Adófórum

Adózási és számviteli információk

Fordított adózás átmeneti szabálya

ÁFA

Fordított adózás átmeneti szabálya

HozzászólásSzerző: HIDNA » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

A kérdésem az lenne, hogy a 2007-ben kezdődött beruházások ÁFA megítélésében mi a véleményetek?

A konkrét eset:

Fővállalkozó: Építési szerződés:2007-2009.

1.sz alvállalkozó 1.szerződése ezen munkán belül:2007-2008.01.31. A 2008. 01.havi teljesítése ÁFÁ-s, mert 2007-es szerződés alapján történt.

2. sz alvállalkozó,/1.sz.alvállalkozó alvállalkozója/  ugyanezen munkán belül: szerződés:2008.01.-01,31.Szerintem fordított, mert szerződés kelte  2008.

Eddig én így gondoltam.

Ami viszont elbizonytalanított, hogy a fővállalkozó 2008. febrár hónapban új szerződést kötött 1.sz alvállalkozóval ugyanazon építési szerződésére, és ezt is ÁFÁ-san kéri számlázni.

Azt nem értem, hogy az ÁFA megítélésénél melyik ügyletet kell vizsgálni, a legelső fővállalkozói, vagy az egymással az alsóbb szinten kötötteket? Mert ha az utóbbi az igaz, akkor a 2.sz alvállalkozó számlája is ÁFÁ-s, hiába kötötték a szerződést 2008-ban.

Klári 

 

HIDNA
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Fordított adózás átmeneti szabálya

HozzászólásSzerző: M.Éva » hétf. feb. 18, 2008 3:50 pm

Szia! Az átmeneti szabály szerint csak akkor lehet a régi módon számlázni egy 2007-es szerződés alapján, ha 2007-ben már történt előlegfizetés, már bocsátottak ki legalább egy db áfá-s számlát.Ha ez nem történt ment a két vállalkozó között, akkor idén csak fordított áfa szerint lehet számlázni,függetlenül attól, hogy a szerződés mikor köttetett.Áfa megítélésnél külön kell a szerződéseket vizsgálni.Ha a megrendelő egy fővállalkozóval szerződik, ez független azoktól amelyet a fővállalkozó köt az alvállalkozókkal. A közbeszerzési eljárásoknál speciális változások történtek,de ebben nincsen gyakorlatom. Üdv:Éva
M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Fordított adózás átmeneti szabálya

HozzászólásSzerző: CI_KU » hétf. feb. 18, 2008 4:31 pm

Szia!

Szerintem a szerződéseket külön - külön egymástól függetlenül kell vizsgálni. Megrendelő-fővállalkozó között, fővállalkozó-alvállalkozók között.

Átmeneti szabály azokra a munkákra vonatkozik, amelyekre előlegfizetés vagy részszámla került kiállításra.

Azt nem értem, hogy a fővállalkozó ugyanazon munkára (pl. szerkezetépítés mindkettő) hogy tudott új szerződést kötni. Ilyen nincs.

Ugyanarra az épületre vonatkozóan lehet új szerződést kötni, de más munkára (pl. az előző hidegburkolás, a másik melegburkolás). Az új szerződésben véleményem szerint nem kötheti ki, hogy ÁFA-san kell számlázni (erre a fordított adózás vonatkozik).

üdv.Sz.Ani

CI_KU
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Fordított adózás átmeneti szabálya

HozzászólásSzerző: HIDNA » hétf. feb. 18, 2008 4:34 pm

Igen, más munkára kötöttek új szerződést 2008-ban, ÁFÁ-san.

Ezt nem értem én sem.

Klári

HIDNA
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Fordított adózás átmeneti szabálya

HozzászólásSzerző: simke » kedd feb. 19, 2008 10:21 am

Sziasztok!

Eleve be kellett volna jelenteni az apeh felé, ha a 2007 évi szabályok szerint számláznak a vállalkozók egymás között, de itt még ha jól olvastam az sem lehetséges, mert nem volt pénzmozgás 2007-ben. Én mindenképpen úgy nézném a szerződéseket, hogy módosítás történt, és nem fő meg alsóbb szintű szerződés. Az új 2008 évi szerződés, amennyiben beleillik a 142 §-ba, fordítottan kell számlázni. Üdv Etus 

Vagy az is lehet, hogy a szerződésben esetleg áfásan jelölték meg a szolgáltatásokat (berögződés??), de számlázásnál a nettót kell figyelembe venni. 

simke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Fordított adózás átmeneti szabálya

HozzászólásSzerző: jános123 » kedd feb. 19, 2008 10:27 am

Hello "SIMKE"!

A bejelentést tudnád részletezni egy kicsit!

Köszi

János

jános123
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Fordított adózás átmeneti szabálya

HozzászólásSzerző: simke » kedd feb. 19, 2008 10:50 am

Szia János

Én úgy tudom, hogy az áfa trv. 269 § az átmeneti rendelkezések vonatkoznak a fordított adózás esetére. Amennyiben a régi szabályok szerint szeretnének az ügyletben résztvevők még számlázni, és erről együttesen nyilatkoznak az apeh-nek 02-15-ig, akkor engedélyezett számukra a régi áfa trv. szerinti számlázás. Üdv Etus

Módosítás: új áfa trv. szerinti számlázást lehetett kérni az apeh-től.

Az olyan átnyúló ügyletek, amelyek vonatkozásában előlegfizetés, vagy részteljesítés történt, a régi szabályok szerint adóznak, de választható rájuk az áfatörvény alkalmazása is (pl. építési szerződés alapján történő ingatlanátadás ld. 3. pont).

Tekintettel arra, hogy az általános forgalmi adó rendszerében pusztán a szerződéskötés, vagy az előszerződés megkötése nem releváns esemény, hiszen ezekhez semmilyen adókötelezettség nem fűződik, ezért abban az esetben, ha 2008. január 1-je előtt az ügylet tekintetében előlegfizetés, vagy részteljesítés nem történt, hanem csak előszerződés-, vagy szerződéskötés, akkor az áfatörvény 269. § (1) bekezdésének szabálya nem alkalmazható.

simke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Fordított adózás átmeneti szabálya

HozzászólásSzerző: CI_KU » kedd feb. 19, 2008 11:03 am

Sziasztok!

Szerintem akkor kellett bejelentést tenni a 269§-sal kapcsolatban 02.15-ig, ha az új ÁFA tv. rendelkezéseit akartátok alkalmazni azokra az ügyletekre, amelyekre a régi ÁFA tv. előírásait kell.

Vagyis, ha az áthúzódó munkáknál az ÁFA-s számlázás helyett a fordított adózást választotta az összes érintett fél.

Sz.Ani

CI_KU
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Fordított adózás átmeneti szabálya

HozzászólásSzerző: M.Éva » kedd feb. 19, 2008 11:24 am

Szia Ani! Egyetértek Veled, akkor kell bejelenteni, ha az új ÁFA tv. szerint akarnak áfázni azok, akikre még a régi vonatkozna az áthúzódó ügyeikben!
M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Fordított adózás átmeneti szabálya

HozzászólásSzerző: HIDNA » kedd feb. 19, 2008 11:40 am

Sziasztok!

Most jöttem haza az APEH-ból ÁFA ellenőrzés volt. Megkérdeztem, mit szólnak az esethez. Ugyanazt mondták, amit én is gondoltam.

A felek közötti szerződést kell vizsgálni az átmeneti szabályok alkalmazásánál, nem pedig azt a bizonyos fővállalkozói szerződést.

Akkor már mindenesetben fordítottan adózik, ha 2008-ba kelt a szerződés, teljesen függetlenül a kivitelező szerződésétől.

Egyenesen adózik a 2007-es szerződés, ha már történt 2007-ben is részteljesítés, vagy kifizetés.

Klári

HIDNA
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 18 vendég