Adófórum

Adózási és számviteli információk

Közösségen belüli tárgyi eszköz beszerzés

ÁFA

Közösségen belüli tárgyi eszköz beszerzés

HozzászólásSzerző: nvera5 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Kérlek segítsetek

 Angliából vásároltunk egy traktort a számla fontban és nettóban lett kiállítva: 2007.08.19-én. A gép átadás-átvételi jegyzőkönyvének dátuma: 2007.10.31. A vételár önrészét: 2007.10.15-én utaltuk forintban a fennmaradó összeget a hitelt nyújtó bank értesítése alapján pedig 2007.11.12-én.szintén forintban. Kérdésem melyik havi ÁFA bevallásban kell szerepeltetni  /havi bevallók vagyunk/ és melyik dátumú árfolyammal kell átszámítani a fontot, vagy írjam be azt az összeget amit forintban utaltunk és erre számoljam rá még az ÁFÁT a bevallás 16 és a 64 sorába? Az eladónak és nekünk is van EU-s adószámunk.

Üdv: Vera

nvera5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Közösségen belüli tárgyi eszköz beszerzés

HozzászólásSzerző: M.Éva » szomb. dec. 15, 2007 4:40 pm

Szia Vera!Az adófizetési kötelezettség a Közösségen belülről történő termékbeszerzés esetén a beszerzést igazoló számla, egyszerűsített számla vagy egyéb, a gazdasági eseményt hitelesen dokumentáló bizonylat kibocsátásának napján, de legkésőbb a teljesítés napját magába foglaló hónapot követő hónap 15. napján keletkezik. A termékbeszerzés teljesítésének megállapítása során is a belföldön történt ügyletek teljesítésre vonatkozó szabályok alkalmazandóak. Az adó alapja is a belföldön teljesített ügyletekhez hasonlóan állapítandó meg, az adó alapjára 20%-os mértékű áfa számítandó fel, ha a termék nem tartozik az Áfa-törvény előírásai szerint más adómérték alá vagy nem minősül adómentesnek, illetve adómentes Közösségen belüli termék beszerzésnek. Ha például az adóalany szeptember 6-ai teljesítési időponttal teljesít Közösségen belüli beszerzést, legkésőbb október 15-én Közösségen belüli beszerzés címén adókötelezettsége keletkezik, amelyet havi bevallónak az októberi hónapról november 20-ig benyújtandó, negyedéves bevallónak a negyedik negyedévre vonatkozó január 20-ig benyújtandó áfabevallásban kell szerepeltetnie. Ha azonban az értékesítésről a számlát még szeptember hónapban kibocsátották, és az adóbevallás benyújtására előírt időpontban már rendelkezésre állt, akkor a szeptember hónapra vonatkozó, október 20-ig benyújtandó, illetve negyedéves bevallónak a harmadik negyedévre vonatkozó október 20-ig benyújtandó áfabevallásában kell szerepeltetnie. Közösségen belülről történő termékbeszerzéshez fizetett előleg esetén az előleget adó félnél az adófizetési kötelezettség az előleg átadásának, átutalásának napján keletkezik. Amennyiben adóköteles tevékenységhez használja az adóalany a terméket, és a levonás egyéb feltételei is teljesülnek, ugyanebben az adó elszámolási időszakban levonható adóként is szerepeltethetők ezen adóösszegek. Apeh információs füzetek- ből idézet, idén még így kell, jövőre változik. Ma tette fel az APEH az új áfa tv. szerinti teljesítési idő és árfolyam változást.Jövőre részletfizetéskor a számla kibocsátás dátuma lesz. Üdv:Éva
M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Közösségen belüli tárgyi eszköz beszerzés

HozzászólásSzerző: nvera5 » vas. dec. 16, 2007 4:56 pm

Szia Éva! Köszönöm a válaszodat én is így tudtam, de amint látod nekem több időpont is szerepel. Először: a számla kelte: 2007.08.19., a gép átadás -átvételi dátuma: 2007.10.31, az önrész utalása: 2007.10.15-én, majd a teljes vételár kifizetése: 2007.11.12.

Biztos nagyon érthetetlen vagyok, de nem vagyok profi könyvelő itt és a különböző fórumokon próbálok okosodni.

Kérlek írd le nekem konkrétan az én példámra vetítve a válaszodat és még azt sem tudom, hogy kell-e MNB árfolyamra átszámítani a fontot vagy csak a banki értesítőn szerepelt összegeket vegyem az ÁFA alapjául.

Üdv: Vera

nvera5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Közösségen belüli tárgyi eszköz beszerzés

HozzászólásSzerző: M.Éva » vas. dec. 16, 2007 6:22 pm

Szia Vera!

Mivel az előleget nem előlegszámla alapján utaltad, hanem a végszámla teljesítésébe tartozik bele, hasonló ügyletnél én így járok el:

08.19.számla dátuma:EU beszerzés MNB árfolyamon

10.15.  fizetés  forintban a banki kivonat alapján

11.12.  fizetés forintban a banki kivonat alapján

A beszerzés és a kifizetés különbségének könyvelése árfolyamnyereségre vagy veszteségre.

Ha a számla időben hozzám került,akkor a 8.havi áfa bevallásba teszem.

A kérdésedből úgy gondolom még nem vallottad. mivel a kötelezettségedet nem befolyásolja, szerintem beteheted a 11. haviba.Az alap a 08.19.-i MNB árfolyam.Ne feledd majd jan. 20-ra az összesítőt beadni.

Ha valami nem érthető, kérdezz nyugodtan!

Üdv: Éva

M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Közösségen belüli tárgyi eszköz beszerzés

HozzászólásSzerző: nvera5 » vas. dec. 16, 2007 6:51 pm

Szia Éva ! Sokat segítettél bizony még nem vallottam be semmit, mert nem tudtam, hogy kell. Ezek szerint az átszámított forintra számolom rá még a 20% ÁFÁT, és ezt írom a 14 és  64. sorba, ha most fogom beadni. Te szerinted akkor nem kell önellenőrzést végezni, ha nem érint ÁFA kötelezettséget, mivel a számla 2007.08.19-i ? Egyébként pénztárkönyvet vezetek oda pedig az átutalt forint összegeket könyveltem és ÁFA nélkül és mivel tárgyi eszköz a költségnek nem minősülő egyébbe tettem, mert az ÉCS-jét fogom majd elszámolni. Gondolom így jó?

Az árfolyam különbözetet megmondom őszintén eszembe sem jutott lekönyvelni a pénztárkönyvbe, mivel az ÁFA végső soron 0 lesz, így egyezni fogok. Várom a megerősítésed, láttam más fórumon is sokat segítesz, köszi

Üdv: Vera

nvera5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Közösségen belüli tárgyi eszköz beszerzés

HozzászólásSzerző: M.Éva » vas. dec. 16, 2007 7:04 pm

Szia Vera! Ha egyszeres könyvelés, ami eddig nem derült ki, akkor a kifizetett összeg lesz az alap, arra teszed a 20 %-ot, és rendben van a 11 haviban.Így nem keletkezik árfolyam-különbség.Különben,ha lenne árfolyamnyereség,az adóköteles bevételnek számítana (a veszteség költségnek). Üdv: Éva
M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Közösségen belüli tárgyi eszköz beszerzés

HozzászólásSzerző: M.Éva » vas. dec. 16, 2007 7:07 pm

Ja, igen, a pénztárkönyvbe jól vezetted fel. Éva
M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 19 vendég