Adófórum

Adózási és számviteli információk

Fordított adózás gépi földmunkánál?

ÁFA

Fordított adózás gépi földmunkánál?

HozzászólásSzerző: jános123 » szomb. jan. 12, 2008 4:54 pm

A példáidban leírtakkal egyetértek. A szerződéses ügyletednél, szerintem az a kérdés, hogy azonos-e a szállítást és bontást végző vállalkozó. Ha azonos, akkor fordított, ha nem azonos, akkor a szállítás nem fordított. Gondoljuk át:  A szoba festése fordított. A festő hozza a festéket. Nem variálhatok, hogy a munkadíjának az a része, amit azért kér mert beszerezte a festéket és oda hozta legyen áfás, a festési művelet pedig fordított. Nekem az a meglátásom, hogy nem kell a műszaki részletekbe nagyon-nagyon bele menni, mivel az Apeh sem ezt fogja tenni. Önmagában az adótörvények is több módon értelmzhetőek, elég lesz azokban közös álláspontot találni, de ha ezt még részletes műszaki dolgokkal keverjük, akkor egyetlen egy olyan ellenőrzés sem lesz ahol az adózó és az apeh közös állásponton lesz.

Üdv János

jános123
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Fordított adózás gépi földmunkánál?

HozzászólásSzerző: Gota » szomb. jan. 12, 2008 5:06 pm

Sziasztok!

Megmondom őszintén kezd nagyon bonyolult lenni ( pedig a munka amit számlázni kell a legelemibb feladat-föld túrás kézzel,géppel).

A cég akinek számlázni kell majd csak a jövő héten tud érdemben nyilatkozni,fordított legyen vagy sem .

Esetünkben ráadásul a földet sosem visszük el: kiássuk a munkagödröt, megjavítják a hibát és ugyanazt a földet visszatemetjük. Tehát bontunk is meg építünk is.

A végső esetben minden számlához mellékelek egy nyilatkozatot melyet a vevő és a szállító is aláír és nyilatkozunk, hogy a konkrét munka fordított adózás aláesik vagy sem!

Üdv.Ági 

Gota
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Fordított adózás gépi földmunkánál?

HozzászólásSzerző: jános123 » szomb. jan. 12, 2008 5:16 pm

Az hogy fordított-e a munka vagy nem , szerintem nem a vevőnek kell meg eldönteni. Ezt mi fogjuk eldönteni, vagyis a szállítók. Ha a vevőre bizzuk, és a vevő rosszul dönt, az nekünk igen sokba kerülhet. A nyilatkozat nem arról szól, hogy az esemény fordított- e, vagy nem, hanem arról, hogy a vevőnek milyen áfa státusza van. Természetesen ki lehet egészíteni a fordítottal  adózásra történő nyilatkozattal is, de ez nem lesz bizonyíték az Apeh előtt. Gondolj bele, ha fordítottan számlázol egy munkát, mert így nyilatkozott a vevő, de a munka igazából nem fordított, akkor az apeh utólag megfogja állapítani a Te cégednél az elmaradt áfa bevallását, és befizetését. Tehát majd megfizeted az áfát+bírság+kamat, úgy hogy a vevőtől nem kaptál egy forint áfát sem. Tehát a vevőnek, (ha egy kicsit furfangos, és bátor, és felelőtlen) érdeke lesz azt nyilatkozni feléd, hogy az ügylet fordított, mert így ő nem fizet neked áfát.

Egy mondatban összefoglalva: szerintem nem a vevőre kell bízni magunkat, hanem fel kell vállalni a döntést nekünk!!

Üdv: János

jános123
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Fordított adózás gépi földmunkánál?

HozzászólásSzerző: viragmarta60 » szomb. jan. 12, 2008 5:52 pm

János! Én nem értek veled egyet abban, hogy a szállító dönt. A szerződés megkötése a megbízótól indul, Ő kér ajánlatot rá, de Ő tudja mit kar , milyen formában végeztetni, ebből következik, hogy a szerződést még ha én mint alvállalkozó(vállalkozó) készítem is el, Neki kellene. Ez már a közbeszerzésinél nagyon jól fog működni, mert ott már konkrétan lírták a folyamatot, szerintem folymati szinten a gyakorlatban a többi vállalkozónak is ezt kellene követni(persze kivéve a folytonos nullás igazolások kérése nélkül).

Én még mindig bízok abban, hogy az APEH honlapra feltettek mellé még jön a PM-től is anyag, sőt az APEH-tól is újra konkrétum, mert jelen esetben még a saját ellenőreiknek is szét kellene tárni a kezüket, hogy nem tudják, Őket nem hagyhatják bizonytalan helyzetben és az esetleges perek sorozatát sem vállalhatják fel.

Üdv: Márti

viragmarta60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Fordított adózás gépi földmunkánál?

HozzászólásSzerző: jános123 » szomb. jan. 12, 2008 6:02 pm

Az igaz, hogy a megrendelő mondja meg, hogy milyen munkát szertne elvégeztetni, de szerintem a megrendelő által adott munka áfa besorolásának a felelősége szállítónál (vállalkozónál, allvállalkozónál) van. Ha nem egyezik a megrendelő és a szállító véllaménye, akkor majd egyeztetnek. Az apeh-ról és a revizorok védelméről és bizonytalanságról csak annyit, hogy a mai napig nagyon sok olyan páldát tudok említeni, ahol nem egyértelmű a helyzet. Példa: Közösségen belüli értékesítés igazolása: Apeh állásfoglalás így szól, " hitelt érdemlő módon" Tehát megfoghatatlan. Más lesz a hitelt érdemlő mód az adózónak, az apehnak, és a bírónak is. Egyébként az a tapasztalatom, hogy az bíróság a legtöbb esetben elfogadja a z apeh véleményét. Talán pont ezért van ilxen sok képlékeny dolog az adótörvényekben (így jár jól az Apeh) De visszatérve az eredeti témához, hidd el hogy nem sok konkrétumot fogunk már kapni a tevékenységek konkrét megjelölésével kapcsolatban, ezért is tartm azt a véleményemet, hogy a legnagyobb felelősség az szállítón van, mivel igazóból csak ő járhat rosszul anyagilag.

Üdv : János

jános123
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Fordított adózás gépi földmunkánál?

HozzászólásSzerző: Meggle » szomb. jan. 12, 2008 6:16 pm

a főtevékenységet nem szabhatod meg, azt a vállalkozó társasági szerződése tartalmazza

 

Meggle
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Fordított adózás gépi földmunkánál?

HozzászólásSzerző: thzs » szomb. jan. 12, 2008 8:59 pm

 

Sziasztok!

Gota végső kétségbeesésedbe nagyon jól összefoglaltad a lényeget, mely szerint: "kiássuk a munkagödröt, megjavítják a hibát és ugyanazt a földet visszatemetjük."

Kérdésem:     - miért ástok(mert valami elromlott)

                     - mi az ami elromlott? (valami vezeték lehet, ami a földben van)

                    - a földben lévő vezeték vajon az áfa tv.szerint ingatlan? (igen, mert a földdel kapcsolatban van, nem lehet szétválasztani stb....)

Az "ingatlan"-nal kapcsolatban felmerült javítást  nem lehetne elvégezni anélkül, hogy a vezetéket fel ne tárnák. A megítélés nehézségét az okozza, hogy a javítást nem a munkagödör ásó, hanem valamilyen más szakmai felállású csapat végzi. A megrendelőnek viszont a vezetéke (ingatlan) javítása érdekében merült fel mind a gödör ásás, mind a műszaki javítás ellenértéke.

Fentiek szerint véleményem szerint a javítás érdekében való gödör ásás fordítottan adózik a vevő feltételeknek való megfelelése esetében.

Üdv.Zs 

 

thzs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Fordított adózás gépi földmunkánál?

HozzászólásSzerző: atina333 » pén. jan. 18, 2008 8:50 pm

Sziasztok!

Új felhasznólóként tennék fel egy kérdést.(próbáltam megkeresni a régebbi kérdések között, de nem sikerült)

Szóval a fordított adózás megkülönböztet adózókat azon az alapon, hogy milyen típusú tevékenységet végez?

Konkrétan arra gondolok, hogy egy EVA-s vállalkozó, ha földmunkával foglalkozik akkor nem számíthat  fel ÁFÁ-t és ebből kifolyólag kevesebb pénze marad ,és ez csupán azért mert ez a tevékenysége?

Nagyon laikus vagyok, de azt gondoltam, hogy ilyen nincs.

Nem jól értelmeztem valamit?

Nagyon köszönöm ha valaki megválaszolja akérdésemet.

Üdv atina333

atina333
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Fordított adózás gépi földmunkánál?

HozzászólásSzerző: mogyoró » hétf. jan. 21, 2008 1:49 pm

 

Szia Atina!

A kérdést jól értelmezted, bizony az EVÁS festők, villanyaszerelők stb, akik ÁFÁ-s körnek dolgoznak, igencsak rosszul járnak, mivel a nettó pénzükből kell az EVÁ-t megfizetni. Az előadáson még 2007-ben jelezte az előadó, hogy érdemes az EVA elhagyása, de nem néztem utána a módjának, mert engem nem érint. Egyébként 2009-től tervezik ennek valamilyen kompenzálását, ha lesz vállalkozó, aki addig bírja.

Üdvözlettel

mogyoró

mogyoró
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Előző

Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég