Adófórum

Adózási és számviteli információk

Telefon költség elszámolása

Egyéni vállalkozók

Telefon költség elszámolása

HozzászólásSzerző: tundi28 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

 Azt szeretném megtudni, hogy áfás egyéni vállalkozó (nincs alkalmazott) esetén a mobiltelefon költsége miként számolható el, ha a lakás és a telephely nem elkülönített. Én azt hámoztam ki az szja törvényből, hogy a telefonköltség max. 50 %-a lehet költség, az e fölötti részt vállalkozói kivétként kellene kezelni. Ami számomra nem egyértelmű az az, hogy ez csak előfizetéses díjcsomag esetén érvényes, vagy pedig a feltöltőkártyásnál is elszámolható a kártya értékének 50%-a.

És a levonható áfa ebből következően az 50%-ban elszámolt számla áfatartalmának a 70 %-a, vagy pedig egyáltalán nem vonható le? Előre is köszi, ha tud valaki segíteni!

 

tundi28
 
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Telefon költség elszámolása

HozzászólásSzerző: winzol » szer. ápr. 04, 2007 5:51 pm

Alapesetben a telszla 70-30% megosztásban könyvelendő áfa tekintetében.Ha a lakás és a thely viszonyát nézed az lehet egy utca házszám címen, csak műszakilag legyen elkülönítve/ezt a kifejezést találod a TV-ben is/ha el van akkor az egész tel szla elszámolható, ha nem akkor az 50% megbontva 70-30-ra.Ez viszont nem vonatkozik a mobilra nevében is benne van mobil ,tehát bárhol használhatod,de a 70-30 megosztás itt is érvényes.A kártyás telefonra nincs híváslista nem tud adni a szolgáltató, ezért én pl a bruttóár 50%-át számolom el ktg-ként, áfát nem vonok le,és így a vélelmezett magáncélú használatot sem tudják foszírozni.Üdv Winzol
winzol
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Telefon költség elszámolása

HozzászólásSzerző: tomayeredit » kedd ápr. 10, 2007 5:40 pm

Mobiltelefont elszámolhatod 100%-ban, egyéni vállalkozónál nem "vélelmeznek" magáncélú használatot. Ez lehet előfizetéses és feltöltős(kártyás) is.  (Szja tv. 16.§ (4) bekezdése pontosan írja, hogy mit "tekint ilyen körülménynek", s a mobiltelefon ebben nincs felsorolva. Apeh-os osztályvezető mondta ezt egy előadáson, visszahivatkozva erre a paragrafusra.) Az áfát kell bontani 70 - 30 arányba. A vissza nem igényelhető 30% szerintem költségként elszámolható.

Üdv. Edit 

 

 

 

tomayeredit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Telefon költség elszámolása

HozzászólásSzerző: toti882 » szomb. ápr. 14, 2007 5:01 pm

Sziasztok,

ha feltöltős a telefon, akkor sincs korlát az elszámolhatóságra?

 Üdv.

toti 882

toti882
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Telefon költség elszámolása

HozzászólásSzerző: kati1012 » szomb. ápr. 14, 2007 5:24 pm

 

 

A feltöltő kártyát nem számolhatod el költségként.

kati1012
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Telefon költség elszámolása

HozzászólásSzerző: adotanacs » szomb. ápr. 14, 2007 5:39 pm

Sziasztok! A feltöltő kártyát én sem számolom el senkinek költségként. Ani
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Telefon költség elszámolása

HozzászólásSzerző: picur76 » vas. ápr. 15, 2007 7:38 am

Sziasztok!

Nem tudom, miért nem számoljátok el a feltöltő kártyás telefonhasználatot. APEH vezető előadáson nálunk is azt mondta, hogy el lehet számolni, ráadásul a tv-ben sincs sehol leírva, hogy nem lehet.

Picur

picur76
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Telefon költség elszámolása

HozzászólásSzerző: tepimail » vas. ápr. 15, 2007 12:52 pm

Picur!

A feltöltő-kártya vásárlása az egyéni vállalkozónál vállalkozói kivétnek minősül, ha az adózó nem tudja hitelt érdemlően bizonyítani, hogy kizárólag a vállalkozással kapcsolatos hívásokat kezdeményeztek a feltöltő-kártyás mobiltelefonról. Az Szja törvény alapján vállalkozói kivét az egyéni vállalkozói tevékenység során személyes munkavégzés címén vállalkozói költségként elszámolt összeg, valamint a magánszemély személyes vagy családi szükségleteinek kielégítését szolgáló kiadás alapján elszámolt minden olyan vállalkozói költség, amelyet az Szja törvénynek a vállalkozói költségek elszámolására vonatkozó rendelkezései nem nevesítenek jellemzően előforduló költségként. Abban az esetben, ha az egyéni vállalkozó az alkalmazottai részéte jutatt feltöltő-kártyát, akkor annak juttatáskori értékét az alkalmazott szempontjából csak akkor tekintheti természetbeni juttatásnak, ha az Szja tv. 69.§ (1) bek. d) pontjában foglalt feltételeknek megfelel a juttatás módja.

Azt az APEH " Telefonköltségek elszámolása" c. tájékoztatója írja. Ez alapján én nem számolom el költségként a feltöltő-kártyát, mert vállalkozói kivétnek minősül, hisz nincs részletes számla ami bizonyítaná a kizárólagos "üzleti" felhasználását.

üdv: tepimail     

tepimail
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Telefon költség elszámolása

HozzászólásSzerző: picur76 » hétf. ápr. 16, 2007 7:53 am

Szia Tepimail!

Én a feltöltő kártya esetén áfát nem vonok le, és 50%-ot számolok el ktg-ként. Több helyen érdeklődtem (APEH vezetőség), azt mondták, ez így korrekt. Az valóban természetbeni, ha az alkalmazott kapja. Próbáltam állásfoglalásokat is keresni, de nem találtam, mindegyik csak nagyjából érintette a témát. Biztosan Neked is volt már több ellenőrzésed, és tapasztaltad, hogy a jelenlegi jogszabályi előírások mellett (túl sok a leszabályozatlan terület, vagy az egymásnak ellentmondó jogszabály), valamilyen szinten az ellenőr hozzáállásán (kicsinyességén) is múlik a megállapítás. Az én esetemben minimális (pár ezer Ft-os) a telefonkiadás, így nem hiszem, hogy "szemet szúró" lenne. Úgy gondolom, ahol tetemes a telefonktg, ott nem is a feltöltőkártyát választják, mert sokkal jobban megéri egy testreszabott előfizetési csomagot választani. (Alkalmazott esetén meg pláne, mert nem ellenőrizhető)

Egyébként én úgy tudom, hogy nagyon drágán, de lehetőség van a feltöltős telefon esetén is a híváslista lekérésére.

Ismerem az általad idézett szja tv részletet: ... kivét a személyes munkavégzés címén elszámolt összeg... De ebből hol olvasod ki, hogy a feltöltő kártyás telefon ktg-e kivét? Mert a telefonktg-et a szja tv tételesen nevesíti a ktg-ek között, és nem írja le, hogy az vonalas, vagy mobil, vagy milyen előfizetési típus?

Picur

picur76
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 99 vendég

cron