Ha voltak olyan költségeid, melyek a vállalkozás folytatásához elengedhetetlenek, akkor azokat egyéni vállalkozó esetében a kezdést megelőző 3 évvel el lehet számolni a kezdés évében. Szja tv. 11. melléklet felvezető szöveg d) pontjában található a rendelkezés.
Nem kell kötelezően vállalakozói betétet betenni induláskor. Viszont pénztárkönyet vezetsz feltehetőleg. A pénztárkönyv nem lehet negatív előjelű. Az átmeneti pénzhiányt vállalkozói betét címén lehet egyensúlyba hozni. Ha a későbbiek folyamán már realizálódik annyi bevétel hogy ezt vissza lehessen könyvelni, akkor megszűnik a betett összeg miatti tartozás. . .
Szia Ági!
Az egyéni vállalkozónak egyszeres könyvvitelt kell vezetni, amit naplófőkönyvben, vagy pénztárkönyvben kell megoldani (vagy a könyvelőprogram vezeti könyveléskor). A lényeg az, hogy a könyvelésben több legyen a bevétel mint a kiadás, tehát a pénztár egyenlege ne menjen mínuszba.
Az általad említett tőkebetét valóban szükséges, ugyanis, ha kiadásaid vannak csak egyenlőre akkor a pénztár eléggé minuszos lesz, ami egy kicsit furcsa.
Maga a vállalkozói betét, egy szabadon megválasztható összeg, amit a vállalkozó "berak" a vállalkozásba, de ezt ugyanugy ki is tudja venni mint a vállalkozói betét (tőkebetét) visszafizetése. Amikor kiveszed az összeget azután semmiképp sem kell adót, járulékot fizetni (de csak a betett összeg erejéig, ezen felül már hivatalosan vállalkozói kivétnek minősül). Ezt ne úgy értsd, hogy fogod a pénzed és beteszed a vállalkozásba, és nem nyúlhatsz hozzá, ez csak egy könyveléshez szükséges technikai dolog.
Nem tudom, hogy erre gondoltál-e?
Enci
Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 67 vendég