Adófórum

Adózási és számviteli információk

Segítség kellene egy egyesületnek

ÁFA

Segítség kellene egy egyesületnek

HozzászólásSzerző: jozsa_b » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

 

Nagyon kellene egy kis segítség.Egyesületünk egy önkormányzati feladatátvállalás kapcsán - mely szerint mi felügyelünk egy közterület közrendjére és az ott elhelyezett önkormányzati tulajdonban lévő tárgyak épségére- az önkormányzattól támogatásban részesül. Éves szinte cca. 10 Mft. Noha az alapszabályunk tartalamazza az ilyen jellegű tevékenységet, az APEH egy írásos állásfoglalásában vállalkozási tevékenységnek minősítette a 2003.évi XCII.tv. 1§ (7) alapján. Mondván, hogy ez egy őrző-védő tevékenység. Innentől kezde amit kapunk nem támogatás, és adóalapot képez. Az ÁFA tv. 85 § szerinti mentesség az Önkormányzatot illeti meg. Be kell jelentkezzünk az ÁFA körbe és a szolgáltatásunkat ÁFÁ-val növelten kell számlázni. Ja, és egyszeresen könyvelünk. Nem voltunk ÁFA körösök, tehát mostkell bejelentkeznünk. Ezt visszamenőleg azt hiszem nem lehet megtenni, mondjuk jan.01.-től.

Kérdéseim: 

    Hogyan számlázzak visszamenőleg, amikor a feladatátvállalási szerződés alapján az Önkormányzat automatikusan utal ? Már januárban is utalt két alkalommal, februárban is egyszer ?

    Hogyan vonhatom le visszamenőlegesen az tevékenységgel kapcsolatos ráfordításaink után az ÁFÁ-t ?

    Ráadásul olyan ráfordításaink is vannak, melyek még az előző évben keletkeztek, de 2008-ra vonatkoznak és követelésként hoztam át ezévre, bruttó módon.

 

Kérem, hogy akinek ötlete van, segítsen, mert összevissza vagyok, mint kutyán a szőr.

 

Bea. 

 

Még nem vallottunk ÁFÁ-t, e hónapban kellene, mert valószínűleg átfogjuk lépni a 250 eFt-os küszöböt. 

 

jozsa_b
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Segítség kellene egy egyesületnek

HozzászólásSzerző: validitas » kedd feb. 12, 2008 10:25 pm

Szia Bea!

Ha a 250.000-et éritek el, akkor negyedévesek lesztek, havi akkor van, ha az 1milliót eléritek. Nem tudom, mikor kaptátok az Apeh állásfoglalást, de be kell adni a 08T201T adatmódosítót és bejelentkezni Áfára.

A számlát kiállítod, kelte a számlakiállítás napja, teljesítés időpontja: amikor az önkormányzat utalt. Mivel még van idő a negyedéves bevallásig, le tudod vonni az áfát, és ki tudod bocsátani a számlákat is.

Ha van áfa-mentes tevékenysége is az egyesületnek, nem vonhatod le az összes áfát, hanem külön kell válogatnod. Ami a mentes tevékenységhez merült fel ráfordítás, annak az áfáját nem vonhatod le, a bruttó könyvelődik költségbe. Ami költség az őrző-védő tevékenységhez merült fel, annak az áfáját levonhatod. Azok a költségek áfája, amelyek nem meghatározhatók, hogy melyik tevékenységhez (pl. telefon, irodaszer, közüzemi díjak, stb.) azoknak az áfáját pedig csak arányosítással lehet, az áfás bevétel/összes bevétel arányában. Az arányosítás számítását az áfa-törvény leírja.

 Az előző évi ráfordítások áfáját nem vonhatod le, ha nem ehhez a tevékenységhez merült fel a költség. Nem értem egyébként, hogy hozhattad át követelésként a ráfordításokat? Ha ki volt fizetve a számla, egyszeres könyvvitel esetén le kellett könyvelni, tehát akkor a tavalyi ráfordítások között ott kellett lennie. Ha nem volt kifizetve, akkor sem követelés, hanem kötelezettség.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Segítség kellene egy egyesületnek

HozzászólásSzerző: andulka » kedd feb. 12, 2008 10:28 pm

Nem semmi. Megjelent az ablak, benne egy válasszal (amit validitas adott), és a küldés gombbal. Elküldtem, így validitas hsz-e megjelent az én nevem alatt is.

Úgy látszik, már a rendszer is kezd megzakkanni :)

 

Amire figyelj még:

külön kell választani a non-profit és a gazdasági tevékenységet. Nem csak az ÁFA miatt, hanem az év végi beszámoló miatt is, plusz TAO, hipa.

 

Üdv. Andi

andulka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Segítség kellene egy egyesületnek

HozzászólásSzerző: validitas » kedd feb. 12, 2008 10:36 pm

Príma, én meg ma a pontokat tudtam volna szétosztani, a válaszokat elfogadni a kérdezők helyett. Egyszer véletlenül meg is tettem, Szilvi (stamasi) kérdésére tök véletlenül elfogadtam a saját válaszát. Ma ilyen kerge a rendszer :-))

A cél szerinti (alapszabály szerinti) és a vállalkozási tevékenységeket valóban külön kell választani a tao, beszámoló, stb. miatt

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Segítség kellene egy egyesületnek

HozzászólásSzerző: jozsa_b » szer. feb. 13, 2008 12:28 am

Szia Böbe !

A megállapodást az Önk.-tal tavaly kötöttük, és volt olyan költségeink, melyek kizárólag ezzel a feladattal kapcsolatban merültek fel. ( pl. védőruha vás., munkavédelmi szabályzatok, kockázatért., üzemorvos, kisértékésű TE. stb.) Tehát valahogyan át kellene az ÁFÁ-ját fordítanom idénre.úgy nagyjából 78 eFt, a bruttó érték, de olyan dühös vagyok, hogy egy fillért sem fogok a bőrük alatt hagyni, ha tehetem.

Az állásfoglalást ma kaptuk meg, bár jan. 04.-én kértük meg. Akkor símitott volna meg a guta, ha támogatásként kezelem, és egy esetleges revízió kapcsán derül ki, hogy cca. 2 Mft áfá-t kell fizetnünk. 

 Ami pedig a követelést könyvelését illeti, úgy tudom, hogy az egyszeresben az önk. támogatást úgy könyveljük, költségként mutatom, ki a ráfordításaimat ,  a beérkezett támogatást  kötelezettség növekedés, majd a kimutatott költségeimmel egyösszegben kötelezettség csökkenés és bevétel. Tehát a kötelezettség oszlop mindig a mégfelhasználható/felhasználandó támogatás mértékét mutatja. Na, most nekünk tavaly még nem utalt az Önk., mert idén jan. 1.-től indult a feladatellátás. A kiadásaim felmerülttek, de tavaly velük szemben nem tudtam bevételt érvényesíteni, mert az első utalás idén volt. Nem volt jobb ötletem, minthogy követelésként mutatom ki, és ténylegesen nem kiadásként könyvelem addig, míg bevételt nem tudok realizálni vele szemben.

A fentiek alapján akkor, hogyan tudnám idénre áthozni az előző évben a "vállalkozással" - hogy süssön rájuk a NAp - kapcsolatos áfát idénre áthozni?

 

Köszi. Bea 

 

jozsa_b
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Segítség kellene egy egyesületnek

HozzászólásSzerző: jozsa_b » szer. feb. 13, 2008 10:40 am

Szia még egyszer !

 

Lehiggadva végég gondoltam az egészet. Nem fogok vesződni a tavalyi évvel. mindössze 11 eFt visszaigényelhető Áfáról van szó. Romoljon rájuk. Ha valahogyan be szeretném számítani idénre, akkor még társasági adót ki kellene valljunk.

Elszámolom egyéb célszerint ktg.-nek és slussz-passz. Jan 01.-től bejelentkezünk az áfá-s körbe és jövőre tao.-t vallunk.

 

Köszönöm a váaszodat. Bea 

jozsa_b
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 17 vendég

cron