Adófórum

Adózási és számviteli információk

Fordítottan adózó ÁFA visszaigénylési szabálya?

ÁFA

Fordítottan adózó ÁFA visszaigénylési szabálya?

HozzászólásSzerző: HEXINA » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves Fórumozók!

Arra keresem a választ, hogy amennyiben egy vállalkozó csak fordított adózás szabálya szerint állít ki számlát (visszaigénylővé válik) mikortól ,mekkora visszaigényelhető összeghatártól kérhet átvezetést más adónemre, amennyiben havi ÁFA-s.

Válaszotok előre is köszönöm!

HEXINA
HEXINA
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Fordítottan adózó ÁFA visszaigénylési szabálya?

HozzászólásSzerző: andulka » szer. márc. 12, 2008 8:32 pm

Szia!

 

 Itt egy magyarázat:

 

Áfa akkor igényelhető vissza, ha az áfatöbblet egy-egy adómegállapítási időszakban eléri vagy meghaladja

- havi bevalló adóalanyok esetében az 1 millió forintot,

- negyedévesek esetében a 250 ezer forintot,

- éves bevallók esetében az 50 ezer forintot.

A negatív áfakülönbözetek a tárgyidőszaki értékhatárokig göngyölíthetők.
A potenciálisan visszaigényelhető adó összegét csökkenteni kell a ki nem fizetett beszerzésekre jutó áfa összegével, amit az adóalany nem igényelhet vissza, és köteles a soron következő adómegállapítási időszakára továbbgörgetni.
A megfizetettségi feltételt csak az adó áthárításával járó ügyletekre kell alkalmazni, ezzel szemben a termék közösségen belüli beszerzésére, a termékimportra, a fordított adózás alá eső ügyletekre nem, s az olyan szolgáltatások esetében sem, ahol a szolgáltatás igénybevevője köteles megfizetni az adót.
Jogutódlás nélküli megszűnés esetén a megszűnő minden feltétel nélkül visszaigényelheti esetleges áfatöbbletét. Jogutódlással történő megszűnés esetén a megszűnő adóalany csak akkor igényelhet vissza, ha megfelel a főszabály szerinti feltételeknek. Ha nem, a negatív adókülönbözettel a jogutód rendelkezik, s azt vissza is igényelheti (ha egyáltalán visszaigényelhet áfát).
Azok, akiknek a 2007. évet érintő utolsó bevallási időszakukban általánosforgalmiadó-többletük volt, és azt 2008-ban igényelik vissza, a visszaigénylésre jogosító új összeghatárokat kell alkalmazniuk.
[Lásd az áfatörvény 131., 186. §-aiban, 261. § (6) bekezdésében.]

 

Üdv. Andi

andulka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Fordítottan adózó ÁFA visszaigénylési szabálya?

HozzászólásSzerző: HIDNA » csüt. márc. 13, 2008 4:52 am

Megerősíte Andit, a havi ÁFÁ-s az 1 miilió visszigénylési összeg után kérhet kiutalást, vagy átvezetést más adónemre. Amíg ezen összeget el nem éri, az átvihető követlés rovatban görgeti tovább az adót.

Klári

HIDNA
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Fordítottan adózó ÁFA visszaigénylési szabálya?

HozzászólásSzerző: HEXINA » kedd márc. 18, 2008 7:27 am

Szia nAdi!

Köszönöm szépen a válaszod, ezt én is tudtam, de én arra lettem volna kiváncsi, hogy abban az esetben amikor egy vállalkozásnak csak fordított szolgáltatása vcan (pl. fűnyírás) akkor is ezek a szabályok vonatkoznak rá. Havi ÁFÁ-s esetén elég sokáig nem vezetheti át más adónemre. Megkérdeztem az APEH-ot is, ott azt mondták, elég furcsa, de valószínűleg csak 1 millió után vezethet át. Most még az írásos tályékoztatást várom tőlük, de szerintem abban is így lesz.

Köszönöm szépen, szép napot!

Éva
HEXINA
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Fordítottan adózó ÁFA visszaigénylési szabálya?

HozzászólásSzerző: andulka » kedd márc. 18, 2008 7:48 am

Szia Éva!

 

Kíváncsi vagyok, mire jut az APEH, de szerintem a tv. egyértelműen fogalmaz (sajnos), nem tesz kivételt egyenesen és fordítottan adózó alanyok között.

Tudom, hogy ez jelentős likviditás romlást eredményez, sokan kerültek emiatt átmeneti pénzhiányba. Pl. a párom is építőiparban dolgozik mint kisvállalkozó, ÁFÁ-san vásárolja az anyagot (nagyon sokat), viszont ő nem kapja meg az ÁFÁ-t a vevőtől, szóval a saját bőrömön tapasztalom, milyen az, amikor minden hónapban utaljuk az összes járulékot, közben meg gyűlik az ÁFA, de nem tudjuk visszaigényelni.

Jó hír talán, hogy május 1-től jelentősen leszűkül az FA alá tartozó tevékenységek köre, így a parkfenntartás, takarítás is kiesik belőle.

 

Üdv. Andi

andulka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Fordítottan adózó ÁFA visszaigénylési szabálya?

HozzászólásSzerző: simke » kedd márc. 18, 2008 7:49 am

SZia Éva!

A fordított áfásokra is ugyanazt az elvet kell alkalmazni az áfavisszaigénylésnél ill. az ebből adódó átvezetésnél. De ami megütette a szememet az a fűnyírás, ami az új áfa trv. módosítása kapcsán:

Kikerülnek a fordított adózás alól az ingatlanok fenntartására irányuló szolgáltatások, így a takarítás, üzemeltetés, javítások, építési engedély nélkül végezhető szakipari és építőmesteri munkák, kertészeti munkák, rágcsáló és rovarirtó tevékenység stb.

Ha a számlán feltüntetésre kerülő teljesítési időpont május 1. előtti, akkor arra még a fordított adózás alkalmazandó, ha ezt követő, akkor már a számlát adóval növelt összegben kell kiállítani azon szolgáltatások esetében, amelyek kikerülnek a fordított adózás hatálya alól.

Üdv Etus 

 

simke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Fordítottan adózó ÁFA visszaigénylési szabálya?

HozzászólásSzerző: HEXINA » kedd márc. 18, 2008 8:07 am

Szia Andi!

Köszönöm szépen, akkor ezek szerint nem csak én vagyok az egyetlen aki ilyen problémával került szembe. A május 1. utáni adózási változáshoz képest elég sokáig kamatmentesen hitelez az ember az APEH-nak. Gondolom addigra kapom meg az állásfoglalást írásban, mikorra okafogyott lesz a kérdés.

Szép napot!

Éva
HEXINA
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég