Szia!
Ha jól értelmezem a kérdésed, akkor az anyukád mint szakképzett segítő családtag ingyen is végezhetné a munkát. A havi 4350,-Ft Eü.szolg járulék ettől független, ha nincs más biztosítása, akkor ezt az összeget neki fizetnie kell (és nem a vállalkozásnak).
Viszont a "vállalkozás" fizethet neki pl: minimálbért, ami után a vállalkozás fizeti a járulékokat (így a bér és a TB a vállalkozásnál költségként elszámolható), ekkor az anyukádnak nem kellene a havi 4350,-Ft-ot fizetni. Viszont érdemes "kalkulálni", mi a kedvezőbb!
Üdv:Napraforgó
A nagymama után továbbra is fennáll a havi 4.350 eFt-os eü.szolg.jár.fizetési kötelezettség, mert ő a vállalkozó.
Az édesanyád, aki nyugdíjas - mivel nyugdíjas szerintem segítő családtag nem lehet.
Lehet mondjuk alkalmazott, akár heti 10 órában, vagy valami, s ennek megfelelően pl. minimálbér most 69.000 Ft/hó a teljes munkaidősnél, a részmunkaidős a részmunkaidő arányában: pl. heti 10 órásnál lehet a havi minimálbér 17.250 Ft/hó, s ezután vannak a járulékok, s ebből van a nyugdíjjal összeszámított összeg után az SZJA.
ha a javaslatot kérdezed: akkor a nagymama után gyakorlatilag teljesen feleslegesen fizetitek a havi 4.350 Ft-ot, mert egyébként meg nem is végzi ő maga tevékenyen a vállalkozást. Egyszerűbb lenne, ha ő megszüntetné a saját vállalkozását, s ha láttok rációt a virágüzlet fenntartásában, akkor váltson vállalkozóit az édesanyád, aki szintén nyugdíjas - tehát nyugdíjas vállakozóként fizetni kell a vállalkozásból az eü.szolg.járulékot, s a vállalkozásból származó jövedelmével kapcsolatban pedig választhat adózási módot, s járulkot annak megfelelően kell majd fizetnie, hogy mit vesz ki vállalkozói kivétként, vagy ha átalányadót, EVÁ-t választ, akkor az ezen rendelkezések szerint...
A kérdésedből nem derül ki, hogy az üzlethelyiség a nagymama tulajdona, vagy csak bérli a helyiséget, a nagymama válakozó hogyan adózik: átalányadós, EVÁ-s, vagy bevételi-költségelszámolásos SZJA-s.
Ha a 2-es hozzászólásodat is nézem, akkor viszont nem érdemes egyáltalán fenntartani a virágüzletet, ha a havi 4.350 Ft-ot is nehéz kigazdálkodni, mert ez azt jelenti, hogy szinte nincs is belőle jövedelem.
Csak azért, hogy igény van rá - csak azért pedig egy vállalkozónak nem érdemes magát kitenni azoknak a maceráknak, esetleges büntetési tételeknek, amelyek ma egy vállakozás fenntartásával együttjárnak, ráadásul csupán szívszerelemből, szinte ingyen dolgozás mellett.
Üdv.
Az üzlethelyiség a szüleim tulajdona a tulajdonukat képező ház alsó részén van, se bérleti dij sem más nem lett eddig rá elszámolva, az épitményadót is a szüleim fizetik. A nagyi bevétel-költségarányos elszámolásos Szja-a egyéni vállalkozó.Kérdésem már csak az lenne,hogy mivel jelenleg édesanyámnak sincsen szakképzettsége,csak esetleg elvégezne egy virágkötő tanfolyamot, addig ő kaphat-e vállalkozói engedélyt,hisz szakképzettség nélkül nem adnak.Most pedig a vállalkozói engedély megújitásának intézésénél az ügyintéző úgy akarja kicseréni az igazolványt újra,ha kötne a nagyi egy szerződést anyukámmal aki dolgozna.Kérdésem lenne még, ha pl. 10 órában a 17.250.-Ft minimálbérre jelentenék be, mit kellene neki havonta fizetnie?
Azt tudom, hogy a nyugdijával összevonva adózna a jövedelem,de a nagyi is igy fizette eddig, az ő nevén lett kivéve a vállalkozói kivét.
A nagyid helyében visszaadnám a vállakozást és kiadnám az üzlethelyiséget inkább bérbe. Attől, hogy anyukádat felveszi részmunkaidős alkalmazottként, attól még nem oldódik meg az a helyzet: hogy ami tevékenység valamilyen végzettséghez is kötött (pl.kereskedelem is) hogy vagy az egyéni vállakozónak kell rendelkeznie azzal a végzettséggel, vagy kell lenni olyan alkalmazottjának, vagy segítő családtagjának, aki azzal a végzettséggel rendelkezik.(a nagymámadnak nincs, az anyukádnak nincs). Nem tudom mennyi idő alatt lehet azt a végzettséget megszerezni?
Vagy olyan alkalmazottat kellene neki foglalkozttni, aki rendelkezik a szükséges végzettséggel - addig még anyukád nem szerzi meg a képesítést -, s aztán a nagymamád visszadná a vállakozóit és kiváltaná anyukád, amkor már van hozzá papírja. Ha a nagyidnak nem újítják meg erre a tevékenységre a vállakozóiját, akkor anyukád hogyan kaphatna erre a tevékenységre vállakozói igazolványt??? Több ötletem mincs.
Mivel anyukád nyugdíjas, ha heti 10 órában lenne foglalkoztva, akkor a minimálbér arányos része valóban 17.250 Ft , de vélhetően anyukád már 50 év felett van (ha nyugdíjas), a munkaköre vélhetően végzettséghez kötött lenne - s akkor már belép a garantált bérminumum kérdése is.
Egyébként a nyugdíjas alkalmazott után fizetendő járulékok mértéke: 24% nyugdíjjárulék, 5% eü.bizt.járulék, tételes eho minimum 50% : 975 Ft/hó,3% munkaadói járulék, 1,5% szakképzési hozzájárulás. Amit vonni kell: SZJA előleg (nyugdíj figyelembevételével), 9,5 % nyugdíjjárulék, 4% eü.bizt.járulék. Ha alkalmazott is van, akkor havonta kötelező a 0808A-0808M bevallás elektronikus küldése, s mivel munkaviszonyról beszélünk, vonatkozik a munkatörvénykönyv (jelenléti ív,stb) és a munkavédelmi törvény is (üzemi alkalmassági orvosi vizsgálat,stb.) S minimum egy szakképzett/hozzáértő könyvelő bevonása - ha nem akarja a nagyid a kispénzét büntetésekre költeni.
Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég