Adófórum

Adózási és számviteli információk

Még mindig őstermelők

ÁFA

Még mindig őstermelők

HozzászólásSzerző: berisolya » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Szevasztok! Egyre több őstermelői adózással kapcsolatos irás jelenik meg a neten. Én ugy gondolom, igazi segitség az lenne, ha valaki felmerné vállalni, hogy a leggyakoribb esetekben leirná, hogy melyik nyomtatványt kell kitölteni, melyik blokkban mit kell jelölni. Különböző esetek vannak: 1.) EV alanyi mentes, mellette őstermelő és igényt tart a kompira, 2.) EV ÁFÁ-s, mellette őstermelőként választhatja e a kompit, 3.) Most kér adószámot és kompira tart igényt, 4.) Most kér adószámot és piacon is értékesit. Hirtelen ennyi, tudom még számtalan változat van.

 

berisolya
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Még mindig őstermelők

HozzászólásSzerző: Rozalinda » pén. dec. 14, 2007 8:26 am

Megcifrázom  a sorodat:     vannak  még  közös  östermelői igazolványosok,  ahol   több   nagykoru  van. De  lehet  családi   gazdálkodó  is  őstermelői  igazolvánnyal,  a családi  gazdaságban   lehet  kiskoru  tag  is.   Továbbá   az  általam  leirt jogviszonyok  mellett  lehet  ugyanaz  a  személy  még  egyéni  vállalkozó  is (itt  akár  áfa-s, akár  alanyi, tárgyi  mentes,  de  még  eva-s   is)  továbbá   társas  vállalkozó,  de  munkaviszonyos   is   lehet.
Rozalinda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Még mindig őstermelők

HozzászólásSzerző: gerine » pén. dec. 14, 2007 9:17 am

Szaisztok. Ha tudjátok, hogy miért jobb az őstermelőnek ha lemond a komp.felárról és úgy alanyi mentes, mintha igényt tart rá, és úgy választja az alanyi mentességet, írjátok már le legyetek kedvesek, mert nem találok rá magyarázatot. Ennél a kérdésnél elvéreztem. Köszönöm. Geriné
gerine
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Még mindig őstermelők

HozzászólásSzerző: nmrozika » pén. dec. 14, 2007 1:04 pm

Szerintem nem jobb!

1/ ha lemond a kompenzációról és alanyi mentes lesz: mindenkinek, felvásárlónak (belföldi adóalany), lakosságnak és másik őstermelőnek (aki igénybe vesz kompenzációt) csak számlával/nyugtával adhat el, éves árbevétele max 5M lehet az esetleges egyéni vállalkozó bevételével együtt, hogy alanyi mentes maradjon

2/ ha nem mond le a kompenzációról és mellette alanyi mentésseget választ, akkor a felvásárlóknak nem kell számlát adni, azok állítják ki a felvásárlási jegyet, ennek a körnek az értékesítés összege bármennyi lehet (az ÁFA szempontjából) nem adódik össze semmivel, a lakosságnak és a másik őstermelőnek számlával/nyugtával értékesít és csak az ezektől kapott bevétel +e.v. bevétel ha van adódik össze, ami max 5M lehet az alanyi mentesség megtartása miatt.                                                                      Üdv. Rozi

nmrozika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Még mindig őstermelők

HozzászólásSzerző: virildi » pén. dec. 14, 2007 3:57 pm

Segítséget kérek!!!!!! Van egy kollégám, aki őstermelő, és jellemzően állatal foglalkozik, ez van az őstermelői igazolványában is. Eddig nem volt gond vele, mert belefért adózásilag a 20% számlával igazolható költségeibe. Most viszont teljesen tanácstalan vagyok, hogy melyik körbe jelentsem be! Én alapból az alanyi mentességre gondoltam, de a kompenzációs felár megzavart. A kérdésem az lenne - lehet, hogy hülyeség - hogy ha bejelentem a kompezációs felárba is akkor Ő ÁFA bevallásra kötelezett a kompenzácios felár miatt????
virildi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Még mindig őstermelők

HozzászólásSzerző: Rozalinda » pén. dec. 14, 2007 4:46 pm

Nem  lesz  ÁFA  bevallásra  kötelezett   sem  a  kompenzációs  felár,  sem  pedig  az  alanyi  mentesség  miatt.

Az  amit  mondasz,  hogy  adózásilag belefért a  20  %  számlával  igazolható  költségeibe  =  az  SZJA   bevallás   téma,  nem  ÁFA,  nem  függ  össze  a  jelenleg  feszegetett  problémákkal. Tehát  adhat  20 % nyilatkozatot  az  SZJA  bevallásban,  miközben  a  piaci,  magánszemélynek  értékesitésre  alanyi  ÁFA  mentességet,  a  vállalatnak értékesitésre  pedig  a  komp.  felárat  választja. 

 

Rozalinda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Még mindig őstermelők

HozzászólásSzerző: virildi » pén. dec. 14, 2007 9:39 pm

Kösz Rozalinda! Tehát, ha jól értelmezem, akkor ha vállalatnak értékesít, akkor felvásárlási jegyet kap, ha pedig piaci árusnak és magánszemélynek, akkor számlát állít ki, amelyben szerepelteti a kompenzációs felárat, és semmi bevallási kötelezettsége nincs? Teljes homály számomra az egész:(
virildi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Még mindig őstermelők

HozzászólásSzerző: gerine » szomb. dec. 15, 2007 9:06 am

Köszönöm Rozi a választ, sokat segítettél. Attól még mindig nem értem, a nyomtatvány miért is teszi fel a kérdést, ha kedvezőtlen választást tesz lehetővé ezáltal.

A Mónika kérdésére, hogy a kezdés időpontjához mit kell írnia, az Apeh képviselője azt mondta, 2008.01.01, mert az adószámos tevékenység megkezdésének időpontját értik alatta. Ugyanis tegnap volt nekik értekezés, és ott azt az információt kapták, hogy csak az egyéni vállalkozóknak, aki más tevékenység miatt már adószámmal rendelkeznek, Nekik kötelező dec. 31-ig nyilatkozni a 08TAFA-E-n, és beadni a 07102 változásbejelentőt, amennyiben nem kívánják összevonni az őstermelést a vállalkozással. A "mezitlábas" őstermelők ráérnek 2008-ban, amikor már csak egy nyomtatványt kell beadniuk a 08101-et. Azt is csak akkor, mielőtt  az éves első értékesítés történik. Pld márciusban lead előző évi napraforgót, elég februárban bejelentkeznie. Akkor a kezdés időpontja 2008.március 1. lesz. üdv.Geriné

gerine
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Még mindig őstermelők

HozzászólásSzerző: Rozalinda » szomb. dec. 15, 2007 9:54 am

Kedves  mindenki,  de  főleg Geriné!

Hétfőn  megyek  oktatásra,  a  megyei  APEH emberei  vállalták  az  oktatást.  Egyébként  jó  előadások  voltak,  tavaly  is  voltam  oktatáson.   Pedig  akkor  nem  is  voltunk  pánikban  a  jogszabály  változások  miatt.

Furdal  a  kiváncsiság,  hogy  mit  fognak  mondani,  ezek  után.  Ujra  átolvastam  amit  ebben  a  témában  irogattunk,  irtam  Én  is (osztottam  az  észt  hébe-korba)

úgy  gondolom  kezd  ki kristályosodni  a  teendő.   Reméltem  titkon,  hogy  az  egész  Karácsonyomat  nem  kell  majd  nyomtatványok  kiköltésével  töltenem,  meg  az  őstermelők  lelkének  ápolásával.  Mert  akivel  eddig  beszéltem  azok  szinte  sokkot  kaptak.     Meg  hát  logikus  az  is,  hogy  az  APEH  ügyfélszolgálatokon  csökkentett  létszámmal  fognak  dolgozni  az  évvégéig,  elvégre  nekik  is  jár  az  ünnep,  meg  a  Szilveszter.  Képzeljétek  el,  ha  a  hátralevő  12-14  munkanapon   több  százezer  őstermelő  megrohanja  a  Hivatalt  bejelentkezni  először,  második  menetben  meg  adószámot  kérni,  mert  eddig  ugy  tünik,  hogy  ugy  van  kitalálva  hogy  egy  menetben  nem  lehet  elintézni.

NEM  KELL  EZT  ELKAPKODNI  EMBEREK!  EJ  RÁÉRÜNK  ARRA  MÉG....  

Az  illetékesek  lassacskán  megnyilatkoznak:  kihirdetik  az  igét,  meg  a  követendő  magatartást.   Az  uttőrők   eddig  még  mindig  ráfizettek -  van  történetem, kalandom  a  mult  évről.  De  nem  untatlak  vele  benneteket.  Jó  pinehést  mindenkinek.  Üdv  Rozalinda!  

Rozalinda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Következő

Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég

cron