Adófórum

Adózási és számviteli információk

valutaváltás jutalék áfa tartalma

ÁFA

valutaváltás jutalék áfa tartalma

HozzászólásSzerző: theodora77@freemail.hu » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Valutaváltási tevékenységet végzünk, megfelelő engedélyek birtokában / ÁFÁS KFT/. A banktól kaptuk a pénz, havonta elszámolunk vele.Hó végén az árfolyam nyereséget leszámlázzuk a banknak a szerződésnek megfelelően.Kérdésem az lenne, hogy ÁFÁ-san vagy TAM kell??

Szállodások, hogy csináljátok? Én eddig TAM számláztam a bank fele, és ami a pénzváltással kapcsolatos költségszámlák ÁFÁ tartalmatát sem igényeltem vissza .

A bank által a pénzváltásra rendelkezésre bocsátot ellátmányt a cég elszámolásra kapja, pénzváltásra csak igy kapott pénzt használhatja. Ebből következően a pénzváltással kapcsolta tételeket elkülönitetten kell könyvelni, a pénzváltással kapcsolatos tételek a cég házipénztárában csak a pénzváltási jutalék elszámolásakor jelenhet meg.

 

Mi az ÁFA alapja: árfolyamnyereség, vagy jutalék????

Előre is köszönöm. marika 

 

theodora77@freemail.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

valutaváltás jutalék áfa tartalma

HozzászólásSzerző: taxcontroll » vas. nov. 04, 2007 11:14 am

Ha ez a tevékenység a pénzügyi szolgáltatás és kiegészítő szolgáltatásai (SZJ 65.11.1., 65.12.1,, 65.21.1., 65.22.1, 65.23.1, 66.01.1, 66.02.1, 66.03, 67.) közé tartozik, akkor az tárgyi adómentes.

Az áfa alapja így lényegtelen. Ha nincs más bevétele, levonható adója sem keletkezik. 

taxcontroll
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

valutaváltás jutalék áfa tartalma

HozzászólásSzerző: stamasi » vas. nov. 04, 2007 11:34 am

Szia Marika!

 

Az ügynök a bank kockázatára, a bank nevében és a bank számlájára végzi a pénzváltást.  Ennek  megfelelően, a pénzváltás céljára a hitelintézettől kapott pénzeszközöket a pénzváltó felveszi a könyveibe a pénzeszközök közé — a pénznemtől függő részletezésben —, a saját pénzeszközöktől elkülönítetten nyilvántartva a hitelintézettel szembeni kötelezettség növekedésével egyidejűleg. Az így kapott pénzösszeg idegen pénzösszeg. Az idegen pénzállomány forintban kifejezett értéke a pénzváltás és a bankokhoz a beszállítás — eladás — során változik, valamint a valutában lévő pénzállományt (forintban) az árfolyam-alakulás is befolyásolja.Az átváltásból és a bankokhoz a beszállításból, valamint év végén a valutában meglévő készlet átértékeléséből eredő árfolyam-különbözeteket — a számviteli jogszabályok értelmében — eredményt érintő tételként kellene elszámolni. Tekintettel azonban arra, hogy a pénzváltásra rendelkezésre álló pénzeszköz idegen pénzállomány, a váltási, a beszállítási és az átértékelési — realizált, valamint nem realizált — árfolyam-különbözetek a bankot terhelik vagy illetik, ezért közvetlenül a hitelintézettel szembeni kötelezettséget érintő tételként számolandók el, a pénzeszközökkel szemben. A felek közötti megállapodás függvénye, az ügynöki díj nagysága, illetve annak fizetési rendje. Az megállapítható az elszámolási időszak alatt elért árfolyamnyereség vagy a forgalom alapján is, illetve más módon vagy fix összegben. Annak sincs akadálya, ha a felek úgy állapodnak meg, hogy árfolyamveszteség esetén nem fizet a megbízó ügynöki jutalékot. 

Az ügynöki jutalékot az ügynök az értékesítés nettó árbevételében köteles elszámolni, áfamentes szolgáltatásról szóló számla alapján. 

Ha a felek az egymásnak, illetve az ügyfeleknek okozott kár megtérítése kapcsán úgy állapodnak meg, hogy az ügynök kártérítést köteles fizetni a megbízó hitelintézetnek, amennyiben az elszámolási időszak alatt a megbízás céljából rendelkezésére bocsátott idegen pénzállományhoz kapcsolódóan árfolyamveszteséget ért el, akkor az ügynök a kártérítés összegét egyéb ráfordításként köteles elszámolni.Az óvadéki számlán lévő pénzösszeget a pénzváltó a pénzeszközök között, elkülönített betétként köteles kimutatni, amelyen — a felek közötti megállapodásnak megfelelően — jóváírható a kapott jutalék , illetve az megterhelhető a fizetett kártérítés összegével.

A hitelintézettel szembeni kötelezettség a megbízási célra rendelkezésre bocsátott idegen pénzeszköz állományának értékével együtt mozog, azzal azonos nagyságrendű. A pénzváltó saját döntésétől függően, azt tovább részletezheti külföldi pénznemenkénti bontásban és azáltal naprakészen követheti — a kötelezettségben is kimutatva — az idegen pénzállomány egyes pénznemekben bekövetkező változását is. Azonban olymódon is eljárhat, hogy azt kizárólag forintban vezeti és az elszámolási időszak végén konkretizálja pénznemenként (az átértékelést követően).

 

Üdv.: Szilvi
stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

valutaváltás jutalék áfa tartalma

HozzászólásSzerző: kohnmari » vas. nov. 04, 2007 11:42 am

Szia Marika!

A Számviteli levelek 2007. október 25-i számában a 3366. sz. kérdés: Pénzváltás árfolyam-különbözetének elszámolása

"Kérdés: Cégünk szállodát (is) üzemeltet, amelynek a portáján valutaváltási tevékenységet végzünk. A szükséges engedélyekkel, pénzintézeti felügyelettel rendelkezünk. A bank elkülönítetten HUF-ellátmányt biztosít a valutaváltás céljára, amelyet hetente elszámolunk. A váltásból adódó árfolyamkülönbözet a házipénztárba befizetésre kerül. E tevékenységnek mi a helyes számviteli elszámolása?

Válasz: A bank által a pénzváltásra rendelkezésre bocsátott ellátmányt a cég elszámolásra kapta, pénzváltásra csak az így kapott pénzt használhatja. Ebből következően a pénzváltással kapcsolatos tételeket elkülönítetten kell könyvelni (a pénzváltással kapcsolatos tételek a cég házipénztárában csak a pénzváltási jutalék elszámolásakor jelenhetnek meg, illetve az esetleges kártérítés fizetésekor). A banktól pénzváltásra kapott HUF-összeget a bankkal szembeni kötelezettségként kell kimutatni: T 3812 - K 4799. Valutavásárláskor csökken a forintpénzkészlet és nő a valutakészlet: T 3821 -K 3812. Valutaeladáskor nő a forintpénzkészlet és csökkent a valutakészlet (T 3812 - K 3821), és ugyanakkor árfolyam-különbözet is keletkezhet. Ez esetben az árfolyamnyereséget a bankkal szembeni kötelezettségként (T 3812 - K 4799), az árfolyamveszteséget a bankkal szembeni kötelezettséget csökkentő tételként (T 4799 - K 3821) kell elszámolni. Hasonlóan kell eljárni akkor is, ha valutaeladás valutáért, illetve valutavétel valutáért történik. Az eladott valuta nyilvántartás szerinti árfolyama és a vásárolt valuta vételi árfolyama közötti különbözetet a bankkal szembeni kötelezettséget növelő, illetve csökkentő tételként kell elszámolni, az a pénzügyi műveletek egyéb bevételei, illetve egyéb ráfordításai között nem jelenhet meg.

Elszámolási időszakonként meg kell állapítani, hogy az árfolyam-különbözetek összevont egyenlege árfolyamnyereség vagy árfolyamveszteség. Amennyiben árfolyamnyereség, a pénzváltással foglalkozó társaságot jutalék illeti meg, amelyet számlázni kell a bank felé (áfaköteles), és árbevételként kell elszámolni (T 4799 - K 91-92, 467), és pénzeszközeit is át kell vezetni a pénzváltás forintszámlájáról (T 3811- K 3812). Ha az árfolyam-különbözet veszteség, akkor a pénzváltással foglalkozó társaságnak kártérítést kell fizetnie (T 8632 - K 4799), a kártérítésnek megfelelő pénzeszközt a pénzváltás forintszámlájára át kell vezetni (T 3812 -K 3811).

A valutapénztár mérleg-fordulónapi értékelésekor mutatkozó árfolyam-különbözetet is a bankkal szembeni kötelezettséget növelő, illetve csökkentő tételként kell elszámolni, és a bankkal az előző bekezdésben leírt módon elszámolni.

(Megjegyezzük, a bank a valutaváltási tevékenység engedélyezéséhez kapcsolódóan előírhatja a HUF-ellátmánynak megfelelő összegű pénzeszköz elkülönített bankszámlán történő elhelyezését is: T 3854 - K 384. Ez esetben a bankkal való elszámoláskor indokolt lehet a 3854. számlát is bekapcsolni.)"

Üdv. Mari

kohnmari
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

valutaváltás jutalék áfa tartalma

HozzászólásSzerző: theodora77@freemail.hu » vas. nov. 04, 2007 12:15 pm

Köszönöm segitségeteket, de pont a számviteli levelek 3366 kérdése bizonytalanitott el, mert ott a válaszadó azt irja, hogy a bank fele leszámlázott jutalékot " ÁFAKÖTELESE"kell számlázni. én eddig TAM tettem. Az  APEH lapon megnéztem a 6713 pénzváltás T:A:M.tevékenység.

Köszönöm.

theodora77@freemail.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

valutaváltás jutalék áfa tartalma

HozzászólásSzerző: M.Éva » vas. nov. 04, 2007 1:53 pm

Szia! Egy bárhol megjelent válasznál mérvadóbb az APEH honlapon megjelent besorolás! Tehát jól csinálod. Üdv:Éva
M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég