Adófórum

Adózási és számviteli információk

Bérlet,szgk.használat?

Egyéni vállalkozók

Bérlet,szgk.használat?

HozzászólásSzerző: Hang1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves Fórumozók!
Gyerekem főállásu munkaviszony /40ó/hét/ mellett egyéni vállalkozó, székhelye a lakásunkban van,mint a lakás 50%-os tulajdonosa bérbeadom az irodaként használt szobát. Bérleti díjat szerződés szerint márc-dec. hónapokra év végén egy összegben fizet, mely mindent tartalmaz(fütés ,világitás,takaritás ).A váll.-ból dec. hóban van először bevétele. Rendelkezem adószámmal, a mg.-i ősterm.-re ez évben kellett kérni,a bérbeadást változásbejelentőn most jelentettem be. Lehet-e problémám abból,hogy ezt nem mársiusban tettem? Az ev.-ban a levonandó, fizetendő 25% SZJA-t dec. hóra a 0808 bevallás beadásával kell teljesíteni? Választható-e, hogy az ev. a bruttó összeget fizeti ki és én az adószámomra befizetem jan. 12.-én a 25% adót és az éves bevallásban vallom be (0853)?Esetleg a bérleti szerződésben rögzíteni lehetne ?
A gyerekem nem rendelkezik saját szgk-val, az édesapja a nevén levő gépkocsit szívességi használatba adja,igyenesen,szerződéssel minden hónapban igény szerint. Alkalmazható-e az 500km/hó átalány elszámolása, csak az üzemanyagköltség érvényesítésével vagy utnyílvántartást kell vezetni, de akkor is csak az üzemanyagköltség számolható el?
Várom válaszotokat, nagyon örülök, hogy rátaláltam a "Fórumra",nagyon jó!
Most próbálok eligazodni az egyéni vállalkozás elszámolásában, mivel ez új nekem,ha a kérdésen kivül valami tárgyi tévedést véltek felfedezni szóljatok!
Üdv:Hang
Hang1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Bérlet,szgk.használat?

HozzászólásSzerző: zspotorke » kedd dec. 09, 2008 10:53 pm

Szia!

Amennyiben a vállalkozóidba a bérbeadást csak év végén, decemberben jegyeztetted be, akkor bérbeadásra csak onnan vagy jogosult. Előtte ezt a tevékenységet nem gyakorolhatod. Problémád nem lehet belőle, csak nem számlázhatsz márciusi bérleti dijat.

Igen, a 0808-on be kell vallani és miután az EV kifizetőnek minősül - ezért törvényi kötelezettsége, hogy levonja a 25%-ot és befizesse a hivatal felé. A hfolyószámláján így lesz párban a bevallási és pü.oldal. Év végén igazolást ad majd neked a kifizetett bérleti dijról ill. a levont adóról. Az igazolás alapján fogod bevallani az 53-asban.

Az 500 km-ert az EV elszámolhatja útnyilvántartás nélkül. Ha többet futott a kocsi, akkor pedig a 9,-Ft/km az az összeg (fenntartási ktg.átalány) amit nem számolhat el. Azt csak saját vag házastárs tulajdonában lévőre lehet elszámolni.

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 52 vendég

cron