Oldal: 1 / 3

Különbözeti áfa!

HozzászólásElküldve: csüt. jan. 01, 1970 1:00 am
Szerző: miki7508

Kedves különbözeti adózásban jártas fórumozók!

Műkincskereskedéssel illetve használt ingósággal (bizományosi értékesítés, illetve hagyományos adás-vétel) foglalkozó cég különbözeti áfa kötelezettségeivel kapcsolatosan szeretnék tisztázni néhány kérdést: cégünk bejelentkezett a különbözeti adózás alá (08TAFA-T nyilatkozat 8. blokk 2. pont beikszelve).

1.) Nem teljesen értem, mely esetekben is kaphatok a fenti adózásba tartozó műalkotásról/használt cikkről áfát is tartalmazó számlát? Legalábbis több helyen találtam a törvényben az előz.felsz.áfa levonhatóság tiltására vonatkozó előírást, pl. 222.par.1.a.bekezdés. Vagy ez a 222.1.a. arra vonatkozna, hogy ilyen viszonteladói minőségében egyéb áfát tartalmazó költségeinél (pl. rezsi?) sem illetné meg a levonási jog? Még mindig 222.paragrafus: Mi a különbség a 222.1.a. és 222.2. bekezdések tartalma között? Látszólag nagyon hasonló megfogalmazás, de akkor miért írják kétszer? Mire vonatkozik tehát az áfa levonsái jog tilalom?

2.) Használt cikk / műtárgy (továbbiakban csak "műtárgy") felvásárlása esetén, ha azt olyan vevőnek adom el, akinek székhelye/lakhelye EU-n kívül van (pl. USA) (a vevő akár áfa alany, akár nem), akkor elképzelhető, hogy nem a különbözeti áfa szabálya miatt, hanem az export értékesítés miatt állítok ki áfamentes számlát, és a bevallandó adóm is erre vonatkozóan - az általános szabályok szerint - 0 lesz, sőt, ha áfás számlával szereztem a cikket, akkor annak áfáját még vissza is igényelhetem (leginkább abban az esetben tudok elképzelni áfás beszerzési számlát, ha közvetlenül a művésztől veszem meg az alkotást, és 220.par.1.bek. szerint is bejelentettem magam? Azaz az exportra vonatkozó szabály "üti" a különbözeti adó szabályát (magasabbrendű annál)? Már csak azért is így gondolom, mert a 221.paragrafusban pont (többek között) az export utáni mentességről van szó, márpedig a mentességet úgy értelmezem, hogy nem(csak) a vevőszámlára írandó (vevőre kivetendő) áfára, hanem az általam bevallandó/befizetendő áfára vonatkozik. Tehát export értékesítésnél nincs különbözeti adózás, csak általános szabályok szerinti?

3.) Ugyanez a kérdés, csak nem EU-n kívülre, hanem Magyarországon kívüli EU-s személynek adom el a cikket. Gondolom itt már a különbözeti adózás szabályai miatt kell mentes számlát adnom (azaz itt a különbözeti mentes áfa "üti" az eu-s értékesítéses mentes áfát). Jól értelmeztem? Ez esetben nem kell vacakolni a vevő eu-s adószámával sem? És a bevallandó adóm az árrés alapján számítódik, nem pedig nulla.

4.) Ha nem jelentkezem be a 220.par. szerinti különbözeti adózásra, akkor az alkotóművésztől (pl. áfakörös magánszemélytől) közvetlenül 100||áfáért (=120) vásárolt alkotást az általános szabályok szerint kell értékesítenem? (Export értékesítésnél hatályon kívüli mentes, EU-s értékesítésnél szintén mentes (eu-s adószáma kell, hogy legyen a vevőnek?), belföldre pedig 20%-os áfával, és a beszerzésben foglalt 20 áfát pedig minden esetben visszaigényelhetem?)

5.) Egy nagyon egyszerű kérdés, de jobb később, mint soha alapon: Ha 100 ft-ért vettem egy cikket, és 150 ft-ért adom el, (150-100)=50 lesz az árrés, amelynek a különbözeti adóalapja 50/1,2=41,7 Ft lesz, és adója pedig 41,7 X 0,2=8,3 Ft?

Nagyon megköszönök minden segítségt, választ és hozzászólást!

Miki


Különbözeti áfa!

HozzászólásElküldve: szer. feb. 20, 2008 9:20 am
Szerző: andulka

Szia!

 

1.

ÁFA tv. 222. §
(1) Az egyedi, illetőleg globális nyilvántartáson alapuló módszert alkalmazó viszonteladó ilyen minőségében
a) előzetesen felszámított adó levonására nem jogosult;
b) kizárólag olyan számla kibocsátásáról gondoskodhat, amelyben áthárított adó, illetőleg a 83. §-ban meghatározott százalékérték nem szerepel.
(2) Az (1) bekezdés b) pontja szerint kibocsátott számla a termék beszerzőjét előzetesen felszámított adó levonására nem jogosítja.

 

Ezt azt jelenti, hogy 1) a termékbeszerzés után felszámolt (és általad megfizetett) ÁFÁ-t nem vonhatod le az ÁFA-alapból, amikor te állítasz ki számlát, akkor azon ÁFA-mérték és -összeg nem szerepelhet. A számlán fel kell tüntetni, hogy "különbözet szerinti adózás".  2) Az általad kibocsátott számla nem tartalmazhat ÁFÁ-t, ezért aki tőled vásárol, az sem helyezheti levonásba, az adóalapját sem csökkentheti vele.

 

Hiába kapsz te az érmevásárlásról ÁFÁ-s számlát, annak adóját nem vonható le (ez a lényeg), de minden más költség ÁFÁ-ja levonásba helyezhető - pl. rezsi, irodaszer stb.

 

2.-3./ Ha a különbözet szerinti adózást választottad, akkor azt a teljes használtcikk-értékesítésre alkalmazni kell, függetlenül attól, hogy a vásárló belföldi, közösségi vagy 3. országbeli.

 

4./ Ha nem választod a különbözet szerinti adózást, akkor az általános szabályok szerint kell az adót megállapítani. Ebben az esetben MINDEN értékesítésre ezt kell alkalmazni.

 

5./

ÁFA tv.217. §
(1) Az adó alapja a viszonteladó árrése, csökkentve magával az árrésre jutó adó összegével.
(2) Az árrés a termék értékesítési árának (kisebbítendő tag) és beszerzési árának (kivonandó tag) a különbözetével egyezik meg (a továbbiakban: egyedi nyilvántartáson alapuló módszer).
(3) Abban az esetben, ha a (2) bekezdés szerinti számítás eredményeként a különbözet nem pozitív előjelű, árrésként nulla érték veendő figyelembe.

 

A számításod jó.


Különbözeti áfa!

HozzászólásElküldve: szer. feb. 20, 2008 9:28 am
Szerző: andulka

Folytatás:

 

Adó alapjának megállapítása globális nyilvántartás esetén (amikor nem egyedileg tartod nyilván az árut)

 

218. §
(1) A belföldön nyilvántartásba vett viszonteladó - az állami adóhatóságnak tett előzetes bejelentése alapján - dönthet úgy is, hogy az egyedi nyilvántartáson alapuló módszer helyett az adómegállapítási időszakban fizetendő adó összegének megállapítása érdekében a globális nyilvántartáson alapuló módszert alkalmazza.
(2) A globális nyilvántartáson alapuló módszer alkalmazása esetében a viszonteladó által fizetendő adó összesített alapja az azonos adómérték alá eső termékeknek az adómegállapítási időszakra összesített árréstömege, csökkentve magával az erre az árréstömegre jutó adó összegével.
(3) Az árréstömeg az azonos adómérték alá eső termékeknek az adómegállapítási időszakra összesített értékesítésiár-összegének (kisebbítendő tag) és a 216. § szerinti beszerzéseknek az ugyanezen időszakra összesített beszerzésiár-összegének (kivonandó tag) a különbözete.
(4) Abban az esetben, ha a (3) bekezdés szerinti számítás eredményeként a különbözet nem pozitív előjelű, árréstömegként nulla érték veendő figyelembe. 

 

 

 

 

 


Különbözeti áfa!

HozzászólásElküldve: szer. feb. 20, 2008 10:32 am
Szerző: miki7508

Szia Andulka!

1.) Azt értem, hogy nem érvényesíthetek áfa levonást, csak azt nem értem, hogy kitől kaphatok én egyáltalán áfás számlát????? Hiszen épp az az alap feltételezése a különbözeti adózásnak, hogy csak azokat a beszerzéseket vehetem bele ebbe a fajta különbözetis áfa számításba, amelyeket NEM ADÓALANYOKTÓL KAPOK, azaz elvileg nem is szerepelhet a beszerzéseken áfa. Igazából tehát az itt a kérdésem, hogy milyen esetekben képezlhető el (levonhatatlan) áfa a beszerzéseknél??? Egyedül azt az esetet tudom elképzelni, amikor áfásan számlázó művésztől közvetlenül szerzem be a terméket (és ezt is csak akkor, ha ezt előzetesen választottam az áfanyilatkozaton, lásd a 4-es pontbeli kérdésemet). Csak ebben nem vagyok biztos, hogy így gondolja-e rajtam kívül más is. (???)

2.) Azért nem egyértelmű nekem az exportnál, mert a Különbözeti adózásról szóló fejezeten BELÜL(!) van erről egy bekezdés (221-es paragrafus!), amely kimondja, hogy a termékexport még a különbözeti adózási szabályoknél IS ADÓMENTES!!! Persze azt nem írja, hogy itt az adó alatt a vevőre (vevőszámlára) áthárítandó áfára gondol, vagy pedig a saját adóbevallási/befizetési kötelezettségemre. Én úgy értelmeztem, hogy az adóbevallási/adófizetési kötelezettségemre vonatkozik, hiszen az áfa törvény egyéb, általános részeiben már eleve ki van mondva, hogy áfát termékexport esetében nem hárítunk át, miért kéne ezt megismételni egy speciális részben??? Persze lehet, hogy én képzelek bele a zöldbe pirosat:>

3.) Akkor azt mondod, hogy EU-s adószámhoz nem vagyok köteles ragaszkodni, ha különbözeti adózásként értékesítek? Csupán jeleznem kell a törvényi hivatkozást a számlán? FORDÍTOTT ESET: Ha én szerzek be különbözeti adós EU-s viszonteladótól ilyen terméket, azt kell lejelentenem a negyedéves áfa összesítőn?

4.) A 220-as paragrafus a különbözeti adózás egy alműfaja!! A különbözeti adózáson belül választhatom, de nem muszáj! Ennek a szabályai kapcsán tettem fel a kérdésemet.

5.) Hál istennek!:)

 Miki


Különbözeti áfa!

HozzászólásElküldve: csüt. feb. 21, 2008 12:48 pm
Szerző: andulka

Hiszen épp az az alap feltételezése a különbözeti adózásnak, hogy csak azokat a beszerzéseket vehetem bele ebbe a fajta különbözetis áfa számításba, amelyeket NEM ADÓALANYOKTÓL KAPOK

 

Nem, neked az összes használtcikk-beszerzést egy kalap alá kell venned. A különbözeti adózás azt feltételezi, hogy ÁLTALÁBAN olyan személytől vásárolsz, aki nem tud ÁFÁ-s számlát adni - jellemzően magánszemélyektől. De ez nem zárja ki azt, hogy kereskedőtől (vagy más ÁFA-alanytól) is vásárolj. Amennyiben a kereskedő nem különbözet szerint adózik, akkor tőle ÁFÁ-s számlát fogsz kapni, na ennek az adóját nem vonhatod le.

Ha KA-t választasz, azt minden hc. értékesítésre alkalmaznod kell.

 

 


Különbözeti áfa!

HozzászólásElküldve: csüt. feb. 21, 2008 12:49 pm
Szerző: andulka
Abban igazad van, hogy a termékexport mentes az (fizetendő) adó alól. A többit ezek után nem tudom.

Különbözeti áfa!

HozzászólásElküldve: csüt. feb. 21, 2008 2:04 pm
Szerző: miki7508

Bemásolom a törvény szövegét, amiből szerintem következik, hogy miért nem lehet különbözeti adózást gyakorolni áfát tartalmozó beszerzés esetén: 

216. § Használt ingóság, műalkotás, gyűjteménydarab vagy régiség viszonteladó általi értékesítése esetében az adó alapjának megállapítására a 217. § alkalmazandó, feltéve, hogy a viszonteladó részére az előzőekben felsorolt termékeket a Közösség területéről a következők bármelyike értékesítette:a) nem adóalany személy, szervezet;b) olyan adóalany, akinek (amelynek) termékértékesítése a 87. § szerint mentes az adó alól;c) alanyi adómentes adóalany vagy olyan adóalany, akire (amelyre) ilyen minőségében a Közösség nyilvántartásbavétele helye szerinti tagállamának azon joga vonatkozik, amely tartalmában megfelel a Héa-irányelv 282-292. cikkeinek, feltéve, hogy termékértékesítésének tárgya tárgyi eszköz;d) másik viszonteladó vagy olyan adóalany, akinek (amelynek) termékértékesítésére ilyen minőségében az érintett közösségi tagállamnak azon joga vonatkozik, amely tartalmában megfelel a Héa-irányelv 312-325. cikkeinek.

"A" esetben ha nem adóalany, nem tud áfás számlát kibocsátani, nincs rajta áfa

"B" esetben, mentes számlát állít ki (amúgy ez egy speciális eset), megintcsak nincs rajta áfa

"C" esetben, ha alanyi adómentes, akkor megintcsak nincs rajta áfa, ha adóalany, de nem tárgyi eszköz, akkor megintcsak nincs rajta áfa, ha adóalany + vonatkozik rá az emliített Héa irányelv (amit sehol nem találtam még idáig) + tárgyi eszköz, NA ITT LEHET, HOGY VAN ÁFA A BEFOGADOTT SZÁMLÁN, bár tárgyi eszközök értékesítését én tartanám tipikusnak, szóval a "C" esetben is áfa nélküli számlát fogadok be

"D" esetben: mivel megintcsak Héa irányelvre hivatkozik, itt tudok elképzelni áfát, bár jó lenne tudni, hogy pontosan mi az a Héa 312-325. Gyanítom, hogy ebben az esetben is az jön ki a végén, hogy nem lehet áfa a befogadott számlán.

 


Különbözeti áfa!

HozzászólásElküldve: szomb. feb. 23, 2008 6:32 pm
Szerző: andreatorma2005

Szia andulka! 

Minden megjegyzéseddel egyetértek, kivéve egyet: ha olyan cégtől veszek , mondjuk egy használt gépkocsit, vagy motort, amiről az a cég áfás számlát állít ki, arra szerintem már nem vonatkozik a törvény ezen alfejezete. Az általános szabályok alapján, mint továbbértékesítési céllal beszerzett terméket, a számlában szereplő áfát levonhatom, illetve az értékesítésről áfás számlát kell kiállítanom. Nem értem, miért gondolod azt, hogy ha bejelentkeztem viszonteladói tevékenység alá akkor a fent említett esetben sem vonhatom le az áfát, és nem állíthatok ki áfás számlát. A 216§ konkrétan kifejti, hogy mely estekben kell a viszonteladókra vonatkozó szabályokat alkalmaznom.

2008.01.01 óta a számlára már nem azt írjuk, hogy különbözet szerinti adózás, hanem azt, hogy "Az Áfa tv. 222§ 1/b. pontja alapján áfát nem tartalmaz" Lehet hogy én nem gondolom jól, és ezen a kérdésen elgondolkodva, állásfoglalást fogok kérni a Hivataltól.


Különbözeti áfa!

HozzászólásElküldve: vas. feb. 24, 2008 9:00 pm
Szerző: andulka

Szia Andi!

Igazad van, ha egyedi nyilvántartást vezet (ami autók esetében kötelező is, mivel általában 50.000 Ft felett van a beszerzési ár), akkor valóban külön lehet választani a különbözeti adózás alá eső terméket a normál adózás alá tartozótól.

 

A baj akkor van, ha globális nyilvántartást vezet, hisz ebben az esetben nem lehet megmondani, hogy melyik az az értékesített tétel, amit ÁFÁ-san szerzett be.

Így két lehetősége van az adózónak:

1. egyedi nyilvántartást vezet (érméknél, használt ruháknál kicsit macerásabb, mint autónál), de akkor tételesen, minden egyes darabra vonakozóan vezetni kell, hogy mikor kitől mennyiért szerezte be, mikor kinek mennyiért adta el.

2. globális nyt-t vezet, de a tv. előírása szerint az 50.000 Ft feletti értéken beszerzett árut egyedileg tartja nyilván, és ha azt ÁFÁ-san vásárolta, ÁFÁ-val növelten is értékesíti, akkor levonhatja az adót. Globálisan nyilvántartott termék esetében értelemszerűen ez nem alkalmazható.

3. Azt viszont sehol nem olvastam a törvényben (talán csak elkerülte a figyelmem), hogy a termékek nagyrészét globálisan tartja nyilván, de amit ÁFÁ-san szerez be, azt elkülönítve.
 

Üdv. Andi :)


Különbözeti áfa!

HozzászólásElküldve: hétf. feb. 25, 2008 7:15 am
Szerző: andreatorma2005

Szia Andi!

Meggyőztél. Én teljesen az egyedi nyilvántartásból indultam ki. Úgy értelmeztem általánosságban írtad azt, amivel nem értettem egyet. Mi természetesen egyedi nyilvántartást vezetünk.

További szép napot. Üdv: Andi