Adófórum

Adózási és számviteli információk

Kezdő egyéni v. költségei

Egyéni vállalkozók

Kezdő egyéni v. költségei

HozzászólásSzerző: iza31 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok Kedves Fórumozók !

Olyan kérdésem lenne felétek, hogy a tavaly vásárolt nyomtatóm és könyvelő program elszámolható-e idén költségként? Ki szeretném váltani 08.01-én a vállalkozói ig.-t számviteli tevékenységre Teaor: 9620 és nem tudom, hogy ezek a költségek idén elszámolhatók-e?

Ha tudtok, légyszíves segítsetek.

Köszönöm. 

iza31
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Kezdő egyéni v. költségei

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » pén. júl. 18, 2008 6:44 am

Szia Iza!

11. számú melléklet az 1995. évi CXVII. törvényhez

A vállalkozói költségek elszámolásáról

A vállalkozói jövedelem szerinti adózást alkalmazó egyéni vállalkozónak a vállalkozói adóalap kiszámításához, a vállalkozói költségek meghatározására, e törvénynek az elismert költségekre és a költségek elszámolására vonatkozó általános rendelkezéseit is figyelembe véve, az e mellékletben foglaltakat kell alkalmaznia.

Kizárólag üzemi célt szolgálnak azok a tárgyi eszközök és nem anyagi javak, amelyeket a magánszemély önálló tevékenységével (tevékenységeivel) kapcsolatban használ, azokat más célra részben sem használja és üzleti nyilvántartásai ezt egyértelműen alátámasztják. Nem minősülhet kizárólag üzemi célt szolgáló tárgyi eszköznek a személygépkocsi.

Az egyéni vállalkozó költségként számolhatja el

a) a vállalkozói kivétet;

b) a bevétel megszerzésével közvetlenül összefüggő kiadásokat, az adott előleget;

c) a tárgyi eszközök és nem anyagi javak értékcsökkenési leírását;

d) e tevékenységének megkezdése előtt - legfeljebb három évvel korábban - beszerzett, és utóbb e tevékenység végzése során felhasznált anyag- és árukészlet beszerzésére fordított, korábban költségként még el nem számolt kiadásait, valamint a tevékenység megkezdéséhez szükséges egyéb kiadásait a tevékenységének kezdő évében, továbbá a legfeljebb három évvel korábban beszerzett tárgyi eszközök és nem anyagi javak értékcsökkenési leírásának elszámolását megkezdheti.

A több önálló tevékenységhez használt tárgyi eszközök, nem anyagi javak esetében a magánszemély választhat, hogy melyik tevékenységének bevételével szemben számolja el az e melléklet rendelkezései szerint érvényesíthető költséget. A költség (az értékcsökkenési leírás a teljes leírásig) nem osztható meg a különböző tevékenységek bevételei között.

 

Gondolom számlával rendelkezel.

Üdv:Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Kezdő egyéni v. költségei

HozzászólásSzerző: iza31 » pén. júl. 18, 2008 7:48 am

Szia Nelly !

Köszönöm a választ. Ezt én is olvastam a törvényben, csak éppen azt nem tudom, hogy az esetemben a nyomtató és a program (egyébként van számla, ami a nevemre szól) jelentheti-e az anyag- és árukészlet beszerzésére fordított összeget? Korábban költségként nem számoltam el.

 

iza31
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Kezdő egyéni v. költségei

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » pén. júl. 18, 2008 8:24 am

szia még egyszer!

a legfeljebb három évvel korábban beszerzett tárgyi eszközök és nem anyagi javak értékcsökkenési leírásának elszámolását megkezdheti

Amiatt nem tenném tűzbe a kezem, hogy a 100e ft alatti t.e.egyösszegben elszámolható lenne, mert  az écs leírás szabályai között ezt nem nevesíti.

DE! A korábban beszerzett eszközöket (3 év) mindenképpen écs alá lehet vonni, ezt mondja ki a tv. (akár a 100 e ft egyedi besz. értékűt is).

A 200e ft alatti t.e.-re választható 50%,a  33 illetve 14,5 % alá besorolt korábban még használatba nem vett eszközökre, nem anyagi javakra úgyszintén; esetleg 33 illetve 14,5%-kal elszámoni.

A nagyobb értékű eszközök is écs alá vonhatók, ha a váll. tevékenységét szolgálja.

11. sz. melléklet II. Écs leírás szabályai (különös tekintettel a 2. bek. g, l, m pontokra)

Üdv:Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég