Adófórum

Adózási és számviteli információk

egyéni vállalkozó tehergépkocsi eladás

Egyéni vállalkozók

egyéni vállalkozó tehergépkocsi eladás

HozzászólásSzerző: dvalcsi » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!
Az lenne a kérdésem, hogy egy nyugdíjas egyéni vállalkozó eladott egy tehergépkocsit tavaly, aztán megszüntette a vállalkozását is, mert beteg és szinte állandóan kórházban van.2004-től könyvelem csak, korábbról nincs adatom, hogy écs-t számolt-e el a tehergépkocsi után és hogy vállalkozóként vagy magánszemélyként vette-e. Mindenesetre fuvarozó lévén a vállalkozáshoz kellett, hogy használja. Az a kérdésem, hogy ilyenkor hogyan kell leadóznia a bevételt? Számlát nem állított ki róla ,csak az adás-vételi szerződésem van meg. 500 ezerért adta el. Ha magánszemélynek veszem, akkor a 200 ezer fölötti részre 25% forrásadót kellene fizetnie, ami a 30 ezres nyugdíjából sehogysem jönne ki. Szerintetek vehetem vállalkozói bevételnek? Mert akkor talán több költséget tudok elszámolni utána és így kevesebb lenne a jövedelme és így az adója.

Köszi a válaszokat!
Vali

dvalcsi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

egyéni vállalkozó tehergépkocsi eladás

HozzászólásSzerző: Panni49 » kedd feb. 17, 2009 1:16 pm

Szia! Pedig azok a dolgok,amiről azt írod,hogy nem tudod azok fontosak lennének.,már csak azért is,mert ha mint vállalkozó vette,és költséget,écs.számolt el utána,akkor ha a vállalkozási visszaadása előtt eladta,akkor az a váll.bevétele.
Ha mint vállalkozó adta el,alkkor számlát kellett volna kiállítani.
Az alábbi anyaggal remélem,hogy a segítségedre leszek, vele,hogy a magánszemély a jövedelmet hogy számoljaki ingó vagyontárgy értékesítésénél.Üdv.Panni
Ingó vagyontárgy átruházásából származó jövedelem

58. § (1) Az ingó vagyontárgy átruházásából származó jövedelmet azon a napon kell
megszerzettnek tekinteni, amikor az erről szóló szerződés kelt. Szerződés hiányában a jövedelem
megszerzésének időpontjára az általános szabályokat kell alkalmazni.
(2) Ingó vagyontárgy átruházásából származó bevétel minden olyan bevétel, amelyet a
magánszemély az átruházásra tekintettel megszerez. Ilyennek minősül különösen az eladási ár, a
cserében kapott dolognak a jövedelemszerzés időpontjára megállapított szokásos piaci értéke,
valamint az ingó vagyontárgy gazdasági társaság vagy más cég részére nem pénzbeli
hozzájárulásként (nem pénzbeli betétként) történő szolgáltatása esetén a vagyontárgynak a
társasági szerződésben, más hasonló okiratban meghatározott értéke.
(3) Az ingó vagyontárgy átruházásából származó jövedelmet úgy kell megállapítani, hogy a
bevételből le kell vonni az átruházó magánszemélyt terhelő következő igazolt költségeket (kivéve
azokat, amelyeket valamely tevékenységéből származó bevételével szemben költségként már
elszámolt):
a) a megszerzésre fordított összeget, és az ezzel összefüggő más kiadásokat;
b) az értéknövelő beruházásokat;
c) az átruházással kapcsolatos kiadásokat.
(4) Megszerzésre fordított összeg a vásárlásról szóló szerződés, számla, nyugta, elismervény
stb. szerinti érték, cserében kapott ingó vagyontárgy esetében a csereszerződésben rögzített érték.
Külföldről behozott ingó vagyontárgy esetében megszerzésre fordított összegnek a vámkiszabás
alapjául szolgáló értéket, vagy ha nem történt vámkiszabás, akkor a forintra átszámított számla
szerinti értéket kell figyelembe venni. Öröklés esetén az ingó vagyontárgy megszerzésre fordított
összege a hagyatéki eljárásban megállapított érték, ingyenes szerzés esetén az illeték kiszabás
alapjául szolgáló érték, ez utóbbi hiányában az ingó vagyontárgy megszerzéskori szokásos piaci
értéke, és – vagy egyébként – ha az ingó vagyontárgy megszerzésekor adóköteles jövedelemre
tekintettel adófizetés történt, ez a jövedelem is a szerzési érték része.
(5) Ha a megszerzésre fordított összeg a (4) bekezdés rendelkezései szerint nem állapítható
meg, akkor a bevétel 25 százaléka számít jövedelemnek.
(6) Az ingó vagyontárgy átruházásából származó jövedelem után az adó mértéke 25 százalék.
Az adót a magánszemélynek adóbevallásában kell megállapítani .

Panni49
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

egyéni vállalkozó tehergépkocsi eladás

HozzászólásSzerző: dvalcsi » kedd feb. 17, 2009 2:01 pm

Köszi, amit írtál, nagyon hasznos! Azért írtam pont, hogy nem tudom a beszerzési adatokat és az écs-t, mert én is arra gondoltam, hogy ha akkor vette, amikor már vállalkozó volt és écs-t számolt el utána, akkor biztosan a vállalkozási tevékenység bevételei közé kell könyvelni.Költségelszámolásnak tekinthető a üzemanyag-elszámolás (norma és menetlevél alapján), karbantartás, stb is? Mert ezeket én is számoltam el (elég régi volt, sok volt a hibája, szinte mindig javították).
dvalcsi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

egyéni vállalkozó tehergépkocsi eladás

HozzászólásSzerző: Panni49 » szer. feb. 18, 2009 3:32 am

Szia! Ezek a költségek elszámolhatók,ha a válalkozásban volt.Sőt biztosítás,súlyadó is.Üdv.Panni
Panni49
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

egyéni vállalkozó tehergépkocsi eladás

HozzászólásSzerző: dvalcsi » szer. feb. 18, 2009 6:55 am

Igen, tudom, nem is az a kérdés, hanem az, hogy ha ezeket elszámoltam, akkor azt jelenti, hogy nem magánszemélyként adja el, hanem vállalkozóként? Mivel hogy költséget számolt el utána...ezek a költségek is ebbe a kategóriába tartoznak, nem csak a écs, stb?
dvalcsi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

egyéni vállalkozó tehergépkocsi eladás

HozzászólásSzerző: Panni49 » szer. feb. 18, 2009 10:46 am

Szia!Azt írod,hogy az EV.még mielőtt megszüntette a vállalkozását eladta a gépkocsit.
Akkor ha a vállalkozásban benn volt,akkor a vállalkozás bevétele az értékesítés összege.Ha a biztosítást,súlyadót is elszámoltál,az arra utal,hogy a vállalkozásban benne volt.
Ha már a váll.megszünte után adta volna el,vagy nem volt a vállalkozásban,akkor az ingó vagyontárgy átruházásából származó bevétel lép életbe.Üdv.
Panni49
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

egyéni vállalkozó tehergépkocsi eladás

HozzászólásSzerző: dvalcsi » szer. feb. 18, 2009 7:10 pm

Köszi Panni, így világos!
Vali
dvalcsi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 109 vendég

cron