadó... hogy is van ez??

HozzászólásSzerző: zspotorke » pén. feb. 26, 2010 2:40 pm

Szia Juli!

Sajnos az ügyintéző valószínűleg keverte az EV-t és a társaságokat. A társaságnál a vagyont adóztatja, tehát ott bármit csinál bárki -akkor is van kötelezettség. Az Ev-nél/magánszemélynél a költségelszámolást, mint tényt adóztatják. Az Ev-nél a személygépkocsi jellemzően nem kizárólagos eszköz - ezért ott a vagyonon alapuló adóztatási pont nem értelmezhető, de nem értelmezhető a kiküldetési rendelvény sem az Ev-re saját magára. Ebből adódóan, ha költséget számol el gk.használat címén mindenképpen adófizetési kötelezettsége keletkezik - kivéve az átalányt 2009. 01 ill. 7-12 hónapjára.

Az a magánszemély aki a saját gépjárművét használja a cége érdekében és  kiküldetési rendelvényen keresztül térítik meg számára a költségeket - nem fizet cégautó adót.

P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Cégautóadó... hogy is van ez??

HozzászólásSzerző: F.Juli » pén. feb. 26, 2010 2:50 pm

Szia Zsuzsa! Csak, hogy végre minden egyértelmű legyen ezzel kapcsolatban: Az utólsó mondatodban a cég, ugye egyéni vállalkozó is lehet, ahol az alkalmazottja kap költségtéítést kiküldetési rendelvény alapján és ez nem azonos a gk. használattal?

Üdv: F.Juli

F.Juli
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Cégautóadó... hogy is van ez??

HozzászólásSzerző: zspotorke » pén. feb. 26, 2010 3:05 pm

Az egyéni vállalkozó is fizethet az alkalmazottjának, megbízottjának a cég érdekében történt gépkocsihasználat miatt költségtérítést. Ezt teheti: 

a) útnyilvántartás alapján - ebben az esetben annak, akinek a költségeit megtérítik (alkalmazott, megbízott) adófizetési és bevallási kötelezettsége keletkezik, és teheti

b). kiküldetési rendelvény használatával is. Ebben az esetben nem keletkezik adófizetési kötelezettség a járművet használó magánszemélynél.

 

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Cégautóadó... hogy is van ez??

HozzászólásSzerző: F.Juli » pén. feb. 26, 2010 3:12 pm

De az egyéni vállalkozónál ezek szerint ez is keletkeztet cégautó-fizetési kötelezettséget, csak az autóját használó magánszemélynél  nem? Jól gondolom?
F.Juli
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Cégautóadó... hogy is van ez??

HozzászólásSzerző: zspotorke » pén. feb. 26, 2010 3:23 pm

Nem, a alkalmazotti kiküldetés miatt soha keletkezik fizetési kötelezettség sem nála, sem a cégeknél.

Nála csak akkor, ha Ő a saját nevére, mint magánszemély (most vonatkoztass el a vállalkozótól) számol el gk. használatot. Ő nem tud kiküldetésben lenni, mert nincs aki kiküldje (saját magát nem küldheti ki -bár ezt vitatják, de szerintem nem) ezért ha ő a saját vagy házastárs kocsijára költséget számol el és ez több mint az utóbb módosított 500 km/hó átalány -akkor neki saját maga miatt mindenképpen fizetnie kell.

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Cégautóadó... hogy is van ez??

HozzászólásSzerző: F.Juli » pén. feb. 26, 2010 3:58 pm

Köszönöm szépen Zsuzsa! Mostmár minden világos. Tény, hogy az új cégautóadó bevezetése óta így értelmeztem, csak ez a vállalkozó és az APEH-os úgy megkavart, hogy már semmiben sem voltam biztos, futottam még egy pár kört a témában és belekavarodtam.

Köszönöm szépen a megvilágosítást, jó hétévgét! F.Juli

F.Juli
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Előző

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 23 vendég