Adófórum

Adózási és számviteli információk

Legelőnyösebb üa. elszámolás

Egyéni vállalkozók

Legelőnyösebb üa. elszámolás

HozzászólásSzerző: sznéildikó » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok, most induló ev, munkaviszony mellett folytatja a tevékenységét, ami oktatás lesz. Tanfolyamokon tart órákat, vizsgáztat, és a megbízási szerződésnél előnyösebbnek találta a vállalkozást. Főállásban tanár egy szakközépben. Tulajdonosa egy szgk-nak, amivel járni fog. Azt szeretném kérdezni, hogyan lenne a legelőnyösebb számára az üzemanyag elszámolás? Rengeteg dolgot olvastam róla, azt gondolom hogy a havi 500 km igazolás nélküli elszámolását ne válassza, hiszen sokkal többet fog utazni.

Ráadásul a bevételével szemben az üzemanyagon kívül olyan sok más költséget nem is fog tudni felmutatni. Tehát erről szeretnék részleteket megtudni, pl. mit jelent az üzemanyag fogyasztási norma, amivel számolni kell, ezt nem nagyon tudom hogy hol lehet megtalálni. Azt értem hogy útnyilvántartás vezetése szükséges, és az összes megtett kilométert kell arányosítani a vállalkozás érdekében megtett úttal, ennek arányában lehet az üzemanyagot és a felmerült fenntartási költségeket  elszámolni. Jól értem hogy ha ezt választja akkor nem is kell számlát kérni a kúton?  A 9 Ft/km fenntartási költség az üzemanyagköltségen felül van? És ha azt alkalmazza, akkor már pl. szervizköltséget nem számolhat el? Valaki legyen szíves és írja le egy példával az elszámolást, ha kérhetném.

Főállás mellett lehet majd evás és mikor? A mobiltelefon költségéből mennyit számolhat el? Szerintetek nála mi minősül munkaruhának? Bocs a sok kérdésért, de nyilván érthető ha minél több költséget szeretne produkálni, és ebben szeretnék neki segíteni. Köszi mindenkinek a segítséget. Ildikó

sznéildikó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Legelőnyösebb üa. elszámolás

HozzászólásSzerző: GyörgynéGabi » csüt. júl. 17, 2008 5:44 pm

Szia!

Szerintem is az útnyilvántartás vezetése az ajánlatosabb. Ha az apeh által közölt üzemanyagárat elfogadod akkor nem kell számlát kérned a kúton. Az útnyilvántartásba 01 01-jén be kell írni a kezdő kmóra állást valamint év végén is. Szerintem az útnyilvántartást csak az üzleti célú utakról kell írni. A fogyasztási norma vagy ami a gépkönyvben van leírva vagy amit a jogszabály előír , általában ez a több. Fejből nem tudom de attól függ hány cm3 a motor. Majd ha kéred holnap megírom.

Az apeh üzem anyag árakat megtalálod az apeh honlapon.

Pl útnyilvántartásban 1000 km/ július hó

1000km  osztva  100km  tehát 10x 9L x312 Ft (júliusi benzin)=28530 Ft pluszz 1000X 9 Ft=9000 Ft összesen 37530 FT 

A 9Ft tartalmaz mindent az üzemanyagon kívül , biztosítás , gjmű adó javítási ktg.

Lehet evás majd 2010 január 1-től.

A telefonhoz részletes számlát kellene kérni és annak alapján lehet elszámolni a ktg-t. A munkaruha is elég kényes kérdés, mert például ha vesz egy öltönyt az hogy bizonyítja, hogy csak és kizárólag a vállalkozói tevékenységéhez használja? Ugyanis minden elszámolt költségnek ez az alapja.

Most ennyi hirtelen. Üdv Gabi 

GyörgynéGabi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Legelőnyösebb üa. elszámolás

HozzászólásSzerző: Bi.Monika » csüt. júl. 17, 2008 5:45 pm

Az üzemanyag fogyasztási normát megtalálod az apeh honlapján jobb oldalon, üzemanyag elszámolás, ezen belül van: üzemanyagárak, illetve a fogyasztási normákról. Itt megtudod állapítani az adott autó fogyasztási normáját. 

Az útnyilvántartás alapján a következőképpen kell a költséget elszámolnod, én azt az arányosításos formát azoknál a magánszemélyeknél használom, akik munkaviszonnyal kapcsolatos költségtérítést kapnak gépkocsi használatra.

Tehát az egyéni vállalkozónál a következő: havonta kell elszámolni; Z km x fogyasztási normával osztva 100 szorozva a tárgyhóban közzétett üzemanyag árral, plusz Z km x 9 Ft-tal. Ez a 9 Ft a fenntartási költséget - javítás, biztosítás stb. - hivatott fedezni. Szervíz költséget nem lehet elszámolni, csak akkor ha a vállalkozásába benne van az autó és fizeti a cégautó adót. 

Példa: 1800 3cm gázolaj üzemű autó 06.havi költsége 250 km-re.

2500 km x 7 l / 100 x 317 Ft = 55,475.-

2500 km x 9.-                      = 22,500.-

Főállás mellett lehet evás, de ezt majd csak jövő év decemberében kérheti, hogy a következő évtől az lehessen. Én a mobiltelefon 50%-át szoktam költségnek elszámolni. Munkaruhát saját magának nem számolhat el, viszont vehet tisztítószereket, mosószereket és azt el számolhatja költségként. Vehet irodaszereket, a lakás rezsi költségének 20-30 %-át elszámolhatja, mert hát a lakásban van az irodája.

Remélem segítettem.  

 

Bi.Monika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 104 vendég

cron