Adófórum

Adózási és számviteli információk

Használt szgk-t hogyan kell számlázni?

ÁFA

Használt szgk-t hogyan kell számlázni?

HozzászólásSzerző: Bzita » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok! Mi a helyzet az áfával ha  használt személygépjárművet akarok megvásárolni adóalanytól melyet az eladó 2008 év előtt vásárolt meg vagyis nem igényelhette vissza az áfáját, mint tárgyi eszköz? Én különbözetis vagyok vagyis 2008-tól már viszonteladó....... Hogyan fogadhatom be a számlát áfásan vagy mentesen? És én hogyan számlázom tovább ha mentesen fogadom be az áfát, különbözetisen, áfásan vagy mentesen?
Bzita
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Használt szgk-t hogyan kell számlázni?

HozzászólásSzerző: thzs » vas. feb. 10, 2008 6:33 pm

 

 Szia Bzita!

A kérdésedre a választ több hete keresem én is, és ellentmondó véleményeket és állásfoglalásokat találok. Az adóhatóságtól írásban is megkérdeztem, de egyelőre nem kaptam a kérdesemre választ.

Első kérdés: adóalany hogyan értékesítheti a 2008. előtt vásárolt személygépjárművét? 

Az Adó kérdések és válaszokban jelent meg az alábbi állásfoglalás, amelyet azért nem tudok elfogadni, mert a válaszban adott indok véleményem szerint nem oké.

 

Személygépjármű (tárgyi eszköz) értékesítésének áfavonzata - 2008. évi Áfa törvény

Válaszadás dátuma: 2008-01-29

Társaságunk 2006-ban a tárgyi eszközök között - cégautóként - üzembe helyezett egy személygépjárművet, amit 2008-ban el szeretnénk adni. Milyen számlát állítsunk ki az értékesítésről? Menteset a hatályos Áfa törvény 87. § b) pontja alapján, vagy még áfásat a 269. § alapján?

A 2007. évi CXXVII. tv. 269. § (1) bekezdése lehetőséget nyújt arra, hogy az új Áfa tv. előírásait válasszák, ha az mindkét fél számára kedvezőbb (2008.02.15-ig) ha 2007 december 31.-ig az ügylethez történt előlegfizetés, vagy részteljesítés. Jelenleg leveléből következtethetően nem ez történt.
Tehát menteset kell kiállítania az Áfa tv. 87. § (1) bek. b) pontja értelmében.

Válaszadó: Nagyné Janku Olga Kategória: Áfa

Tárgyszó: Tárgyi eszköz eladás Személygépkocsi értékesítése Áfa  Adóalap

Kérdés azonosító: WE-7493

 

Csátaljay Zsuzsanna előadásán az hangzott el, hogy várható egy hivatalos álláspont, amely szerint a 2008. előtt beszerzett tárgyi eszközökre kapásból a régi áfa törvény érvényes, tehát áfásan értékesíthető, és a vissza nem igényelhető áfa pótlólag levonható (a régi áfa tv. szabályai szerint.)

Ez az állásfoglalás még nem született meg, nem került közzétételre, ezért maradt az új áfa tv. 269. §-a, amelyet mindenki úgy magyaráz, ahogyan a kedve tartja.

Csátaljay Zsuzsanna szerint is a régi áfa tv. érvényes a 2008. előtt beszerzett tárgyi eszközre, hacsak nem nyilatkoznak az adóhatóságnak az új áfa tv. alkalmazásáról. 

 

Második kérdés: a felvásárolt használt szgk-t hogyan értékesíted?

A te beszerzésed 2008-ban történt. Ezt mindenképpen rögzítjük, tehát te csak az új áfa törvény előírásait alkalmazhatod.

Az adóalanytól beszerzett áfás használt személygépjármű nem tartozik a "különbözeti áfás" ügyletek közé. A személygépjármű értékesítésed áfás.

Tehát ha áfásan szerezted be, akkor mivel tovább értékesíted, levonhatod az áfát.

Az adóalanytól beszerzett nem áfás használt személygépjárműre - ha az jogosan került áfa nélkül kiállításra - (lásd azt első kérdést) az új áfa tv. előírásai szerint használhatod a különbözeti áfás értékesítést. 

Mert akkor használhatod a "különbözeti áfás" adózást, ha a beszerzésed különbözeti áfás adóalanytól,  adófizetésre nem kötelezett személytől,  alanyi adómentességet választó adóalanytól, illetve azon adóalanytól történik, aki azért jogosult adómentesen értékesíteni, mert a termékhez levonási jog nem kapcsolódott. 

 

Én is nagyon várom, hogy a régi vagy új áfa törvény előírásait kell-e alkalmaznia az értékesítőnek, hiszen ez dönti el azt, hogy hogyan lehetséges a további értékesítés.

Zs. 

 

 

 

thzs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Használt szgk-t hogyan kell számlázni?

HozzászólásSzerző: kaloczy » kedd feb. 12, 2008 1:09 pm

Szia! Nekem most van ilyen problémám. Az APEH honlapon fent van egy február 8-i tájékoztató, de ott szerintem egyértelműen azt írja, hogy az átmeneti szabály olyan ügyletekre vonatkozik, ami átnyúlik egyik évről a másikra. De a mi problémánk nem ilyen. Én is arra hajlok, hogy áfa-mentes számlát kell kiállítani. 

De még húzom egy kicsit.

Zsuzsa 

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Használt szgk-t hogyan kell számlázni?

HozzászólásSzerző: kaloczy » pén. márc. 28, 2008 9:13 am

Na, megjött az állásfoglalás:

"a 2008 február 26-án érkezett levelére válaszolva tájékoztatom, hogy az általános forgalmi adóról szóló 2007 évi CXXVII. tv. 87 § b. pontja szerint mentes az adó alól a termék értékesítése abban az esetben, ha az értékesítést megelőzően a termékhez kapcsolódóan előzetesen felszámított adó nem volt levonható.

 A levelében jelzett esetben a személygépkocsi beszerzésekor az általános forgalmi adó nem volt levonható, ezért annak értékesítésekor adót felszámítani nem lehet. A korábban le nem vont általános forgalmi adó arányos része a hivatkozott törvény 136 § (1) bekezdés b. pontja alapján utólag nem vonható le. "

 Zsuzsa

 

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Használt szgk-t hogyan kell számlázni?

HozzászólásSzerző: zspotorke » pén. márc. 28, 2008 9:40 am

Szia Zsuzsa!

Melyik APEH adta ki ezt az állásfoglalást? Nem tudnád bemásolni ide a teljes levelet vagy elküldeni nekem? Személyesen is érintett vagyok a kérdésben - így különösen érzékenyen érint az ÁFA kérdése. Megköszönném.

P.Zsuzsa ( potorke@t-online.hu )

 

 

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Használt szgk-t hogyan kell számlázni?

HozzászólásSzerző: kaloczy » pén. márc. 28, 2008 9:45 am

Szia!

Ez a teljes levél. És a pécsi APEH.

Ja, vagy a körítés is kéne? (Fejléc, hiv.szám?) Csak faxolni tudnám, ha küldenél fax-számot a kaloczy-kukac-citromail-pont-hu ra.

Zsuzsa 

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Használt szgk-t hogyan kell számlázni?

HozzászólásSzerző: validitas » pén. márc. 28, 2008 9:49 am

Sziasztok!

Tegnapelőtt (26-án) voltam előadáson, ahol Csátaljay Zsuzsanna is az állásfoglalásban leírtakat mondta, azaz a személygk. értékesítése esetén a 2008.évi szabályokat kell alkalmazni. Nincs áfa, de nincs utólagos levonás sem.  Üdv: Böbe  

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Használt szgk-t hogyan kell számlázni?

HozzászólásSzerző: kaloczy » pén. márc. 28, 2008 9:57 am

Végre kezdenek egy állásponton lenni :-)))

Zsuzsa 

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Használt szgk-t hogyan kell számlázni?

HozzászólásSzerző: validitas » pén. márc. 28, 2008 10:02 am

Ideje már, így március végén....
validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég