Kedves Sharp!
Külföldi magánszemélynek áfa-s számlát kell kiállítani, és ki kell tölteni a "A külföldi utas áfa visszaigénylő lapja" nyomtatványt. Ezt a lapot értelemszerűen ki lehet tölteni, szükség van az utas útlevélszámára, amit a nyomtatványon fel kell tüntetni. APEH 916. r.sz. a száma, és a 221/2001.XI.21. Korm.rendelet szerint.
A számla azonosító adatai, áfa összeg, stb.
A külföldi utasnak a határon árubemutatási kötelezettsége van, a vámhatóság a visszaigényló lapon igazolja, hogy a külföldi utas személyében megfelel a jogszabályi előírásoknak és a kiléptetett áru nem kereskedelmi jellegű.
A nyomtatványt visszahozza a vevő, és a leigazolt nyomtatvány alapján ki kell fizetni neki az ÁFA-t készpénzben, amit az ÁFA bevallás megfelelő sorában fel kell tüntetni. Gyakorlatilag vissza kell igényelni a kifizetett ÁFA-t. A visszatérítéskor a számlán "ÁFA elszámolva" jelölést kell feltüntetni, az ismételt visszaigénylés megelőzése céljából.
A külföldi utas az adó visszaigénylésekor meghatalmazott útján is eljárhat.
Nálunk a gyakorlatban ez így működik, készpénzfizetés esetén.
Üdv. Zsuzsa
Az előző válaszom a nem EU-s magánszemélyekre vonatkozott, ez nem érvényes az EU-s állampolgárokra. Az ő esetükben nincs áfa visszaigénylési lehetőség.
EU-s adószámmal rendelkező vállalkozás esetén a számlát áfa nélkül kell kiállítani, a számlán fel kell tüntetni a vevő közösségi adószámát, egyéb azonosító adataival együtt.
Megfelelő dokumentációval igazolnia kell a vevőnek a kiszállítás tényét, ekkor felel meg a számla egyéb követelményeivel együtt az előírásoknak.
Zsuzsa
Szia!
Ha közösségi adószámmal rendelkezik a vevő, akkor ÁFA-mentesen állítod ki a számlát. Ha a terméket saját maga viszi el, akkor szerintem elég egy nyilatkozat a vevőtől. A vevő a saját országában fogja az önadózással rendezni az adófizetési kötelezettségét (fizetendő adó, és ha jogosult rá, akkor levonható adó is lesz egyben).
Magánszemélynél nem jöhet szóba önadózás, tehát részére ÁFÁ-s számlát kell kiállítani.
Szerbia nem tagja az EU-nak, így a szerb magánszemély felé történő értékesítésnél a külföldi utasra vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.
Üdv. Andi
Szia Sharp!
Feketén-fehéren nincs ez leírva, hogy hogyan tudja igazolni a határátlépést a vevő, de véleményem szerint, ha meghatalmazást kap a 3. személy, hogy kivigye az országból, akkor a határon nem lehet probléma. (Románia-ki tudja?) Egyébként meghatalmazás nélkül is probléma mentesen ki tudná vinni.
Szerintem kell egy jegyzőkönyvet készíteni, amit legalább két tanu aláír, hogy a vevő átvette a meghatalmazottól a terméket Romániában, és ebből a jegyzőkönyvből kérjetek egy példányt.
Nem akartam túlbonyolítani, de nem lehet tudni, hogy egy ellenőrnek adott esetben milyen bizonyíték elegendő. A tanuk a romániai cégtől független két másik valaki (akár magánszemély) legyen.
Ez csak egy tipp, de szeintem elegendő így a bizonyíték.
üdv. Zsuzsa
Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 4 vendég