Adófórum

Adózási és számviteli információk

Import áfa bevallása

ÁFA

Import áfa bevallása

HozzászólásSzerző: adamo0621 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Segítséget szeretnék kérni egy különleges árumozgással kapcsolatos áfabevallásban.Cégünk egy olasz kereskedőtől vásárolt terméket 20% EU beszerzés, de az áru Horvátországon keresztűl érkezett be hozzánk tehát itt lépett be elöszőr az EU területére és ezáltal mi vámkezeltettük és a határozaton is a cégünknek vetették ki az import áfát amit be is fizettünk.Az olasz számlán EU-s értékeítés szerepel ezért én a 65-ös bevallásban az EU beszerzésként állítottam be, de mivel megfizettem az import áfát is ezért azt vissza is igényeltem mint import áfa. Szerintetetek helyes az eljárás?

Hiszen az olaszok számlája alapján és az én bevallásom alapján a közösségi beszerzés, részükről pedig értékesítés helyes, mert igy futnak össze az összesítőben majd.

adamo0621
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Import áfa bevallása

HozzászólásSzerző: kecsi » szer. nov. 29, 2006 11:30 pm

Kedves Adamo0621!

A leírásból nem világos számomra, hogy a feladás helye Olaszország volt-e vagy EU-n kívüli harmadik állam.

Ha az előbbi, akkor csak abban az esetben tekinthető EU-n belüli beszerzésnek az ügylet, amennyiben az ún. belső közösségi árutovábbítási eljárást alkalmazták rá. Ha nem, akkor az olasz félnek ki kellett léptetnie termékexporttal a terméket, ahhoz, hogy aztán Magyarországra termékimportként megérkezhessen.

Ha a feladás helye eleve harmadik ország volt, akkor azonban az ÁFA tv. 7/A § (1) a) feltételének csorbulása miatt a 10. § (1) bekezdésének megfelelően termékimport történt.

Termékimport esetén az ÁFA bevallás (ha már be lett adva EU-s beszerzésként, akkor önrevi) 02A lapjának 65. sora és a 04-es lap töltendő ki.

Fizetendő ÁFA nincsen, mert az már kivetésre és megfizetésre került. Így csak a levonást kell érvényesíteni a bevallásban.

Üdv:

Kecsi

kecsi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Import áfa bevallása

HozzászólásSzerző: bigaudit » pén. dec. 01, 2006 8:47 am

Kedves Adamo0621!

Amit leírtál az ellentmondásban van egymással. Ha a feladó Olasz és Magyar a vevő akkor unió belüli értékesítés, függetlenül attól, hogy Horvátországon keresztül utazott a termék. Ha van egy köztes Horvát partner akkor már nem Magyar a vevő, ekkor import és semmi köze az uniós termékbeszerzéshez. Vagy elrontottak valamit a Horvát tranzit fuvar során.

bigaudit

bigaudit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Import áfa bevallása

HozzászólásSzerző: adamo0621 » pén. dec. 01, 2006 10:37 pm

Az olaszok megvették az árut  a Horvátoktól azután kiszámlázták nekünk, de az árut mi hoztuk be horvátországból.

Az olaszok a számlán lávő paragrafus szerint közösségi értékesítést jelentettek az INTRASTAT felé. Ők ezt azzal magyarázák, hogy ők az árut nekünk értékesíttették független attól, hogy a Horvát gyárból mi hoztuk el. Tehát elsőként mi léptettük az EU területére. Ők pedig EU-n belül értékesítettek számla szerint. 

Üdv Ádám 

adamo0621
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Import áfa bevallása

HozzászólásSzerző: kecsi » pén. dec. 01, 2006 10:48 pm

Kedves Ádám!

Így sokkal egyértelműbb a helyzet: termékimport történt. Az olaszok csak abban az esetben jelenthettek volna közösségi értékesítést, ha előbb  a terméket behozzák Olaszországba, de legalábbis EU-s vámterületre. Ez nem történt meg. Az indíték egyértelmű: meg kívánták spórolni az olasz kollégák a vámkezeléssel járó kötelezettségeket.

Az ÁFA tv. 7/A § (1) azt írja, hogy ahhoz, hogy közösségi beszerzésnek tekinthessünk egy ügyletet, ahhoz 4 feltételnek kell teljesülnie, ebből az egyik szó szerint a következő: "a terméket az eladó vagy a vevő, vagy megbízásukból harmadik személy a termék feladásának, elfuvarozásának helye szerinti tagállamból másik tagállam területére fuvarozza el".

Ez a feltétel egyértelműen csorbul, tehát nem beszélhetünk közösségi beszerzésről.

Üdv:

Kecsi 

kecsi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Import áfa bevallása

HozzászólásSzerző: zspotorke » pén. dec. 01, 2006 11:30 pm

Szia Ádám!

Én az ÁFÁ-ban ezt nem jelenteném az Uniós soron, mert a vámhatározat a Te nevedre szól, Te léptetted be először az Unió területére. A határozat bizonyítja, hogy ez nem Uniós vásárlás. Az ÁFÁ-t a VPOP-nak megfizetted és import ÁFA címén visszaigényelted. A kettő együtt ugyanarra a konstrukcióra biztos, hogy nem alkalmazható. Szerintem az olaszok azért nem álíthatnak ki Uniós számlák, mert nem ők hozták be az unió területére. Próbáld meg a VPOP-t is felhívni, általában segítőkészek.

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 14 vendég