Adófórum

Adózási és számviteli információk

Kerekítés miatti teendők

Egyéni vállalkozók

Kerekítés miatti teendők

HozzászólásSzerző: andy1001 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Hozzátok fordulók segítségért,  mivel a könyvelőm csak könyvel és minden változásnak nekem kell utána néznem, járnom, hogy minket mi érint. Egy kereskedelmi bt-nek vagyok a tulajdonosa, zöldséges üzletem van.

Most hogy kerekíteni kell, nekem azt hol kell feltűntetnem záráskor? Miben kell ezt vezetnem? És neki ezt könyvelnie kell? Azt tanácsolta, hogy minden összeget kerekítve üssünk be a pénztárgépbe és akkor nincsen ilyen probléma.

Mit kell a készpénzes szla végösszegébe írni? Én azt hogyan ütöm be a pénztárgépbe? Mi a helyzet a felvásárlói jeggyel? Ott hogyan kell kerekíteni?

Válaszotokat előre is köszönöm!

andy1001
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Kerekítés miatti teendők

HozzászólásSzerző: simke » hétf. márc. 10, 2008 7:58 pm

Szia Andy!

Bocs, hogy nem konkrétumot írok, de az alábbi linken megtalálod a kérdéseidre a választ, sőt lehet, hogy még többet is. Pár napja nagyon sokat foglalkoztunk ezzel a témával. Vagy beírod a kersésbe a "kerekítés" címszót.

http://www.adoforum.hu/tema/9683/kerekites-1-2-ft-miatt?wa=ADO0803&uid=982820

Üdv Etus 

simke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kerekítés miatti teendők

HozzászólásSzerző: Napraforgó » hétf. márc. 10, 2008 8:33 pm

Szia!

A legfontosabb: a kerekített összeget NEM ütheted be a gépbe (sem a vevő javára, sem kárára). Továbbá a számlákat és a felv.jegyeket is úgy állítod ki, ahogy éppen "kijön" a végösszeg.

Kerekítés CSAK KP fizetésnél van, a kerekítési szabályokat gondolom ismered.

Az én javaslatom KP számla és felv.jegy esetében: a kerekítési különbözetet a számla "sarkára" ráírni, majd nap végén az egyenleget egyösszegben mint különbözetet bevételezni illetve kiadni.

A pénztárgépnél is hasonlóan kellene, csak ott biztosan  túl sok a napi blokk. Ha jobb megoldás nem jön, akkor egy erre rendszeresített "kockás" füzet is lehet megoldás, amelyben vevőnként beírod a különbözetet, nap végén pedig az egyenleget vételezed be ill. adod ki. Üdv:Napraforgó

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kerekítés miatti teendők

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » hétf. márc. 10, 2008 10:44 pm

Szia!

Egyetértek Napraforgóval! Ha pl. valaki vesz 1 db almát, és annak az ára 58 ft, nem üthetsz a pénztárgépbe 60ft-ot, vagyis üthetsz, de amit a fogyasztóvédőktől kapsz, az a Tiéd lesz. Kp fizetés esetén a számlára ráírható a kerekítés, de nem kötelező. A számla tételeit azonban nem, csak a végösszeget kerekítheted. A pénztárgép mellé készítettem egy egyszerű táblázatot, csak strigulázni kell a kerekítéseket, és nap végén összesíteni.Így néz ki:

Kerekítés miatti különbözet nyilvántartása 2008. március (pénztárgép)
Dátum      +1    +2    -1    -2napi össz. ||/-
 
2008.03.01     
2008.03.02     
2008.03.03     
2008.03.04     
2008.03.05     

Lehet lesz jobb ötlet is, én így fogom csináltatni.(hacsak nem puskázok valakitől jobb ötletet) Üdv:Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Kerekítés miatti teendők

HozzászólásSzerző: simke » kedd márc. 11, 2008 5:46 am

Sziasztok!

Mennyire más a gyakorlat. Múlt héten a Coop-os boltban ütötték a || - 1,2 forintot a pénztárgépbe. Az előttem vásárlónak, - 1 forintot, nekem pluszba 2 forintot beütött a pénztáros. Kérdeztem is, hogy miért így csinálják. Annyit mondott, hogy nap végén így végül is nagyon kicsi a különbözet ami kijön, de hogy azt hogyan tartják nyilván azt nem mondta (lehet az nem is az ő feladata). Végösszegnek a kerekített összeget vette el természetesen.  Üdv Etus

simke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kerekítés miatti teendők

HozzászólásSzerző: melcsi62 » kedd márc. 11, 2008 11:12 am

Az APEH portálon fenn van az 1-2 Ft-os kerekítéses tájékoztató, a szakmai résszel együtt a pénztárgép, taxaméter vonatkozásában is. nem tették kötelezővé a kerekítési különbözet számlán történő szerepeltetését, tehát kétféle kerekítés van: egyik ami közvetlenül a készpénzt kezelőnél csapódik le, a másik, amikor a számlában külön ÁFA körön kívül szerepltetik a kerekítési különbözetet. Bármelyik kerekítési különbözetről legyen szó az egyéb bevétel, vagy egyéb ráfordításként könyvelendő.

A fentiekkel összefüggésben részletesebb szakmai tájékoztatást találnak az APEH honlapján az érintett adózók és a téma iránt érdeklődők.

Számla tételenként nem lehet kerekíteni, csak a tényleges számla, pénztárgép nyugta (adóügyi) végöszegét követően. 

Nekem ugyan nincs pénztárgépesem, de érkeznek olyan  bejövő kp-s számlák, akik nem szerepltetik a kerekítési különbözet a számlán, én az ÁFA analitika, folyószámla könyvelésileg a számla pontos összegeit könyvelem, s számított kerekítési különbözetet (a kiadási pénztárbizonylat az a tényleges kifizetett, tehát kerekített összegben állítódik ki a pénztáros által, ugyanakkor a mögötte lévő számlák nem 5-10 Ft-ra kerekítetten szólnak) felkönyveltetem előjeltől függően kerekítési ráfordításként, illetve kerekítési bevételként. /A programozóval  módosítottuk a kp-s számla könyvelési programrészt, a kerekítési különbözetet automatikasan számolja a program és az adott eddigi kontírhoz felkönyvelteti a kerekítési különbözetet a pénztár főkönyvi számlával szemben, ha az nem szerepel a számlán, ha szerepel, akkor  a számla rögzítésénél a feltüntetett kerek.különbözetet a számlán szereplő összegben rögzítem, mely szintén automatikusan könyvelődik fel.   Ahol nem számláról van szó, hanem mondjuk egy átutalásosra kiállított számlát fizet be valaki kp-ban, akkor a pénztáros a bevételi pnztárbizonylatot két sorosan írja: egyik a számla kiegyenlítése a számlán szereplő összeggel, másik a kerekítési különbözet +/-  és a bevételi pbiz.befizetett összesen összege: a már kerekítve befizetett összeg. Ez alapján könyvel a könyvelő két helyre  vevő/pénztár   kerekítési kül/pénztár.

nem tudom segít-e valamit, hátha.  Üdv.

 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 23 vendég

cron