Adófórum

Adózási és számviteli információk

Foglalkoztatás növelése- iparűzési adó

Egyéni vállalkozók

Foglalkoztatás növelése- iparűzési adó

HozzászólásSzerző: F.Juli » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok! Helyi iparűzési adóalap csökkentő kedvezmény igénybevételével kapcsolatos kérdésem lenne: Az 1990. évi C. törvény 39.D.§.-a alapján foglalkoztatás növeléséhez kapcsolódó adóalap csökkentő 1 000 000 Ft-os kedvezmény szerintetek hogyan vehető figyelembe akkor, ha a foglalkoztatotti létszám május hónaptól emelkedett. Ez egy főnek számít, vagy esetleg arányosítani kell? Vagy, mivel esetemben a statisztikai létszám 1 főről 1,67-re emelkedett (és ezt felfelé kerekítjük kettőre), ezért igénybe vehetem az új belépőre az 1 000 000 Ft adóalap-kedvezményt?

Üdv: F.Juli

F.Juli
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Foglalkoztatás növelése- iparűzési adó

HozzászólásSzerző: melcsi62 » hétf. okt. 26, 2009 10:10 am

Szia!  A törvényi indoklás szerint egy egész fő után jár  és egyébként két tizedessel kell számolni.. véleményem szerint nálatok nincs meg az egy egész fő növekmény, csak 0,67. Üdv.
melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Foglalkoztatás növelése- iparűzési adó

HozzászólásSzerző: F.Juli » hétf. okt. 26, 2009 10:47 am

Szia Melcsi! Meg tudnád mondani, hogy hol találom ezt leírva, mert a "Helyi adó-törvényben" nem találtam erre vonatkozólag semmit.

Előre is köszönöm: F.Juli

F.Juli
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Foglalkoztatás növelése- iparűzési adó

HozzászólásSzerző: F.Juli » hétf. nov. 02, 2009 8:36 am

Sziasztok! Beszéltem az önkormányzat adócsoportjával és szerintük igénybe vehető a kedvezmény.

Üdv:F.Juli

F.Juli
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Foglalkoztatás növelése- iparűzési adó

HozzászólásSzerző: melcsi62 » hétf. nov. 02, 2009 9:20 am

Szia! Ebből vettem amit írtam:

39/D. § (1) A 39. § (1) bekezdés szerinti adóalap csökkenthető az adóévi működés hónapjai alapján számított adóévi átlagos statisztikai állományi létszámnak az előző adóévi működés hónapjai alapján az előző adóévre számított átlagos statisztikai állományi létszámhoz képest bekövetkezett - főben kifejezett - növekménye után 1 millió forint/fő összeggel.........

(3) Az átlagos statisztikai állományi létszámot a Központi Statisztikai Hivatal Útmutató az intézményi munkaügyi statisztika kérdőíve kitöltéséhez c. kiadvány 1999. január 1. napján érvényes szabályai szerint kell - két tizedesjegy pontossággal - számítani. Az adóévi átlagos statisztikai állományi létszám számítása során figyelmen kívül kell hagyni azt, aki egyébként a statisztikai állományi létszámba tartozik, ám állományba kerülését közvetlenül megelőzően a vállalkozóval a társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvény szerinti kapcsolt vállalkozásnak minősülő vállalkozásnál tartozott az átlagos statisztikai állományi létszámba.

Tvi- Indoklás:

A törvény a foglalkoztatás bővítését irányozza elő azzal az iparűzési adóalap-mentességgel, mely a vállalkozó által foglalkoztatott éves átlagos statisztikai állományi létszám emeléséhez kapcsolódik. A törvény értelmében a vállalkozó az általa foglalkoztatottak éves átlagos létszámának növekedése esetén - minden fő többlet foglalkoztatott után - a vállalkozási szintű „törvényi” adóalapból adóalap-mentességre jogosult. Az adóalap-mentességet valamennyi vállalkozás igénybe veheti, amely létszámbővítést hajt végre. A mentesség alapja tehát a foglalkoztatottak létszámának növekedése, függetlenül annak forrásától. Az új - jogelőd nélkül létrejövő - vállalkozás esetén a kezdő évben - értelemszerűen - az általa foglalkoztatott létszám után jár az adóalap-mentesség, átalakulással létrejövő vállalkozó(zás) esetében pedig a jogelőd vállalkozó statisztikai létszáma tekinthető kiindulópontnak. Annak megelőzése érdekében, hogy e kedvezményt a vállalkozó spekulatív, tisztán haszonszerzési céllal ne vehesse igénybe, a törvény a mentességre jogosító adóév utáni évben megvalósuló 5%-ot elérő munkaerő-csökkentéshez - mintegy szankcióként - a mentesség teljes összegének „visszafizetési kötelezettségét” (az adóalap-növelést) rendeli. Az adóalap-mentesség mértéke minden egész fő növekmény után 1 millió forint. Ezen adóalap-mentesség nem tekintendő az Európai Unió szabályai szerint állami támogatásnak, tekintve, hogy azt bármely adóalany igénybe veheti, azaz a kedvezmény általános előírás.

Üdv

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Foglalkoztatás növelése- iparűzési adó

HozzászólásSzerző: F.Juli » hétf. nov. 02, 2009 9:59 am

Szia Melcsi! Kimerítő a válaszod, ez alapján nem vehető igénybe a kedvezmény. Lehet, hogy a hivatalnál abból indulnak ki, hogy az SZJA és TAO bevallásban is egész főre kerekítve szerepelnek a létszám adatok és 0,67-től felfelé kerekítünk. 

Köszönöm szépen a szakszerű választ. F.Juli

F.Juli
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Foglalkoztatás növelése- iparűzési adó

HozzászólásSzerző: Robbanto » hétf. nov. 02, 2009 10:08 am

Sziasztok!

 Azért én elgondolkodnék azon, hogy a mai és a jövőbeni gazdasági helyzetben meg tudom-e tartani a létszámot, ugyanis, ha  adóév utáni évben  5%-ot elérő munkaerő-csökkentés történik a kedvezmény teljes összege, mint az adóalap növelő tétel fog jelentkezni.

Robbantó

Robbanto
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 15 vendég

cron