Adófórum

Adózási és számviteli információk

csoportos adóalanyiság

ÁFA

csoportos adóalanyiság

HozzászólásSzerző: HAJNALE » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves Fórumozók!

 

Csoportos adóalanyiság témakörben szeretnék segítséget kérni. Rengeteg cikk napvilágot látott a témában, de egy kérdésre sehol nem kaptam választ, megköszönöm, ha valaki segíteni tudna. 

Mivel a csoport tagjai között az egyetemlegesség szabályai az irányadóak, az ÁFA adókötelezettségért a teljes csoport felel, a fizetendő és levonható áfa elszámolása, az elszámolandó adó megállapítása is csoport szinten történik, egy áfa folyószámlával rendelkeznek.

Kérdésem az, hogy hogy hogyan kell egymás között elszámolni/felosztani a fizetendő áfa-t, kinek a könyveiben szerepel először a fizetendő áfa, kinek utalja vissza az adóhivatal a visszaigényelhető áfa-t, kinek kell a tárgyidőszaki elszámolandó adót elsősorban rendezni? Az adóhivatal a gyakorlati megvalósításra nem adott választ, erre a kérdésre annyi választ adott, hogy a csoporttagok egyetemlegesen felelősek az áfa kötelezettségekért és nem szól az áfa törvény arról, hogy kinek kell első helyen az áfa-t megfizetni.

 Előre is köszönöm.

Üdv:

Hajni

HAJNALE
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

csoportos adóalanyiság

HozzászólásSzerző: validitas » kedd feb. 05, 2008 6:03 pm

Szia Hajni!

A csoport tagjainak egyikét kell kijelölni/megbízni a csoport képviselőjének és ezt a 08T113-on be kell jelenteni. Az áfát bevallani és megfizetni elsődlegesen a képviselőnek kell.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

csoportos adóalanyiság

HozzászólásSzerző: HAJNALE » szer. feb. 06, 2008 11:14 am

Szia Böbe!

 Köszönöm a gyors választ. Én is arra jutottam, hogy a csoport képviselője utalja az áfa-t, illetve visszaigénylésnél az Ő pénzforgalmi bankszámlájára érkezik a pénzt. De a csoport képviselő helyett megfizetheti-e bármelyik másik tag az áfa-t (gondolom igen, mivel kötelezettséget vállal minden tag az összes áfa kötelezettségért), csak azt nem értem, hogyan kell a tagoknak elszámolni egymás között a fizetendő áfa-val vagy a visszautalt áfa-val. Lehet, hogy el sem kell számolni, bármelyik cég rendezheti, akinek éppen van pénze? Kicsit furcsán hangzik.

Tudnál még ebben segíteni?

Előre is köszönöm,

üdv:

Hajni 

 

HAJNALE
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

csoportos adóalanyiság

HozzászólásSzerző: validitas » szer. feb. 06, 2008 4:15 pm

Szia Hajni!

Szerintem is megfizetheti bármelyik tag az Áfá-t a képviselő helyett. Az egymás közötti elszámolásra pedig úgyis kell nyitni vmilyen technikai számlát. Ezt gondolom a csoportnak kell kidolgoznia, hogyan számolnak el az ÁFá-val, hiszen minden tagnál lesz fizetendő meg levonható (ennek vmilyen egyenlege), ill. a tagok összes áfája "összesítve" jelentkezik a bevalláson. A csoportos adóalanyiság nem új intézmény, talán tudsz még más helyekről is informálódni.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

csoportos adóalanyiság

HozzászólásSzerző: HAJNALE » szer. feb. 06, 2008 5:16 pm

Szia Böbe!

 Köszi szépen az infokat. Valahogy én is így gondoltam.

Üdv:

Hajni

HAJNALE
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

csoportos adóalanyiság

HozzászólásSzerző: simke » pén. feb. 08, 2008 6:56 am

Szia Hajni!

Időnek kell még eltelni, hogy tudjuk alkalmazni a törvényt. Sajnos kevés tapasztalat van erről (eddig ezt csak pénzügyi szervezetek választhatták).  Az adóhivatal (állam) felé  közös egységnek minősülnek, vagyis egy adóbevallást készítenek, és egy összegben fizetik be, illetve igénylik vissza az áfát. APEH engedélyével jön létre, amelynek legfőbb feltétele, hogy a nyilvántartásokban egyértelműen és szigorúan elkülöníthetők legyenek a csoporton belüli és kívüli ügyletek. További feltétel lesz, hogy az adóalany egyidejűleg csak egy csoportnak legyen tagja.  Amit tudok erről (e-mail-ban kaptam egy kis izelítőt), azt ide másolom hátha segit valamiben.  "A csoport kifelé egy adóalany, egy áfa-adószámmal rendelkezik. A tagok egymás közötti ügyletei nem áfáznak.  Hogyan jön létre?      Adóhatósági engedéllyel.  Mi történik a tagok „volt áfa-alanyiságával”?   A csoportos adóalanyiságban részt vevő tag az adóhatósági engedély jogerőre emelkedését megelőző nappal köteles úgy eleget tenni áfa-kötelezettségeinek, mintha a jogutódlással szűnne meg. Felelősségi szabályok     Egyetemleges felelősség a más tagok egyes kötelezettségeiért.  Van-e csoportkényszer?   Nincs. Lehetőség van arra, hogy valamely olyan vállalkozás, amelyre egyébként teljesülnek a feltételek, kívül maradó adóalany legyen, de rá ugyanazon felelősségi szabályok vonatkoznak, mint a tagokra.Mi történik, ha új kapcsolt vállalkozás jön létre?              Vagy csatlakozó új adóalanyként belép a csoportba  b)       Vagy kívül maradó adóalany lesz ""

Szerintem a (nevezzük így) a főadózó benyújtja a bevallást, befizeti, vagy visszaigényli az áfát. Ez matematikailag kiszámolható az aladózók összesítésiből. Lesz akinek fizetendő áfa jön ki, ő átutalja a főadózónak, van akinek visszaigénylő lesz, ő meg várni fogja a főadózótól, hogyha megkapja az áfat utalja tovább a számlájára. Tehát egy alszámlát mindenképpen kell nyitni, érdemes aladózónként a főadózó könyveiben.  Példa: A főadózó A, az aladózók B,C,D. Összes ÁFA: A-nál –150, B-nél 80, C-nél –50, D-nél 100 = -20 visszaigényelhető.  B és D átutalja a 180 áfát A-nak, ebből visszautal C-nek 50 áfát, magánál tartja a maradék 130 áfát, és ha megjön az APEH-től a 20 áfa, az is az övé lesz.

Mivel a belső elszámolásokról nincs törvény, csak szigorú nyilvántartást kell vezetni.

Üdv Etus

simke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

csoportos adóalanyiság

HozzászólásSzerző: simke » pén. feb. 08, 2008 11:56 am

Szia Winzol!

Nem tudom, hogy a kérdésed mire vonatkozik. Kötelezően akarnak csoportosan adózni T, M, és R is? Nem értem azt sem, hogy M nem lehet a csoport tagja, mivel neki egy másik csoportba KELL tartozni. A kapcsolt vállalkozások közül, aki nem akar a csoport tagja lenni, annak nyilatkoznia kell.  ÁFA terv. 8 § (3)

„Nem kérelmezheti a csoportos adóalanyiságot az az adóalany, aki (amely) valamely más csoportos adóalanyiságban már tagként részt vesz, vagy valamely más csoportos adóalanyiság létrehozatalára irányuló kérelmét már benyújtotta és annak elbírálása jogerősen még nem zárult le. Abban az esetben, ha van olyan adóalany, akire (amelyre) teljesülnek az (1) bekezdésben meghatározott feltételek, de nem kíván a csoportos adóalanyiságban tagként részt venni (e § alkalmazásában a továbbiakban: kívül maradó adóalany), a kérelemnek tartalmaznia kell még a kívül maradó adóalany hozzájáruló nyilatkozatát a csoportos adóalanyiság létrehozatalára.”

 Az a legvalószínűbb, hogy ha M is a TR csoportjába akar tartozni, akkor változtatni kell a felálláson. Azt, hogy a közgyűlési határozatba mi tartozzon bele, talán egy ügyvédtől érdemesebb megkérdezni.

Üdv Etus 

simke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

csoportos adóalanyiság

HozzászólásSzerző: simke » pén. feb. 08, 2008 12:43 pm

Szia Winzol!

Ez meghaladja az én kapacitásomat. Próbálkoz a cégek könyvvizsgálójával, ügyvédjével konzultáni. Nagyon nehéz átlátni ezt a helyzetet. Vagy lehet, hogy én vagyok nagyon besokallva a bevallásoktól.

További jó munkát

Üdv Etus 

simke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Következő

Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 12 vendég

cron