Szia!
Ez van a tervezetben:
22. § (1) Ha a belföldön nyilvántartásba vett adóalany e törvény kihirdetését követő napig az állami adóhatóságnak nyilatkozott arról, hogy az Áfa tv. 86. §-a (1) bekezdésének l) pontjában említett szolgáltatásnyújtását adókötelessé teszi, nyilatkozatát e törvény kihirdetését követő naptól számított 30 napon belül a lakóingatlan bérbeadására vonatkozóan – az Áfa tv. e törvénnyel megállapított 88. §-ának (4) bekezdésére tekintettel – megváltoztathatja. A lakóingatlan-bérbeadás adó alóli mentességére vonatkozó nyilatkozat e törvény kihirdetését követő naptól kezdődően alkalmazandó.
(2) Ha a belföldön nyilvántartásba vett adóalany e törvény kihirdetését követő napig az Áfa tv. 86. §-a (1) bekezdésének l) pontjában említett szolgáltatásnyújtás adókötelessé tételéről nem tett nyilatkozatot, e törvény kihirdetését követő naptól számított 30 napon belül nyilatkozhat arról, hogy az Áfa tv. 86. §-a (1) bekezdésének l) pontjában említett szolgáltatásnyújtást a lakóingatlan bérbeadása kivételével adókötelessé teszi. A nyilatkozat e törvény kihirdetését követő naptól kezdődően alkalmazandó.
(3) Ha az adózó az Áfa tv.-ben, illetve ehhez kapcsolódóan az Art.-ben előírt 2007. november 16. és 2008. február 15. napja közötti időszakban teljesítendő bejelentési, változásbejelentési kötelezettségét elmulasztotta, vagy teljesített bejelentésének tartalmát megváltoztatja, a mulasztás pótlását, illetve a választási jogának felülbírálatát bejelentheti e törvény kihirdetését követő naptól számított 30 napon belül. E bejelentések teljesítését az Áfa tv. és az Art. alkalmazásában úgy kell tekinteni, mintha azt az adózó a törvényes határidőben teljesítette volna. Az e bekezdésben foglalt rendelkezések nem alkalmazhatók az Áfa tv. 269. §-ának (1) bekezdése szerinti, 2008. február 15. napjáig teljesíthető nyilatkozat pótlására, illetve a nyilatkozat módosítására.
(4) Az (1)-(3) bekezdésekben említett nyilatkozatot legkésőbb a határidő utolsó napján kell az adóhatósághoz benyújtani vagy postára adni. A határidő elmulasztása esetén igazolási kérelem előterjesztésének nincs helye.
Indoklás: a 22.§-hoz
A Javaslat 22. § (1) és (2) bekezdése az Áfa-tv. 88. § (4) bekezdésének módosításához kapcsolódóan átmeneti rendelkezést tartalmaz. Azok az adóalanyok, amelyek a törvény kihirdetéséig bejelentették, hogy az ingatlan-bérbeadásra az adókötelessé tételt választják, e nyilatkozatukat a törvény kihirdetése napját követő naptól számított 30 napon belül a törvény kihirdetésétől kezdődő hatállyal úgy módosíthatják, hogy az adókötelessé tétel csak a lakóingatlannak nem minősülő ingatlanokra terjedjen ki. Azok az adóalanyok, amelyek a törvény kihirdetéséig az ingatlan-bérbeadás adókötelessé tételéről nem nyilatkoztak, a törvény kihirdetése napját követő 30 napon belül a törvény kihirdetésétől kezdődő hatállyal nyilatkozhatnak arról, hogy az ingatlan-bérbeadásra a lakóingatlanok kivételével adókötelessé tételt választanak.
A Javaslat 22. § (3) bekezdése az új áfa-törvényhez kapcsolódóan, a 2007. november 16. és 2008. február 15. közötti időszakra vonatkozó bejelentési, változás-bejelentési kötelezettség teljesítése és a választási jog gyakorlása körében amnesztia jellegű szabályt tartalmaz. E szerint, ha az adózó a 2007. november 16. és 2008. február 15. napja közötti időszakban teljesítendő bejelentési, változás-bejelentési kötelezettségének a módosító törvény kihirdetése napjától számított 30 napon belül eleget tesz, illetve ugyanezen feltételek szerint választási jogát gyakorolja (vagy korábbi választását módosítja), a bejelentést, változás-bejelentést, valamint a választási jogra vonatkozó nyilatkozatot e törvények alkalmazásában úgy kell tekinteni, mintha azt az adózó a törvényes határidőben teljesítette/gyakorolta volna. Ez a szabály nem vonatkozik az áfa-törvény 269.§ (1) bekezdésében meghatározott esetre.
Én úgy értelmezem, hogy a lakóingatlannak nem minősülő ingatlanokat
- amennyiben előzőleg nem tett nyilatkozatot a bérbeadás adókötelessé tételéről, úgy továbbra is lehet ÁFA-mentesen bérbeadni.
- ha viszont nyilatkozott már, akkor nem választhat mentességet (csak a lakóingatlanok tekintetében).
Üdv. Andi
Sziasztok! Egyetértek Andi válaszával aki eddig áfa mentesen adta bérbe a lakóingannak nem minősülő üzelthelyiséget, mint egyéni vállalkozó , akkor továbbra is mentes , ha nyilatkozott az áfa kötelezettségről, akkor most nem változtathat az új szabály tervezet szerint sem, mert üzlethelyiség.
Egyébként egy megjegyzés most néztem meg mkogy.hu-n , már 8 db módosító indítvány van beterjesztve, erre a törvénytervezetre, szerintem a konkrét törvény módosítás elfogadásáig célszerű lenne még még várni a biztos értelmezésével, mert még semmi nem tűnik biztosnak, addig minden csak felvetés.
Üdv: Márti
Sziasztok!
Bocsi hogy beleszólok, de megnéznétek a Tb-s kérdések között az Alkalmi munkavállaló Órabére című kérdést?
Köszi
János
Szia Márti!
Igazad van, egyelőre minden csak feltevés.:)
Találtam is egy igen érdekes indítványt: http://www.parlament.hu/irom38/05125/05125-0005.pdf
Mostmár tudom, hogy miért kell az ÁFÁ-s összeggel megegyező (egyébként ÁFA-mentes) térítési díjat fizetnem minden hónapban az óvódában. Az ÁFA nélküli összeg 264 Ft/nap volt, amit hirtelen felemeltek 320 Ft/nap-ra. Ja, és a januári befizetés még ÁFÁ-san ment... :(((
Szóval hiába adómentes az ellátás, a szülőkkel mégis megfizettetik, tehát egyáltalán nem jártunk jól az eredeti tv. szerinti mentességgel. Egyáltalán ki járt vele jól???
Üdv.
Andi
Sziasztok!
Ezt ma kaptam egy hírlevélben:
Keller László PM-államtitkár a törvényjavaslat expozéjában azt mondta, hogy a módosítás egyebek között szűkíti és egyértelművé teszi, hogy mely ingatlanhoz kapcsolódó ügyletek esetén kell a fordított adózást alkalmazni, és enyhít az áfalevonási tilalmakon is.
A január elsejétől hatályos, újrakodifikált áfaszabályok gyakorlati problémáinak orvoslásával, az áfarendszer zökkenőmentes működésének biztosításával indokolta Keller László, a Pénzügyminisztérium államtitkára az egyes adótörvények módosításának szükségességét a javaslat parlamenti expozéjában kedden az Országgyűlésben.
"A javaslat az önkormányzati igényeknek megfelelően lehetővé teszi, hogy az ingatlan bérbeadásra az adófizetési kötelezettséget oly módon is lehessen választani, hogy az csak a lakóingatlannak nem minősülő ingatlanra terjedjen ki. Így lehetővé válik, hogy bármely adóalany - így az önkormányzatok is - élhessenek az adóztatás adta előnyökkel, ugyanakkor ne kelljen adóztatni, ezáltal megemelni a szociális bérlakások bérleti díját az áfa összegével.
A módosítás azt is lehetővé teszi, hogy az az adóalany, aki eddig adófizetési kötelezettséget választott a bérbeadásra, a módosítás kihirdetését követő 30 napon belül ezt csak a lakóingatlannak nem minősülő ingatlanok esetében válassza, a lakóingatlanok esetében pedig megváltoztassa és fordítva: aki eddig nem választotta, az most választhassa az áfás bérbeadást a lakóingatlannak nem minősülő ingatlanok esetében. "
Vagyis az én olvasatomban újból választhatja az üzletere az adómentes bérbeadást. Ha tévedek javítsatok ki.
Üdv Etus
aki eddig adófizetési kötelezettséget választott a bérbeadásra,
Tehát lakó- és nem lakóingatlanra,
a módosítás kihirdetését követő 30 napon belül ezt csak a lakóingatlannak nem minősülő ingatlanok esetében válassza
ha van lakó- és nem lakóingatlana is, akkor választhat úgy, hogy a lakóingatlant ÁFA nélkül, a nem lakóingatlant pedig ÁFÁ-san adja bérbe.
lakóingatlanok esetében pedig megváltoztassa
Ha ÁFÁ-t választotta, akkor visszavonhatja, illetve választhatja, ha eddig nem tette - de csak lakóingatlan esetében.
és fordítva: aki eddig nem választotta, az most választhassa az áfás bérbeadást a lakóingatlannak nem minősülő ingatlanok esetében.
nem lakóingatlannál ha eddig nem választott ÁFÁ-s bérbeadást, akkor most választhatja - de fordítva nem.
Szóval ez az "és fordítva" kissé zavaró megfogalmazás. Kérdés, hogy mi a törvényalkotó szándéka. Hisz a módosításra épp azért van szükség, mert az eredeti törvény nehezen értelmezhető, a felkészülésre nem volt idő, így sokan kerültek hátrányos helyzetbe. Ezt kívánják most "kompenzálni", de akkor valóban érthetetlen, hogy miért csak lakóingatlanok esetében lehet majd ÁFÁ-s bérbeadásról visszaváltani ÁFA-mentesre.
És akkor még alig esett szó pl. az EVÁ-sokról...
De ahogy Márti mondta: várjuk ki a végét.
Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég