Adófórum

Adózási és számviteli információk

egyéni vállalkozásból származó jövedelem

Egyéni vállalkozók

egyéni vállalkozásból származó jövedelem

HozzászólásSzerző: duduci » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Szisztok! Segítséget szeretnék kérni: ha egyéni vállalkozónak év végén megcsinálom az szja bevallását és származik jövedelme a vállalkozásból, tehát fizet vállalkozói szja-t és még osztalékot is vesz ki, miután megfizette az osztalék adót, akkor ezeket a jövedelmeket nekem ki kell vezetnem pénztárból? Hiszen mivel elég sok jövedelme származott a vállalkozásból igy most több millióval plusszos a pénztár....válaszokat előre is megköszönöm.
duduci
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

egyéni vállalkozásból származó jövedelem

HozzászólásSzerző: tomayeredit » csüt. feb. 08, 2007 4:25 pm

Szia Duduci!

Én néhány éve egy konzultáción feltettem ezt a kérést, de elég furcsán néztek rám.

Józanul gondolkodva egyértelmű, hogy a bevallás alapján kiszámított "adózott" jövedelmet ki lehet venni, pénztáron keresztül. Én így oldom meg, s ez megvédhető, hiszen különben az adózott jövedelem "bennmarad". Ezt különben adózás után szerintem bármikor ki lehet venni. Érdemes a bevallás után kiszámolni ezt az adózott jövedelemt, s rögzíteni egy analitikába. (Tulajdonképpen nyilvántartásba veszem, hogy mennyi az adóozott jövedelem, mennyit lehet kivenni) Utána, ha veszel ki ebből, innen kivezeted.( mivel nem muszáj egyszerre ezt kivenni.)

 

Kíváncsi vagyok, hogy mások hogyan gondolják ezt.

Üdv

Edit 

tomayeredit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

egyéni vállalkozásból származó jövedelem

HozzászólásSzerző: M.Éva » csüt. feb. 08, 2007 4:31 pm

Egyetértek az előttem szólóval,én is így kezelem az adózott jövedelmet és kivezetem a pénztárból, amikor van rá fedezet.

Üdv:Éva 

M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

egyéni vállalkozásból származó jövedelem

HozzászólásSzerző: duduci » csüt. feb. 08, 2007 5:08 pm

Szia tomayeredit! Igen én is pontosan így gondoltam, hiszen rájöttem, ha bennthagyom a pénzt a pénztárban? Akkor elvileg annak ott is kell lennie. Az meg szép lenne, ha a leadózott jövedelemmel nem gazdálkodhatnék szabadon, hanem a vállalkozás pénztárában kéne csücsülnie. Azzal volt inkább bajom, hogy mivel az előző könyvelők ezzel nem foglalkoztak, így szépen gyarapodott a pénztár állománya, így vajon az előző évi bennttartott leadózott jövedelemmel mi a helyzet? Tehát akkor azt bármikor kivehetem?
duduci
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

egyéni vállalkozásból származó jövedelem

HozzászólásSzerző: tomayeredit » csüt. feb. 08, 2007 6:01 pm

Szia Duduci!

Szerintem bármikor, ha nyilván van tartva, hogy még nem vetted ki. Ehhez kellenek az előző évi bevallások és nem ártana az előző könyvelőtől elkérni a nyilvántartást erről. Ha nem volt ilyen nyilvántartása, elvileg a naplófőkönyből látható, hogy volt-e ilyen jogcímen kivezetése.

Egy kicsit többlet munka most visszamenőleg ezt rendezni, az analitikát megcsinálni, kiszámolni a adózott jövedelemeket,  de megéri. Főleg a mai viszonyok között nem lehet nagylelkűen a vállakozásba állni hagyni a pénzt. A végén még az lesz az apeh baja, hogy de miből élt, ha nem vette ki, mert akkor csak a vállakozói kivétje a felvett jövedelem, az is nettósítva.

 Örülök, hgy megerősítettetek az elképzelésemben.

Szia

Edit 

 

tomayeredit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

egyéni vállalkozásból származó jövedelem

HozzászólásSzerző: papyrus » pén. feb. 09, 2007 8:46 am

Sziasztok!

 Bocs, hogy "amatőrként" beleszólok, de az alábbiakat találtam egy másik honlapon. Nem tudom,hogy segít-e Nektek "profiknak" valamit, de azért ide másolom.

"Gyakori hibaként szokott előfordulni, hogy az egyéni vállalkozó nem veszi ki a pénzkészletből - akár már évek óta - a február 15-én leadózott jövedelmét (vállalkozói osztalék, amelyből már levontuk a vállalkozói osztalékalap személyi jövedelemadóját, a különadót, valamint az egyéni egészségügyi hozzájárulást). Ha belegondolunk, jellegét tekintve ez az adózott nettó nyeresége a vállalkozónak, amit ha bent hagy, akkor tőkebetétként funkcionál. Felhívom a figyelmet arra, hogy ha 2006. december 31-éig nem vették ki a vállalkozásból a 2005. évi osztalékot, akkor már 4% egyéni egészségügyi hozzájárulás is terheli a kifizetést. Be kell írni még a december 31-i értéknapra vonatkozó bankértesítők adatait, valamint az utolsó vállalkozói kivétet is. (Egyéni vállalkozók 2006. évi adatainak zárása 2007.01.29, Kovácsné Álmosdy Judit, Forrás: Saját forrás) "
 


 
papyrus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

egyéni vállalkozásból származó jövedelem

HozzászólásSzerző: tomayeredit » pén. feb. 09, 2007 2:42 pm

Szia papyrus!

 Köszi, hogy gondoltánk ránk, de a "profizmus" , tőle, legalábbis, egy kicsit távol áll. Igyelszem a lehető legjobban csinálni a dolgokat, de ez egyre több tanulást, értelmezést, utánajárást kíván.

Ezért jók ezek a főrumok, mert lehet, hogy más már kibogarászott egy témát, s tud segíteni, s viszont is.

Nem vagy annyira magadra hagyva, s egy kicsit a megnyírbált önbizalmunk is visszatér, ha látjuk, hogy egy-egy dolog nem csak nekem okoz problémát.

 A küldött anyaghoz kapcsolódóan azért szeretném kikérni a többiek véleményét a 4%-os EHO-val kapcsolatban. Igazán az egyéni vállalkozó nem igazán "osztalék jövedelemként" kezeli az adózott jövedelemét. 2006. évre az osztalékalap után már fizetjük a 4%-ot (persze, ha nem volt már befizetve 400.000 Ft EB. járulék), de ha pl. a 2003. évi adózott jövedelemt most akarom kivenni, kicsit furcsa lenne, ha fizetni kellene a már 14%-ot.  Szerintem az egyéni vállalkozóra ez visszamenőleg (2006. év előtti adózott jövedelemre) nem érvényes, hiszem az egyéni vállakozó annak ellenére mindig megfizeti az osztalékadóját, hogy kiveszi-e a jövedelmet (osztalékot) vagy nem. 

Kíváncsi vagyok, Ti hogyan gondoljátok ezt?

Üdv.

Edit 

 

tomayeredit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

egyéni vállalkozásból származó jövedelem

HozzászólásSzerző: papyrus » pén. feb. 09, 2007 6:49 pm

Szia Edit!

Remélem hozzászólásommal azért nem bántottam meg senkit. A jelzőket csak azért írtam, mert én nem vagyok könyvelő, ebből kifolyólag teljesen laikus vagyok hozzátok képest.

Tulajdonképpen azért látogatom ezt a szakmai fórumot, mert nagyon sok kérdésre itt találtam meg a választ. Ezt pedig Nektek köszönhetem!

Másodállásban végzek vállalkozói tevékenységet, ami 2006-ban még veszteséges volt. Tőletek kaptam meg minden olyan információt, ami a bevallás elkészítéséhez kellett, illetve kell. Tudom, könyvelőre kellene inkább bíznom az egészet. Remélem annak is eljön majd az ideje, mert az azt jelenti, hogy beindult a vállalkozásom. A pénztárkönyv vezetése azért nem okoz olyan nagy gondot, mert már 26 éve pénzügyi vonalon dolgozom. Csak ezek az adózási változások zavartak meg!

Kívánok Nektek nagyon sok kitartást ebben a mostani bevallási időszakban, és minden elismerésem a Tiétek!!

Üdv.: Csilla

 

 

papyrus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

egyéni vállalkozásból származó jövedelem

HozzászólásSzerző: tomayeredit » vas. feb. 11, 2007 11:19 am

Szia papyrus!

Bocsika, véletlenül sem akartam, hogy ilyen gondolataid merüljenek fel!! Nyugodj meg, nagyon sokan elsősorban információkért lépünk erre az oldalra, mert még annak is elhetnek gondgai, aki évek óta ezt csinálja!

A mai jogszabályok sajnos elbizonytalanítják a szakembereket, s sokan azt hiszik, hogy csak bennük van a hiba. Engem megnyugtat ha látom, másnak is gondot okoznak a jogszabályok értelemzései, s nagyon jó dolognak tartom, hogy ezen a fórumon tudunk egymásnak segíteni, tanulunk a másiktól, a Ő tapasztalataiból. Sajnos, egymásra vagyunk utalva.

Én is főállásban teljesen mást csinálok (költségvetési pénzügyi-számvitelen), de 1992. óta könyvelek egyéni vállalkozót, elsősorban a férjem könyvelését vezetem, azóta már van sajátom is és még 3 másik.

 Biztosan "helyzeti előnyben" vannak, akik csak ezzel foglalkoznak, de úgy tapasztalom ezen a fórum, hogy szívesen segítenek egymásnak az emberek. S ez nagyon jó érzés ebben a világban!! Sokszor elég egy megerősítés, hogy jól csinálsz valamit, mert amíg nincs egy ellenőrzésed, igazából nem lehetsz biztos a dolgodban. De ha ott derül ki, az rég rossz.

 Úgyhogy én kérek elnézést, ha félreérthető volt az írásom, nem volt ilyen szándékom! 

Igaz a mondás: "Jó pap holtig tanul" , de szerintem igaz ez a könyvelést végzőkre is!

 Segítsük egymást továbbra is, én nagyon örülök, hogy jelentkeztem erre a fórumra!

 Üdvözlettel:

 

Edit 

 

tomayeredit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 22 vendég

cron