Adófórum

Adózási és számviteli információk

Üdülési telek értékesítés áfája

ÁFA

Üdülési telek értékesítés áfája

HozzászólásSzerző: ecoplussz » csüt. márc. 06, 2008 6:46 pm

Szia!

Megint én vagyok. Most olvastam el figyelmesebben a kérdést. Lehet, hogy nem is abban vagy bizonytalan, hogy az üdülési telek építési teleknek minősül-e, hanem abban, hogy az építésin kívüli egyéb beépítetlen telkek áfásak-e?

Keresd meg az APEH honlapján azt a tájékoztatót, emiből idéztem, ha még nem olvastad eddig, szerintem elég jó eligazítást ad.

Nem vagyok valami nagy net-es. nem tudom hogyan kell ide idézni a webhelyet(?), inkább leírom a címét:

adózási információk között az új áfára vonatkozó részben: Az ingatlanokkal kapcsolatos általános forgalmi adózásbeli változásokat és az ehhez kapcsolódó bejelentési, változásbejelentési kötelezettséget érintő legfontosabb tudnivalók a 2007-2008-as adóévek fordulóján

remélem tényleg tudtam valamennyit segíteni

szia: eco

ecoplussz
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Üdülési telek értékesítés áfája

HozzászólásSzerző: M.Éva » csüt. márc. 06, 2008 6:53 pm

Az új Áfa-törvény 88. § (1) bekezdés a) pontja alapján az építési telken kívüli beépítetlen ingatlan értékesítését is adókötelessé lehet tenni, mely adókötelezettségre irányuló választást az állami adóhatóságnak szintén előzetesen be kell jelenteni az Art. szabályai alapján. Ez a választás is a választás évét követő ötödik naptári év végéig köti az adóalanyt [új Áfa-törvény 88. § (4) bekezdés]. Az új Áfa-törvény 88. § (1) bekezdés k) pontja alá tartozó – az építési telken kívüli – beépítetlen ingatlanok értékesítése során is figyelemmel kell lenni a fordított adózásra vonatkozó, a 142. § -ában foglalt rendelkezésekre, amennyiben az értékesítésükre az adóalany adófizetést választott, mert az értékesítés után az adófizetési kötelezettség áttevődhet a vevőre, amennyiben a feltételek fennállnak (belföldön bejegyzett adóalanyok között zajlik, és a vevő olyan jogállású, amely alapján az adó fizetése tőle követelhető, azaz például nem alanyi mentes státuszú). Eco által hivatkozott APEH cikkből idéztem, lehet hogy az üdülő telek : " építési telken kívüli beépítetlen ingatlan "- nak számít, és akkor az dönti el, hogy választottátok-e az adókötelessé tételt! Viszont akkor a 9. válaszom badarság volt! Éva
M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Üdülési telek értékesítés áfája

HozzászólásSzerző: kovalkata » csüt. márc. 06, 2008 6:57 pm

Szia Eco!

Most tanulmányoztam át én is az állásfoglalást. Végül is az a leginkább levonható következtetés belőle - amit Éva is említ - hogy ha olyan üdülési telek, amire adnak (adhatnak) építési engedélyt, akkor szerintem már áfaköteles értékesítés lesz. Mindegy, holnap reggel felhívom az ügyfelem és ezt így elmondom neki. Azt végül is neki tudnia kell, hogy ez milyen üdülési telek.

Eddig is nagyon köszönöm a "támogatásokat", hátha lesz még este valaki, akinek már van konkrét tapasztalata.

Üdv. Kata 

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Üdülési telek értékesítés áfája

HozzászólásSzerző: ecoplussz » csüt. márc. 06, 2008 7:49 pm

Szia Kata!

Megnézted az építési törvényt is?

Az előbb gondosan leírtam, aztán nem sikerült elküldeni.

Igazad van, azon múlik, hogy mi is ez a telek igazából.

Azért nézd meg még esetleg az 1997. évi LXXVIII tv-t, amire az APEH hivatkozik. Ebben az építési telek fogalmi meghatározása benne van: "beépítésre szánt területen fekvő, az építési szabályoknak megfelelően kialakított és közútról vagy önálló helyrajzi számon útként nyilvántartott magánútról gépjárművel közvetlenül megközelíthető telek."

Kérdezd ki az ügyfeledet, hogy milyen is az a telek és ha nem egy rét közepe, vagy egy szikla pereme, csak egyszerűen egy üres telek egy utcában, ami akkora, hogy lehetne rá építeni, akkor valószínűleg építési teleknek minősül. Innen már tiszta sor, hogy áfás és nem fordított.

Szerintem boldogulni fogsz vele, csak derítsd ki mi is ez az üdülési telek, mert ilyen fogalom nincs is abban a törvényben, gondolom azért, mert ebből a szempontból mindegy, hogy mit lehet rá építeni, üdülőt vagy lakást.

Talán a fogalmak jobb megértéséhez egy saját példa: sorházban lakunk, ami egy dombon áll. A domb aljában van egy kis rét, ami a helyi TSZ tulajdonában volt még anno. Azon túl egy vizes, nádas terület, egy kiszáradt folyómeder, aztán pedig szántóföld. A TSZ a rétet eladta az sorházban lakóknak, kimérték önálló helyrajzi számokra bejegyezték a telkeket. Mindenki a saját ház-illetve kertrésze végében vette meg  a földdarabokat, így azok a kerteken keresztül közelíthetőek meg, út nem vezet hozzájuk, a kis nádas széléig nyúlnak. Szóval még üdülőteleknek is elmennének, reggelente őzek legelésznek, fácánok röpülnek, tiszta romantika. Na ezek a telkek biztos nem építési telkek. Ha kikérdezed az ügyfeledet biztosan az ő telkéről is kiderül, hogy miféle.

Remélem sikerült kicsit megnyugodnod!

Azért majd jelezd mi lett a vége, mert érdekel és gondolom másokat is, mert minden információ jól jön a munkánkhoz.

Szép estét:eco

ecoplussz
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Üdülési telek értékesítés áfája

HozzászólásSzerző: kovalkata » csüt. márc. 06, 2008 9:24 pm

Sziasztok!

Eco, ha teljesen nem is okosodtunk ki, de nagyon kellemes volt amit leírtál a telekről. Legalább nyugodtabban megyünk aludni.

Szép estét mindenkinek,

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Üdülési telek értékesítés áfája

HozzászólásSzerző: kovalkata » pén. márc. 07, 2008 7:42 am

Sziasztok!

Most beszéltem az apeh kontakt centerével (mint tudjuk ez nem biztosíték), ők azt mondták, hogyha lakásra van meg az üdülőtelken az építési engedély akkor áfás, ha csak nyaraló építésére akkor áfa mentes. Most aztán megint jól bekavartak.

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Üdülési telek értékesítés áfája

HozzászólásSzerző: ecoplussz » pén. márc. 07, 2008 8:26 am

Szia Kata!

Hát most tényleg visszértünk az elejére.

Az épített környezetről szóló jogszabályban nincs szó arról, hogy csak a lakás építésére alkalmas telek minősül építési teleknek. Az áfa tv. pedig erre a jogszabályra hivatkozik a fogalommeghatározás tekintetében.

Még talán azt lehetne tenned, hogy megkérdezed az illetékes önkormányzatot, hogy a kérdéses telek beépítésre szánt területen fekszik-e és eleget tesz-e az építési szabályoknak. Talán ők - mint építésügyi hatóság - pontosabban meg tudják határozni a fogalmakat és egyszerűsödik a dolog.

Lehet, hogy egy építésznek kézenfekvő dolog, hogy mit kell érteni építési telek alatt, lehet, hogy tényleg csak a lakóépület építésére alkalmas telek minősül annak és azért nem teszik hozzá külön ezt, mert egy szakembernek egyértelmű.

Ne haragudj, hogy nem mész előbbre a sok "jótanáccsal", talán lesz még valaki, aki biztosabbat tud erről.

Üdv.eco

ecoplussz
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Üdülési telek értékesítés áfája

HozzászólásSzerző: kovalkata » pén. márc. 07, 2008 8:44 am

Szia Eco!

Már tárgyalnak az eladásról és írnia is kell a számlát. Én előtte beszéltem az ügyféllel, mielőtt tárgyalásra ment. Elmondtam, hogy mit mondtak az apehnál, mire jutottunk kollégákkal a kérdés boncolgatása kapcsán. Ő azt mondta, hogy ez szántó terület volt, mielőtt az önkormányzat belterületté minősítette, és lakás építési engedélyt nem adnak rá, csak nyaralóra. Így végül is jobbhíján abban maradtunk, hogy áfa mentesen fogja megírni a számlát, ha gond lesz belőle előveszi a tulajdoni lapot, amin amikor ő még megvette, szántónak volt titulálva. Azt hiszem mást már nem tehetek, mert valószínűleg a számla azóta már el is készült. Maximum, ha egy ellenőrzéskor ebből gond lesz, majd jövünk a szántó, üdülő egyéb magyarázatokkal, aztán ha mégis az apeh amellett dönt hogy ez áfás értékesítés, akkor a következményekért az ügyfél fogja vállalni a felelősséget. Egyszerűen nonszensz, hogy az jó kis "értelmesen" megfogalmazott törvényeink miatt még majd az ügyfelek, könyvelők legyenek elmarasztalva, ha esetleg később már más lesz erről a kérdésről az apeh véleménye.

Köszönöm mindenki segítségét!

üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Üdülési telek értékesítés áfája

HozzászólásSzerző: ecoplussz » pén. márc. 07, 2008 9:20 am

Szia Kata!

Te megtetted amit lehetett, még jó, hogy az ügyfeled megértő! Sokaknak hiába magyaráznád, hogy miért nem tudsz egy ilyen "egyszerű" kérdésre egyértelmű választ adni.

Tényleg nyomasztó, hogy mennyi mindenhez kellene értenünk. Sajnos én egyre inkább azt érzem, hogy már szinte semmiben sem vagyok 100 %-ig biztos. Az meg jó kellemetlen amikor az ember azt modja valamire, hogy fehér, aztán ellenőrzéskor kiderül, hogy fekete. Mozgalmat kellene indítani az átláthatóbb jogszabályokért, mert már lehetetlen lesz rendesen elvégezni a munkánkat, annyi az értelmezési gondunk. Vagy tényleg komolyan értenünk kellene szó szerint mindenhez?

További sok szerencsét kívánok!

Üdv.eco

ecoplussz
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Üdülési telek értékesítés áfája

HozzászólásSzerző: kovalkata » pén. márc. 07, 2008 10:19 am

Szia Eco!

Csak hogy megnyugtassalak - bár nem hiszem hogy ezt szó szerint megnyugtató lenne :) - pár hónapja már én is úgy vagyok vele, hogy állandóan elbizonytalanodom magamban. Előtte minden kollégám precíz, nagyon jó könyvelőnek tartott (bár Ők még most sem mondták hogy nem vagyok az), de amióta decemberben elkezdődtek ezek a zűrzavaros dolgok, ahogy Te is írod egyszerűen sokszor semmire nem merem egyértelműen kimondani, hogy fehér. Mert mi van, ha az apeh másképp értelmez bármit, és kijelenti hogy az fekete. És állandóan ez motoszkál bennem, és egyszerűen nem merem olyan önbizalommal végezni a munkámat, mint eddig. Pedig ez nagyon nem jó. És nem hinném, hogy ez a mi hibánk lenne! Látom, hogy itt a Fórumon is mennyit szenvedünk egy-egy kérdés értelmezésében. Reménykedjünk, hogy egyszercsak jobb lesz, mert világos, egyértelmű, félreérthetlen törvényeket fognak hozni.

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Előző

Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég