Szia Aranyho !
Mivel nyugdijas || munkaviszonya is van ennek az őstermelőnek az 2008 évi SZJA bevallás keretében (várhatóan) 2009 május 20-ig kell egyszerüsitett nyilatkozatétellel bevallást benyujtania.
A cimlapon a C mezőbe X jelölést kell tenni, hogy bevallását östermelőként nyujtja be.
Nyilatkoznia kell arról, hogy a bevételét kitevő 20-%-nyi költség számlával rendelkezik, és igy nincs SZJA fizetési kötelezettsége.
Az ürlapon a nyilatkozat helyét X-el kell jelölni és be kell irni a pontos bevétel összegét, ami az Őstermelői igazolványon melléketében vezetett összeg és a felvásárlási jegyek alapján történik, évvégén le kell zárni.
A 0753( vélhetően jövőre 0853-as lesz) a 9-es pótlapon a 255 sorba a 15 %-os egészségügyi hozzájáulást kell bevallani és befizetni csekken. Az adócsomagot kérni kell az APEH ügyfélszolgákati irodáján, ha még nem volt bevallása eddig.
Ezt úgy kell kiszámitani hogy a bevétel 5%-nak a 15 %-a az éves eu.hozzájárulás és ezt 4 negyedévre elosztva kell beállitani a bevallásba.
Az kérdést vet fel, hogy ha nyugdijas és van munkaviszonya is nem merül-e fel nyugdij korlátozás a keresetre évi 828.000 FT ) Mikor ment nyugdijba? 2007-ben vagy 2008-ban ? vagy már régen, és elérte a nyugdijkorhatárt ?
Üdv:hvanna
Üdvözlet, hvanna!
Három esetről kérdeztem:
1,ha nyugdíjas
2, ha 4 órás munkaviszonnyban van alkalmazva
3, ha nincs munkaviszonya
aranyho
Szia Aranyho!
Az Apeh honlapon elég részletesen le van az őstermelő járulékfizetési kötelezettsége. Az is fontos amellett, hogy nyugdíjas, mv-s stb, hogy kezdő őstermelő, avagy sem.
Őstermelők járulékfizetési kötelezettsége
Az őstermelők TB jogállása, járulékfizetési és bevallási kötelezettsége |
Üdv:Nelly
Szia Nelly!
Köszönöm a választ, látom el kell olvasni és meg kell tanulni a szabályokat.
Azt hittem megúszhatom.
A
nyugdíjas
4 órás
munkaviszonya nincs esetekre lettem volna kíváncsi, mert a családban ezek fordulnak elő. Üdvözlettel, aranyho
Sajnos őstermelők területén nem mozgok otthonosan (pedig nem is olyan régen tanultam agrárpénzügyet, de nem foglalkozom vele).
Sajnos annyira túlbonyolították 2007-től, hogy igazán csak az tud kapásból válaszolni ezekre a kérdésekre, aki nap mint foglalkozik vele.
Még további irományok is vannak az apeh lapon, pl. eho-val, szja-val kapcsolatosan. A kereső funkcióval ezeket is megtalálod (jobb felső sarokban). Nem úszod meg ezek áttanulmányozását szerintem sem.
Üdv:Nelly
Szia Aranyho!
Nem elég konkrét a kérdésed, azért nehéz rá válaszolni. Nem tudni, hogy az adózással, vagy a járulékfizetéssel kapcsolatban kérdezel-e.
Az adózásról már Hvanna írt, itt is sok lehetőség van, nem tudni, hogy az őstermelő átalányadózást, vagy tételes költségelszámolást választott-e. Amennyiben a tételes költségelszámolást, akkor még mindíg eldöntendő, hogy az egyszerűsített bevallási nyilatkozatot teszi-e, vagy a tételest választja, ahol kistermelői költségátalányt is elszámolhat. Általában jobban járnak, ez utóbbival, mert igy előfordul, hogy egyáltalán nincs SZJA, EHo. Bevallás a 0853-ason történik jövőre, de előleget is kellene fizetnie negyedévente.
A járulékkal kapcsolatosan van jelentősége, hogy van-e egyéb biztosítási jogviszonya. Amennyiben nyugdíjas, vagy 4 órás munkaviszonnyal rendelkezik, nem kötelezett az őstermelői tevékenysége miatt járulékfizetésre. Akinek semmi biztosítási jogviszonya nincs, ott belép a járulékfizetési kötelezettség, amelyről negyedévente bevallást kell adnia a 0858-as bevalláson. A járulék mértéke függ attól, hogy kezdő, vagy nem kezdő őstermelőről van-e szó. A kérdésből úgy gondolom, hogy nem kezdő őstermelő, itt az előző évi bevétel alapján kell megállapítani a járulékkötelezettséget. Amennyiben a támogatás nélküli bevétel a 7 millió Ft alatt volt az előző évben, élhet a kedvezményes járulékfizetési lehetőséggel. Ebben az esetben a járulék alapja a támogatással növelt bevétel 20 %-a. A fizetendő járulékmérték: egészségbiztosítási alap: 4 %, nyugdíjbiztosítási alap: 9,5 % (azonban ha magánnyugdíjpénztártag, akkor meg kell bontani, 7,2 % a nyugdíjbizt. alap és 2,3 % a magánnyugdíjpénztári tagdíj. Hozzáteszem még, hogy a biztosítási jogviszonnyal nem rendelkező őstermelő akkor köteles járulékfizetésre, ha a már megszerzett szolgálati idő és a nyugdíjkorhatárig hátralévő idő eléri a 20 évet.
Üdv. Mari
Szia!
Ha őstermelőként nincs munkaviszonya, akkor főállású őstermelőnek minősül. Ha 2007.-ben is volt érvényes őstermelő igazolványa akkor az előző évi bevételt kell alapul venni a járulék számításnál és negyedévente a 0858-on adunk le bevallást.
Járulékalap: előző évi jövedelem 20%-a /12 hó X 3hó = 1 negyedév
Fizetendő járulék: nyugdíjjárulék 9,5%; egészségbiztosítási járulék 4%.
Ha van magánnyugdíjpénztár: 2,3% magánnyp.-ba; 7,2% nyugdíjjárulék.
Ha ez évben kezdte, akkor a minimálbér után kell járulékot fizetnie. 29% TB; 9,5 % nybj, 6% Ebj, EHO: nincs.
Adózás kérdésében évente kell elszámolni az 53-as SZJA bevallásban.
Üdv.
Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 31 vendég