Adófórum

Adózási és számviteli információk

Vonat jegy belföldi kiküldetés

ÁFA

Vonat jegy belföldi kiküldetés

HozzászólásSzerző: Zamyo » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Az alábbi kérdésben szeretném a segítségeteket kérni:

Ha valaki belföldi kiküldetésre megy, nincs napidíj, csak ellátmány. Vonattal utazik, amiről hoz cégnévre szóló számlát. 2.osztály||helyjegy, mert IC-vel utazott.

Szerintetek lehet áfát vonni a számlából? Ha igen a helyjegy árából is? Valahol olvastam, hogy csak a 2.osztály értékéig lehet/kell megtéríteni a dolgozónak. Tehát ezen érték felett is meg lehet téríteni gondolom. De attól én csak 2.osztály árából vonhatok áfát, ha lehet egyáltalán vonni?

Remélem értitek a kérdésemet

Üdv

Zamyo

Zamyo
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Vonat jegy belföldi kiküldetés

HozzászólásSzerző: kaloczy » kedd feb. 26, 2008 10:27 am

Szia!

Nyugodtan vond le az áfát a teljes számlára vonatkozóan.

Ami az osztályt illeti, azt passzolom.

Zsuzsa 

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Vonat jegy belföldi kiküldetés

HozzászólásSzerző: andulka » kedd feb. 26, 2008 2:05 pm

Szia!

Én is levonom az ÁFÁ-t, az IC pótjegyét is.

Üdv. Andi

andulka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Vonat jegy belföldi kiküldetés

HozzászólásSzerző: zspotorke » vas. márc. 16, 2008 1:08 pm

Sziasztok!

Veletek ellentétben én a következőt gondolom: A munkáltató/kifizető a tevékenységével összefüggésben kiküldött magányszemély részére a kiküldetés időtartamára költségtérítést fizet(het), amely lehet adómentes vagy adóköteles - de mindkettő természetbeni juttatás. A természetbeni juttatások ÁFÁ-ja pedig szerintem nem vonható le.

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Vonat jegy belföldi kiküldetés

HozzászólásSzerző: viragmarta60 » vas. márc. 16, 2008 1:31 pm

Sziasztok! Én P.Zsuzsa válaszával értek egyet, a természetbeni juttatás áfája nem vonható le, ebben az esetben a kifizetett jegy ellenértéke ennek minősül, függetlenül attól hogy a cég nevére kéri a számlát, valamivel el kell számolnia, hogy kifizethető legyen.

Korábban volt olyan a nagy cégeknél, hogy a cég vette meg a bérleteket, akkor hajdanán volt áfa levonhatóság, tudomásom szerint , ezt most függetlenül hanyad osztály nem lehet, adózás szempontjából kell vizsgálni a kifizetéseket.

A 2 osztályú térítések szintén a munkába járás költségéhez kapcsolódnak számomra, mivel egy dolgozó nem első osztályon kell hogy munkába járjon. A kiküldetés annyi amennyivel elszámol. Üdv: Márti

 

viragmarta60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Vonat jegy belföldi kiküldetés

HozzászólásSzerző: andulka » vas. márc. 16, 2008 2:56 pm

Sziasztok!

 

Találtam egy érdekes cikket:

 

1. Cégünknél vannak olyan dolgozók, akiknek a helyközi utazási bérletét a törvényben szabályozott mértékben (80%) téríti a cég számla + leadott bérlet ellenében. Ezek a dolgozók a munkahelyüktől eltérő helyen laknak. Kérdésem az, hogy a térített összeget tartalmazó áfa levonható–e, hiszen úgy tudom, hogy ezt a munkáltatónak kötelessége megtéríteni. Ez személyi jellegű költségnek számít vagy igénybevett szolgáltatásnak?

2. 2006-tól lehet téríteni a helyi utazási bérletet is adómentesen, azzal, hogy ez beleszámít a 400 000 Ft-os keretbe. Ezzel kapcsolatosan is az a kérdésem, hogy a bérlet számlájának áfa tartalma levonható-e?

(...)

Az általános forgalmi adóról szóló 1992. évi LXXIV. törvény 33. § (1) bekezdésének b) pontja szerint nem vonható le az előzetesen felszámított áfa, ha az adóalany a terméket és a szolgáltatást teljes egészében az adóalanyiságát eredményező gazdasági tevékenységi körön kívüli célra használja fel, ide nem értve azt az esetet, ha a terméket és a szolgáltatást a 7. § (3) bekezdésében vagy a 9. §-ban meghatározott célok elérése érdekében használja fel. A 7. § (3) bekezdés b) pontja szerint nem minősül termékértékesítésnek, a terméknek más tulajdonába történő ellenérték nélküli átadása, ha az ellenérték nélküli átadás kötelezettségét törvény írja elő.
Mivel a fent említett munkába járás megtérítési kötelezettségét a munkáltatók számára kormányrendelet írja elő, a rögzített mértékig bérletek áfája levonható, amennyiben rendelkeznek a vásárlásról a munkáltató nevére szóló számlával.

Tehát az áfa akkor helyezhető levonásba, ha az adómentes részt térítik, és a nem adómentes részt kiterhelik/kiszámlázzák a dolgozó részére.

(...)

 

http://www.afatipp.hu/index.php?menu=aktszamcikk&cikk_id=304&wa_nr=oafat&uid=0

 

Ez még 2006-ban íródott, az új ÁFA-tv.-ben nem találtam a régi 33.§ (1) b) pontnak megfelelő rendelkezést.

De mivel úgy szól(t) a tv., hogy levonható annak a költségnek az ÁFA tartalma, melynek megtérítési kötelezettségét törvény vagy rendelet írja elő, a kiküldetéssel kapcsolatban felmerült utazási költség térítését pl. az Mt. írja elő.

105. §. (8) Kiküldetés esetén a jogszabály alapján járó költségtérítésen túlmenően a munkáltató köteles a munkavállaló számára megfizetni a kiküldetés során felmerülő szükséges és igazolt többletköltségeket. 

 

Én ezért gondolom, hogy levonható a vonatjegy ÁFÁ-ja.

 

Üdv. Andi

andulka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég