Adófórum

Adózási és számviteli információk

Tévesen kiállított szla áfa teljesítése

ÁFA

Tévesen kiállított szla áfa teljesítése

HozzászólásSzerző: heredieva@freemail.hu » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!  Egy  vevőszámla teljesítési időpontja 2008.01.30. volt, majd 2008.02.26-án a számla teljes összegét jóváírtuk, hivatkozással a jan.30-i számlára. Az új számla teljesítésének időpontja 2008.02.26. volt. A vevő könyvelője nem fogadja el a számlát  02.26-i teljesítéssel, mert szerinte a 01.30-i teljesítést kellett volna a számlára írni. Arra hivatkozik, hogy sem az adó alapjában, sem az áfa összegében nem történt változás, így nem alkalmazhatjuk az áfa tv. 131., ill. 132.§-ban előírtakat.  A KFT-nk havi bevalló, tehát a jan.havi bevallást akkor önellenőriznünk kellene.

Szeretném a véleményeteket kérni, hogy a vevő könyvelőjének álláspontja elfogadható-e?

A válaszokat köszönettel várom.

 

 

heredieva@freemail.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Tévesen kiállított szla áfa teljesítése

HozzászólásSzerző: validitas » kedd márc. 11, 2008 5:01 pm

Szia!

Nem értem pontosan a dolgot. Egy számlát storníroztatok? És új számla került kiállításra ugyanazzal az összeggel? Ha nem változott sem az áfa alap, sem az áfa öszege, miért kellene önrevízióznotok a jan. hónapot?

Miért volt szükség a "jóváírásra"? Nem történt meg a teljesítés? Mert csak akkor lehet érvényteleníteni egy számlát. Egyéb esetekben helyesbítő számlát kell kiállítani, az eredeti teljesítési időponttal.Ugyan az új Áfa-tv. nem így nevezi (számlával egy tekintet alá eső okirat), de így érthetőbb, meg szerintem egyszerűbb is.  A helyesbítő számlán hivatkozni kell a helyesbítendő számlára, és minusszal fel kell tüntetni a helyesbítendő tételt (nem muszáj a számla összes sorát feltüntetni, elég csak azt, ami hibás), majd feltüntetni a helyes adatokat. És összesíteni a különbözetet.

A teljesítés időpontja a tényleges teljesítés, azaz jelen esetben jan. 30. Áfában a kibocsátónak akkor kell önellenőriznie, ha a fizetendő áfa nő, ha azonban csökken, akkor a számla kibocsátásának időszakában kell a bevallásban feltüntetnie.

Üdv:Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Tévesen kiállított szla áfa teljesítése

HozzászólásSzerző: heredieva@freemail.hu » kedd márc. 11, 2008 5:52 pm

Szia Böbe!

A mínuszos számlát azért kellett kiállítani,mert bérletről lévén szó, a teljesítés és a fiztési határidő dátuma eltért egymástól, a vevő ezt nem fogadta el.

Remélem jól értem a válaszodban foglaltakat, vagyis a febr.havi bevallásba fogom a mínuszos számlát beállítani.

Köszi a gyors választ.

Üdv. Éva 

heredieva@freemail.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Tévesen kiállított szla áfa teljesítése

HozzászólásSzerző: melcsi62 » kedd márc. 11, 2008 6:09 pm

Szia! Nem írod, hogy termékértékesítésről, vagy un. "folyamatos szolgáltatásról", vagy miről szólt az eredetileg hibásan kiállított számla.

De, ha mondjuk termékrétékesítésről és az január 30-án történt ténylegesen, tehát akkor került a vevő részéről átvételre ...., akkor amikor a jó számlát állították ki,  - bár nem igazán tudom a kérdésből eldönteni, hogy mit takar a "febr.26-án jóváírtuk" dolog.  - Mert egyébként a helyesbítés dolgában Böbével értek egyet.    De tegyük fel, hogy nem a klasszikus ÁFA tv. renelkezéseinek megfelelően helyesbítettek, hanem gyakorlatilag mínuszoltátok az eredetileg kiadott számlát  "stornó számla", s kiállítottak egy  - ahogy írod - új számlát,   -  hát bizony az a helyzet, hogy a teljesítés időpontja január 30, mert akárhányszor fogod helyesbíteni, stb azt a számlát -- a tényleges teljesítés 01.30-án történt.  Ez így van akkor is, amikor a szállítólevélről kiderül, hogy elfelejtették kiszámlázni,  ha ez augusztusban derül ki, a teljesítés időpontja akkor is a szállítólevélen szereplő átvétel dátuma, amikor a valós teljesítés megtörtént.  /És itt nem térek ki, hogy 15 napon belüli számlázási kötelezettség, stb../

Ha nem is feltételenl az ÁFA tv. 131-132.§-aira hivatkozva, de a vevő könyvelőjének igaza van szerintem. A teljesítési időpont, az teljesítési időpont - s majd elvállik, kinek milyen bevallásában, mikor kell szerepeltetni, s hogy az alapján önreviziózik-e, vagy sem. Üdv.

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Tévesen kiállított szla áfa teljesítése

HozzászólásSzerző: melcsi62 » kedd márc. 11, 2008 6:38 pm

Éva!  Elírtunk egymást mellett.  Így már egy kicsit "combosabb" a kérdés.  Bizonyáravan bérleti szerződésetek, amiben szerepel, hogy mikori esedékességgel kell a bérlőnek a bérleti díjat megfizetni.  S valóban régen is és most is a bérleti díj teljesítés időpontja az a fizetési határidővel megegyező iidőpont - ide nem értve az ÁFA tv. 10.§.a).pontját -   /ÁFA tv.58.§./

A Ptk szerint a bérleti díj (általában) előre esedékes, tehát kérdés az is, hogy egyébként  mi a szerződés szerinti esedékesség - legalább is a jövőre nézve.  Ha a januári számlának az esedékessége nem január 30. volt, akkor nem jó a jan.30-i telj.időpont sem a számlán. 

Helyesbítés, vagy érvénytelenítés???  Ha január 30-án nem történt teljesítés, akkor szerintem lehet érvényteleníteni a számlát /r.storno: minden mínusszal ugyanúgy, mint a "törlendőn" nyilván a számla kelte és fiz.határidő más és ezt figyelembe lehet venni a számla keltének időpontja szerinti bevallásban/   és helyesen kiállítani, ami helyességgel csak ott van a gond, hogy azért visszamenőleges fizetési határidőt írni egy számlára az egy kicsit grízes, viszont így az idő eltelte miatt a szerződés szerű fizetési határidő sem tud rákerülni. Jó lenne tudni, hogy szerződés szerűen mi lett volna a fizetési határidő, s egyben a helyes teljesítés időpontja?  

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Tévesen kiállított szla áfa teljesítése

HozzászólásSzerző: Napraforgó » kedd márc. 11, 2008 8:58 pm

Sziasztok!

Én röviden azt értem (ha jól értem), hogy a szla kibocsájtó CSAK  a telj időt írta tévesen GÉPI számlán (és tisztában van Böbe és Melcsi által írt bérbeadással kapcs.telj idővel), akkor IGENIS módosító/helyesbítő számlát kell írnia a telj.idő módosítására is.

Szerintem mivel az  összegben nem történt változás, így kell egy (||) (-)  összegű, azaz NULLÁS végű számla, amelyen CSAK a dátum változik, így a két számla összegének különbözete marad. (ezt ajánlatos a megjegyzés rovatban is feltüntetni, hogy csak a telj.idő miatt törtnt a módosítás). Üdv:Napraforó

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Tévesen kiállított szla áfa teljesítése

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szer. márc. 12, 2008 9:18 am

Szia Napraforgó!  nem vonom kétségbe, hogy a kérdező a telj.időkel tisztában van, de a kédező így pontosította a dolgot: " A mínuszos számlát azért kellett kiállítani,mert bérletről lévén szó, a teljesítés és a fiztési határidő dátuma eltért egymástól, a vevő ezt nem fogadta el."

Ha nagyon betűszerint nézzük, akkor az ÁFA tv.169.§.,170,176§.  valójában a fizetési határidő feltüntetése nem kötelező számla adattartam.  Ha a szerződés szerint a fizetési határidő esetleg jan.30.volt, akkor a teljesítés időpontja jó és az egyébként nem kötelező adattartamként feltüntetett fizetési határidő volt a rossz.   Ami elgondolkodtató szerintem is, hogy az un."folyamatos" szolgáltatásról kiállított, helyesbítő számlán, /amikor a telj.időpontja a fizetési határidő/ , akkor mi a teljesítés időpontja, s tételezzük fel, hogy van adó különbözet is, ha egy számlán hibás a teljesítés időpontja, akkor ott azon napon történt teljesítés, vagy az a teljesítés "érvénytelen". Ezen már én is filózok egy ideje, de még nem vezettem magam végig ebben a kérdésben az új ÁFA tv-en.  Ha Te igen, megköszönném, ha leírnád.  előre is köszi, Üdv.  

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Tévesen kiállított szla áfa teljesítése

HozzászólásSzerző: heredieva@freemail.hu » szer. márc. 12, 2008 5:08 pm

SZIA NAPRAFORGÓ!

IGEN JÓL ÉRTETTED, HOGY CSAK A TELJESÍTÉSI IDŐ LETT TÉVESEN ÍRVA A GÉPI SZÁMLÁN, AZ ÖSSZEGBEN NEM TÖRTÉNT VÁLTOZÁS. A JAN.HAVI BÉRLETI DÍJ FIZETÉSE FEBRUÁR 15-ÉN LETT VOLNA ESEDÉKES A SZERZŐDÉS SZERINT.

JAVASLATOD ALAPJÁN NULLÁS VÉGŰ SZÁMLÁT ÁLLÍTOTTUNK KI.

MINDENKINEK KÖSZÖNÖM  KÖRÜLTEKINTŐ VÁLASZÁT.

 

 ÉVA

 

heredieva@freemail.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég