Adófórum

Adózási és számviteli információk

Különbözeti áfa!

ÁFA

Különbözeti áfa!

HozzászólásSzerző: miki7508 » hétf. feb. 25, 2008 10:25 am

Kedves Andi és Andi!:>

Örülök, hogy ilyen jól meggyőztétek egymást, de én még nem vagyok meggyőzve, ugyanis én még mindig a 216-os paragrafusból indulok ki, amely megszabja, hogy mely esetekben lehet bevonni egy beszerzést (illetve annak eladását) a különbözeti áfás buliba, és amelyből azt olvsaom, ki (hogy miért, lásd előző hozzászólásom), hogy nem nagyon rendelkezhetek különbözeti adózásba bevont áfás beszerzési számlával.

Ti nem ezt olvassátok ki a 216-ból, amit én?

Miki

miki7508
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Különbözeti áfa!

HozzászólásSzerző: deric » pén. feb. 29, 2008 1:49 pm

Sziasztok

 végigolvastan amit írtatok és nagyon jó.

Én azt kérdezném, ha az egyedi nyílvántartást választom és főként magánszemélytől

szerzek be de becsúszik egy-egy áfás beszerzés is akkor azokra szintén a különbözeti

szabályt kell alkalmazni vagy áfásan kell értékesítenem?

 Köszi

deric
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Különbözeti áfa!

HozzászólásSzerző: miki7508 » pén. feb. 29, 2008 4:59 pm

Kedves deric!

Épp ezt a kérdést boncolgatjuk! Az én értelmezésem szerint csak nagyon speciális esetekben fordulhat ez elő. Szerintem csak akkor, ha bejelentkeztél a 220.par. szerinti adózásra (A 08tafa-t áfa nyilatkozaton a 8-as blokkon az 5-ös pont), és alkotótól kapsz egy áfás számlát, vagy importálsz.

Ha erre nem jelentkeztél be, akkor a fentiek miatt (amit írtam 6-os hozzászólásban) NEM KÉPZELHETŐ EL OLYAN SZITU, HOGY áfás számlát kapsz, hiszen ha áfás számlát kapsz, akkor az áfa adóalanytól kapod (az evások nem tudom, ebből a szempontból adóalanynak számítanak-e), és ha adóalanytól kapsz használt ingóságot vagy műkincset, akkor azt a 216-os paragrafus miatt (amely megszabja, hogy mely esetekben használhatod a különbözeti áfa szabályait) nem értékesítheted áfa mentesen, hanem csak hagyományos szabályok mellett, és a beszerzéskori áfát is visszaigényelheted (viszont ha belföldre számlázod, akkor fel kell számítanod a 20% áfát, és be is kell fizetned).

Andiék indoklását máig nem értem.

Miki

miki7508
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Különbözeti áfa!

HozzászólásSzerző: andulka » hétf. márc. 10, 2008 2:23 pm

Szia Miki!

 

216. §
Használt ingóság, műalkotás, gyűjteménydarab vagy régiség viszonteladó általi értékesítése esetében az adó alapjának megállapítására a 217. § alkalmazandó, feltéve, hogy a viszonteladó részére az előzőekben felsorolt termékeket a Közösség területéről a következők bármelyike értékesítette:

 

És itt egy érdekes rendelkezés:

222. §
(1) Az egyedi, illetőleg globális nyilvántartáson alapuló módszert alkalmazó viszonteladó ilyen minőségében
a) előzetesen felszámított adó levonására nem jogosult;

 

Én ezt úgy értelmezem, hogy az az adóalany választhatja a különbözet szerint adózást, aki feltételezhetően nem adóalanyoktól (...) fog használt terméket stb. beszerezni. De nem zárja ki, hogy esetleg adóalanytól, ÁFÁ-san is beszerez terméket. Ezért van ott a 222. §...

 

És azon érdemes elgondolkodni, hogy vajon egy használtruha, -régiség kereskedő, aki rengeteg kütyüt vásárol és ad el, vajon hogy fogja külön-külön nyilvántartani az ÁFÁ-s és ÁFA-mentes beszerzéseket.

 

Andi

 

andulka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Különbözeti áfa!

HozzászólásSzerző: andulka » hétf. márc. 10, 2008 2:45 pm

Talán ez okozza a félreértést:

 

Viszont 2008-ra megváltozik a bejelentés módja, azt kell bejelenteni, ha általános szabályokat akar választani. A használtcikk értékesítők különbözeti adózása, a törvényben új megnevezéssel szerepel a XVI. fejezetben. A szabályok és az adóztatási technika hasonló, de nem teljesen megegyező a különbözeti adózás már ismert szabályaival. Lényeges különbség, hogy eddig a különös eljárást akkor alkalmazhattuk, ha választottuk. Az új szabályok értelmében a különbözet szerinti adózás a használtcikkekre, és további, a törvényben felsorolt termékre kötelezően alkalmazandó, választani az általános szabályokat lehet. Vagyis a választás iránya megfordul. Választási határidő: 2007. december 31. http://www.adonet.hu/tanacsadas/?f=view&t=666

Egyébként a régi tv. egyértelműbb volt:

Ugyan szerepelt benne az, hogy mikor választható (a/ adó fizetésére nem kötelezett személytők, szervezettől, vagy b/ olyan adóalanytól, aki a különbözet szerinti adózást választotta) , de az is ott volt, hogy

63. § (3) Az adóalany nem jogosult az előzetesen felszámított adó levonására, ha a beszerzett termék értékesítésére a különbözet szerinti adózást alkalmazza.

Vajon miért volt ez a szabály, ha eleve csak ÁFA-mentesen beszerzett termékre alkalmazhatja a különbözet szerinti adózást?  

 

andulka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Különbözeti áfa!

HozzászólásSzerző: miki7508 » hétf. márc. 10, 2008 4:11 pm

Szerintem azért van kimondva külön az áfa levonási tilalom, mert a törvény lehetőséget ad bizonyos speciális(!!!) esetkre, amikor áfásan is beszerhetsz, és ezeket "különbözeti" szerint számlázhatod tovább, adózhatod le (lásd amit írtam az elején: ha pl. alkotóművészektől veszel pl. képzőművészeti alkotást. Alapból ez nem különbözeti adózás szerint adózik/számlázódik tovább, de ha viszont ezt választottad (08TAFAT nyomtatvány 8-as blokk, 5. (vagy "J") pont), akkor ez is különbözeti szerint adózik. EBBEN AZ ESETBEN (és csakis ebben az esetben) lehetséges áfa a beszerzéseknél, amúgy NEM! Pontosan azért nem, mert a különbözeti adózás csak ilyen (216.par.) beszerzésekre alkalmazható!

Konkrét példa: ha egy műkincskereskedő vesz egy művésztől (magánszemélytől) egy alkotást (a művész be van jelentkezve áfa körbe, azaz áfás számlát ad), és ezt a műkincskereskedő továbbadja egy brazíliai állampolgárnak, akkor attól függően, hogy hogyan választott, a következők történhetnek:

a.) ha általános szabályok szerinti adózást választotta, akkor levonja a művész által felszámított áfát, értékseítéskor áfa mentes számlát állít ki a brazil állampolgár számára "áfa törvény területi hatályán kívüli termékértékesítés" címen), és végülis áfa visszaigénylő pozíciója van!

b.) ha beikszelte a 08tafat 8-as blokk 2-es (vagy "G") pontját, de az 5-öst (vagy "J"-t) nem, akkor ugyanaz a szitu, mint az a.) esetben

c.) ha beikszelte a 08tafat 8-as blokk 2-es (vagy "G") pontját, valamint az 5-öst (vagy "J"-t) is, akkor különbözeti adózás szerint kell kezelnie az egészet. Azaz nem vonhatja le a művész által felszámított áfát (költségként könyvelendő), a brazil állampolgárnak mentes számlát állít ki, de nem mint áfa trv hatályán kívüli értékesítés, hanem "különbözeti adózás" szerinti, és az eladási ár és beszerzési ár közötti árrést leadózza mint különbözeti áfa. Az eredeti 2-es kérdésem egyébként egy ilyen esetre vonatkozott, hogy ilyenkor az ügylet (mivel külföldi teljesítés, nem vonatkozhat rá az áfa törvény területi hatálya, azaz le lehetne vonni a beszerzés áfáját, és a brazil számára is az "áfa területi hatályán kívül" szöveg miatt állíthatna ki "mentes" számlát, és semmilyen áfafizetési kötelezettség nem keletkezne, sőt visszaigénylő pozícióban lenne a kereskedő)

Ez persze az én értelmezésem, ami nem biztos, hogy helytálló, de egyelőre nem olvastam nekem jobban tetszőt sem itt, sem máshol.:>

A bejelentés módja egyébként ettől független (és bevallom, nem is tudok hozzászólni, de köszönöm az információt, nem tudtam, hogy a választás iránya "megfordul", majd utánanézek, hogy a törvényben ez hogy van megfogalmazva, ha lesz egy kis időm)

miki7508
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Különbözeti áfa!

HozzászólásSzerző: andulka » kedd márc. 11, 2008 9:01 am

Kezdek egyre jobban elkeveredni. Most találtam:

 

KÉRDÉS - különbözeti áfa Tisztelt Zara Úr!

Végig olvastam a többi különbözeti áfás válaszát, de egy dolgot szertnék pontosítani. Mi akkor a teendő, ha áfával kiállított számlát kapok egy adóalany cégtől? Eddig nem vontam le a beszerzési áfát és nem áfásan számláztam tovább, mert az áfa levonást tiltó szabályok szerint nem vonható le a továbbértékesítési céllal vásárolt termék beszerzési árában foglalt áfa, csak a rezsiköltségek áfája. Így eszerint véve különbözetisként könyveltem és vallottam be. Mindenhol azt olvasom, hogy ha nem adóalanytól vásárolok, akkor lehet csak alkalmazni a különbözet szerinti adózást. De a továbbértékesítési célú termék beszerzési árában foglalt áfa nem vonható le. Legyen kedves nyissa fel a szemem ebben a tárgykörben is. Egyébként köszönöm a sok információt, amit a válaszaiból megtudtam. Tisztelettel: Kis Péterné

2008-01-08 15:15:27VÁLASZ - különbözeti áfa

Az az adóalany alkalmazhatja a különbözeti adózást, aki adó fizetésére nem kötelezett személytől, szervezettől, vagy olyan adóalanytól, aki a különbözet szerinti adózást választotta, terméket továbbértékesítési céllal vesz át, vagy árverés szervezőjeként a terméket árverés útján értékesíti.
Ha olyan adóalanytól vásárolnak, aki nem a különbözeti adózást alkalmazza, akkor a számlában felszámított áfa nem vonható le.

 

http://www.zara-kft.hu/index.php?page=askanswer

andulka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Különbözeti áfa!

HozzászólásSzerző: miki7508 » kedd márc. 11, 2008 9:08 am

.
miki7508
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Különbözeti áfa!

HozzászólásSzerző: miki7508 » kedd márc. 11, 2008 9:11 am

"Ha olyan adóalanytól vásárolnak, aki nem a különbözeti adózást alkalmazza, akkor a számlában felszámított áfa nem vonható le."

Én nem feltétlenül értek vele egyet. Attól függ... lásd 15-ös hozzászólásom.

miki7508
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Különbözeti áfa!

HozzászólásSzerző: andulka » kedd márc. 11, 2008 9:12 am

Miki!

Nekem ebből az jön le, hogy ha a pl. szgk. értékesítésre a különbözeti adózást választotta, akkor függetlenül attól, hogy adóalany vagy nem adóalany személytől/szervezettől vásárol, az összes szgk. értékesítésére a különbözeti adózás szabályai vonatkoznak, és a felszámított ÁFA nem vonható le...

 

Tehát NEM állíthatsz ki ÁFÁ-s számlát.

andulka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

ElőzőKövetkező

Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég