Adófórum

Adózási és számviteli információk

Fordított ÁFA - Autódaruzás||fuvarozás

ÁFA

Fordított ÁFA - Autódaruzás||fuvarozás

HozzászólásSzerző: MÓNI » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

 

Cégünk autódaruzással és speciális szállítással foglalkozik. Fő tevékenységi körünk: (4550) „Építési és bontási eszköz kölcsönzése személyzettel”.

Mivel nagyon sokrétű a munkánk, és sokszor nagyon összetett, ezért sok dologban tanácstalan vagyok. Írok néhány példát, ami hirtelen eszembe jut, és azt is mellé írom, hogy szerintem hogyan kellene számláznom. Természetesen minden példám esetén a megrendelő is ÁFA alany.

 

1. Egy építőipari cég darut rendel az építési területre, hogy építőanyagokat leemeljünk szállító járműről, és egyelőre a tárolási helyére rakjuk. (számlázom: ÁFA-san) Néhány nap múlva ugyanezt az építőanyagot ugyanannak az építőipari cégnek a megbízásából feldaruzzuk az épület emeleti részére, hogy beépítésre kerülhessen. (fordított?) Későbbiekben az épület tetőszerkezetét emeljük a helyére, és megtartjuk a rögzítéséig a daruval. (fordított) Ha esetleg ezt a tetőszerkezetet mi szállítjuk oda és az autónkról emeljük fel, és a szállítás és daruzás nem egy összegben kerül megállapításra. (???)

2. Telefontorony emelése alapzatra. (építmény? fordított?)

3. Toronydaru bontásának daruzási feladata, szállító járműre emelése, átszállítása másik munkaterületre, szállító járműről való leemelése, és az építésének daruzási feladata. (építmény? egyösszeges vállalás esetén minden fordított? ha a szállításra és a daruzásra külön ár van akkor külön számlán egyik ÁFÁs, a másik fordított?

4. Szennyvíztelepen aknában (mely lehet épületen belül vagy kívül is) szivattyúcsere daruzási része. (???)

5. Siló tartályok szállítása, telepítési helyen történő ledaruzása, majd a végleges helyre való beemelése. A szállítási és a daruzási rész külön áron vállalva, de a munka egy időpontban történik. (szállítás külön számlázandó és ÁFÁ-s, a daruzás pedig külön számlán fordított?)

6. Beépítendő! klímaberendezés emelése tetősíkra. (fordított?)

7. Pontosan milyen szöveget írjak a fordított ÁFA-s számlák megjegyzés rovatába?

8. Egy számlán szerepelhet-e fordított ÁFA-s és ÁFA felszámítós tétel is?

9. Kell-e előzetesen egyeztetnem a megbízóval a fordított ÁFA tényéről, esetlegesen ezt írásba is kell-e foglalni?

 

Most hirtelen ezek jutottak eszembe, majd későbbiekben biztosan lesznek még kérdéseim.

Válaszaitokat előre is köszönöm: Móni

MÓNI
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Fordított ÁFA - Autódaruzás+fuvarozás

HozzászólásSzerző: Horváthné63 » vas. jan. 20, 2008 10:16 am

Szia Móni!

Szerintem, ha ilyen sok kérdésed van, kérj állásfoglalást az Apehtől, nehogy később problémád legyen belőle. Kérdéseid leginkább arra utalanka, hogy mint szolgáltatás tényét, nem tudod, hogy fordított áfás, vagy sem. Én is úgy látom, hogy ez nem teljesen egyértelmű. Néhány sor az Apeh honlapjáról:

" Amennyiben az adóalany olyan szolgáltatást nyújt, amely két vagy több szolgáltatást tartalmaz, azt kell megítélni, hogy az adott szolgáltatásban mi a főtevékenység. Amennyiben a főtevékenység olyan szolgáltatás, mely önmagában nyújtva fordítottan adózna, akkor a teljes szolgáltatás fordított adózás alá esik, amennyiben a főtevékenység önmagában nem adózna fordítottan, úgy a nyújtott szolgáltatás egészére nem alkalmazható a fordított adózás."

Arról tudok küldeni egy táblázatot, hogy milyen esetekben, hogy alakul a fordított áfa ténye, ez a z Adónavigátor oldalról van, de itt a fórumon is feltettem már.

Nyilatkoztatni mindenképpen kell a megbízóidat, hogy abból kiderüljön áfa beli jogköre. Szerintem szerepelhet egy számlán a fordított áfa, és áfa tovább hárítása, de fel kell tüntetni fordított áfa esetén, hogy azt a vevő köteles elszámolni az Apeh felé.

Jutka 

Horváthné63
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Fordított ÁFA - Autódaruzás+fuvarozás

HozzászólásSzerző: thzs » vas. jan. 20, 2008 7:35 pm

 

 Szia Móni!

Nagyon irígylésre méltó vagy, ennyi izgalmas szolgáltatással.

Valamikor építőipari vállalkozásnál dolgoztam, szerintem a tevékenységed - ahol nem sima fuvar vagy sima anyag lerakás van - fordítottan adózik. Ezek beleférnek az ingatlanhoz kapcs. építés-szerelési (tető beemelés pl.),  ingatlanhoz kapcs. átalakítási, bontási (torony bontás, áthelyezés, siló, klíma beemelés), ingatlanhoz kapcs. karbantartási, javítási (szennyvíztelep szivattyú csere) fogalmába.

Én egy számlán kizárólag csak egy tevékenység számlázását tudom elképzelni, hiszen nem lehet másként értelmezni hogy mire vonatkozik a megjegyzésed.

A szöveg nincs fixen meghatározva, de ajánlom az alábbi "rövidet":
az áfa megfizetésére az áfa tv. 142. §-a alapján a vevő (a termék beszerzője, a szolgáltatás igénybevevője) kötelezett .

 

 Üdv.Zs

thzs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Fordított ÁFA - Autódaruzás+fuvarozás

HozzászólásSzerző: MÓNI » hétf. jan. 21, 2008 7:33 am

Köszönöm szépen a válaszokat! :-)

Kedves Horváthné63!

Javaslatodnak megfelelően küldem egy állásfoglalás kérést az APEHnak, reményeim szerint értékelhető választ fognak adni. Néhány nap óta folyamatosan az internetet böngészem, láttam már sokféle állásfoglalást, de sajna minél többet olvastam, annál jobban összezavarodtam:( Az általad említett táblázatot megkeresem.

Kedves thzs!

A könyvelőmet is irigyled?;) Nem bánnám ha igazad lenne, mert sajna a körbetartozások révén nagyon sok ÁFA-t fizettünk az államnak saját zsebből, ami felszámolás után nem térült meg, nem beszélve a hosszú fizetési határidőkről...

Üdv. Móni

MÓNI
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Fordított ÁFA - Autódaruzás+fuvarozás

HozzászólásSzerző: thzs » hétf. jan. 21, 2008 9:48 am

Szia Móni!

Persze csak kínomban viccelődtem - gondolom érezted.

Nagyon régen foglalkozom számvitellel, pénzüggyel, adózással, de soha nem gondoltam volna, hogy ilyen lehetetlen helyzetbe kerülünk.

A helyzetet nem részletezem, ezt már sokan megtették. Én is szeretnék az ügyfeleimnek segíteni, különböző szakmák specialitását tanulmányozom, hogy a lehető legpontosabb választ adjam a kérdésekre, mely szerint fordítottan vagy egyenesen?

Az ügyvezetők többsége nem is érti, hogy mit erőlködünk ezen, de előbb-utóbb mindenkinek meg kell barátkoznia a gondolattal: a szerződéskötés pillanatától kezdve esetlegesen több nap, hét szükséges ahhoz, hogy a két variáció közül az egyiket kiválasszuk, és kiállításra kerüljön egy számla, amelyet lehet hogy a vevő visszaküld, hogy nem oké.

Kiváncsian várjuk azt, hogy milyen állásfoglalást kapsz.

(Egyébként egy másik kérdés kapcsán éppen ezt írtam le egyetlen örömhírnek a fordított áfázással kapcsolatban, hogy ha igazi fordított áfás az ügylet - magyarul jól döntöttük el, és az adóhatóság sem fogja ezt felülbírálni -, akkor legalább nem kell a szolgáltató cégnek az áfát megfinanszírozni, és ezt nem fogja elbukni, ha a vevő véglegesen nem fizet.) 

Üdv.Zs 

thzs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Fordított ÁFA - Autódaruzás+fuvarozás

HozzászólásSzerző: MÓNI » hétf. jan. 21, 2008 9:59 am

Kedves Zs!

De bizonyhogy éreztem, oda is biggyesztettem egy kacsintójelet:-) Egyébként pont a Te hozzászólásod által leltem rá a jó oldalára a dolognak:-) amit köszi:-)

Üdv. Móni

MÓNI
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Fordított ÁFA - Autódaruzás+fuvarozás

HozzászólásSzerző: MÓNI » szomb. jan. 26, 2008 10:51 am

A minap beszéltem egy másik darus céggel, és ők már kaptak állásfoglalást. Az APEH a daruzást bérbeadásnak minősíti, így azt ÁFÁsan számláztatja ki.


Csak azt nem értem, hogy a gépi földmunkánál, ha kezelővel adják a gépet, akkor szolgáltatásnak minősül,(ezt egy szintén APEH-os állásfoglalásban olvastam!) akkor ha a darut kezelővel adom, az miért nem. http://www.aktaforum.hu/Forums/viewtopic/t=1263/postdays=0/postorder=desc/highlight=storn%C3%B3%20sz%C3%A1mla/start=30.html


Hídépítés fordított ÁFÁs....de ki tud daru nélkül hidat építeni? Ha az építő cégé a daru, akkor fordított, ha ezt a szakmunkát darus cég végzi, akkor már csak bérbeadás?


Bocsika az eszmefuttatásért, csak elég nagy ÁFA összegek úsztak már el tőlünk sikertelen csődeljárások eredményeként, nem beszélve a rengeteg ÁFA megelőlegezését a hosszadalmas fizetési határidők miatt az építőiparban.


Szerintem pedig a daruzás az igenis építőipari szolgáltatás (természetesen ha ingatlannal kapcsolatos), és nem bérbeadás.

No de fejet kell hajtanunk a hatóságok előtt, így marad az ÁFA-s számlázás.


Üdv.
Móni

MÓNI
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Fordított ÁFA - Autódaruzás+fuvarozás

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szomb. jan. 26, 2008 11:13 am

2007.dec.31-ig                                                             2008.01.01-től 

4550 Építési, bontási eszköz kölcsönzése személyzettel    4399 Egyéb speciális szaképítés m.n.s.
   

 

43 Speciális szaképítés
Ebbe a szakágazatba tartoznak a szakosodottan végzett szaképítési tevékenységek, pl. épület és egyéb építmény egyes részeinek építése, valamint a kapcsolódó előkészítő munkák végzése. Ezek a munkák általában a különböző építményeknél bizonyos szempontból azonos szakképzettséget vagy eszközöket igényelnek. Ilyen például a cölöpverés, az alapozás, a vasszerkezet építése, a betonozás, a falazás, a kőlerakás, az állványozás, a tetőfedés stb., de a nem saját előállítású acélszerkezet felállítása is idetartozik. A szaképítés szakosodott tevékenységeit általában alvállalkozói szerződések alapján végzik, ám különösen a javításokat, közvetlenül az építmény tulajdonosa részére teljesítik.
Ebbe az ágazatba tartoznak az épületgépészeti és befejező építési munkák is.
Idetartozik minden olyan épületgépészeti szerkezet beszerelése, amelyek az építmény használhatóságához szükségesek. Ezeket a munkákat általában az építkezés helyszínén végzik, egy részük azonban műhelyben is elvégezhető. Idetartozik pl. a csőhálózat, a fűtő és légkondicionáló rendszer szerelése, az antenna, riasztórendszer szerelése és egyéb villamos munka, a locsolórendszer, a felvonó és a mozgólépcső stb. szerelése. Idetartozik a szigetelési munka (víz, hő, hang), a fémmunka az épületen, a kereskedelmi hűtőrendszer kivitelezése, út, vasút, repülőtér, kikötő stb. világító- és jelzőrendszereinek felszerelése.
Az előbbiek javítása, karbantartása is idetartozik.
A befejező építési munkák közé azon tevékenységei sorolhatók, amelyek hozzájárulnak az építmény teljessé tételéhez, kész állapotba hozásához, úgymint üvegezés, vakolás, festés, padló és fal burkolása, illetve befedése olyan anyagokkal, mint parketta, szőnyeg, tapéta stb., padlócsiszolás, befejező ácsmunkák, akusztikai célú munkák, épület külső tisztítása. Az előbbiek javítási munkái is idetartoznak.
Az építési eszköz kölcsönzése személyzettel az adott eszközzel végzett építőipari tevékenységhez tartozik.

43.9 Egyéb speciális szaképítés
43.99 Egyéb speciális szaképítés m.n.s.
Ebbe a szakágazatba tartozik:
- a különböző építmények létrehozásánál alkalmazott szaképítési tevékenység, ami valamilyen szempontból azonos szakértelmet vagy speciális berendezést igényel:
= alapok építése, beleértve a cölöpverést is
= dohosság elleni és vízszigetelési munka
= épület páramentesítése
= aknamélyítés, -süllyesztés
= acélszerkezetek felállítása
= acélhajlítás
= falazás, kőlerakás
= állványozás, állványon munkafelület kialakítása és elbontása, kivéve az állvány és munkafelületének kölcsönzését
= kéménykészítés és ipari kemence kivitelezése
= különleges szakértelmet igénylő munka, úgymint műszaki alpinista technika és a kapcsolódó szerkezet alkalmazása, pl. magas szerkezeten végzett munkához
- a föld felszíne alatti munka,
- a szabadtéri úszómedence építése
- az épületek külső homlokzatának tisztítása gőz- és homokfúvással vagy hasonló módszerrel
- a daru és más speciális, építőipari szakágazathoz nem rendelhető építőipari berendezés kölcsönzése személyzettel
- kútásás
Nem ebbe a szakágazatba tartozik:
- az építőipari gépek és eszközök kölcsönzése személyzet nélkül, lásd: 77.32

  
 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Fordított ÁFA - Autódaruzás+fuvarozás

HozzászólásSzerző: MÓNI » szomb. jan. 26, 2008 11:38 am

Húúúú...melcsi62! Ez igen! Köszönöm szépen. Mindjárt bele is ásom magam a témába. Első olvasatra engem igazol az írásod...jól értelmezem?

Üdv. Móni 

MÓNI
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Fordított ÁFA - Autódaruzás+fuvarozás

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szomb. jan. 26, 2008 11:54 am

Szia Móni!

 

Már nagyon fáradt vagyok ahhoz, hogy az egyes hozzászólásokat értelmezzek, . De, nyilván ha valaki azt kérdezi az APEH-tól, hogy egy eszköz kölcsönzése építkezéshez, az fordított ÁFA-e az APEH azt fogja mondani, hogy nem mert maga za ingatlan bérbeadás sem az.

Már az a tevékenység, amit korábban a kérdező 4550-es elnevezéssel végzett, annak már az elnevezése más. Ha ezzel az elnevezéssel kérdezne az Apeh-tól, hogy a ... spec.szaképítés,stb. a fordítottba tartozik-e egy ingatlan építkezésnél valószínűleg másként értelmezne és reagálna. 

A kérező nagyon sok rész tevékenységet írt le, de távolról sem biztos, hogy minen általa végzett munka egy tevékenységi körbe tartozik. Ezért tettem fel, hogy ami tev.kört ő megjelölt, az 2008-tól már mi,  s eldöntheti, hogy amit csinál, az mind odatartozik-e. Ide meg betettem azt a fajta építőipari gépkölcsönzést, ami viszont nem tartozik a sepc. szak......-be. 


77.3 Egyéb gép, tárgyi eszköz kölcsönzése
77.31 Mezőgazdasági gép kölcsönzése
Ebbe a szakágazatba tartozik:
- a mezőgazdasági, erdőgazdálkodási gép és berendezés kölcsönzése és operatív lízingje kezelőszemélyzet nélkül,
- a 28.30 szakágazat által előállított termékek kölcsönzése, mint pl. mezőgazdasági traktor stb.
Nem ebbe a szakágazatba tartozik:
- a mezőgazdasági, erdőgazdálkodási gép és berendezés kölcsönzése és operatív lízingje kezelőszemélyzettel együtt, lásd: 01.61 és 02.40.
77.32 Építőipari gép kölcsönzése
Ebbe a szakágazatba tartozik:
- az építőipari gép és berendezés kezelőszemélyzet nélküli kölcsönzése és operatív lízingje:
= teherautóra szerelt emelődaru
= az állvány és emelvény, felállítás és lebontás nélkül
Nem ebbe a szakágazatba tartozik:
- az építőipari gép és berendezés kölcsönzése és operatív lízingje kezelőszemélyzettel együtt, lásd: 43
 
 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Következő

Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég