Adófórum

Adózási és számviteli információk

Ausztriában lévő gép eladása osztrák adóalanynak

ÁFA

Ausztriában lévő gép eladása osztrák adóalanynak

HozzászólásSzerző: Pepinbá » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Magyar eus áfa adóalany kft. a tulajdonában, de bécsben lévő gépét kívánja eladni egy osztrák eus adóalanynak. Milyen áfával kell kiállítani az értékesítésről szóló számlát?

Megjegyzem, hogy a magyar cég egy osztráktól (eus) vette a gépet, de az nem volt hajlandó áfát is tartalmazó számlát kibocsájtani.

 

Válaszotokat előre is köszönöm.

Pepinbá
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Ausztriában lévő gép eladása osztrák adóalanynak

HozzászólásSzerző: taxcontroll » csüt. okt. 18, 2007 4:29 pm

Mivel a gép kint van, ezért magyar áfa területi hatályán kívüli az értékesítés, így nem magyar áfás.

Be kellene jelentkezni a sógoroknál, és ott belföldiként eladni.

Az osztrák cég pedig hibázott, és nála úgy megfogja az osztrák adóhivatal állapítani az ottani belföldi áfát, hogy az csak na. Kivéve persze, ha nem olyanok az egyéb körülmények, ami miatt nem lehetett áfás számlát kiállítania.

taxcontroll
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Ausztriában lévő gép eladása osztrák adóalanynak

HozzászólásSzerző: Pepinbá » pén. okt. 19, 2007 6:51 am

 

 

Ha nem jelenkezek be osztrák áfa alanynak akkor mentesen kell eladnom neki?

kötelező-e a bejelentkezés?

 

Pepinbá
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Ausztriában lévő gép eladása osztrák adóalanynak

HozzászólásSzerző: taxcontroll » pén. okt. 19, 2007 4:59 pm

Semmiképpen sem magyar áfás, mivel a Közösségen belüli termékértékesítés egyik feltétele, hogy a termék az egyik tagállamból a másik tagállamba kerüljön.

A másik kérdésedre nem tudom a választ, de holnapra megkérdezem. 

taxcontroll
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Ausztriában lévő gép eladása osztrák adóalanynak

HozzászólásSzerző: Napraforgó » pén. okt. 19, 2007 5:18 pm

A magyar cég kint is tevékenykedik, van telephelye? Vagy csak magyar telephelye van, és azt bizonyos  gépet csak üzleti célból vásárolták,  és  ott kint tovább is adják? ÜdvNapraforgó
Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Ausztriában lévő gép eladása osztrák adóalanynak

HozzászólásSzerző: Pepinbá » szer. okt. 24, 2007 8:58 am

Az eredeti vásárlás célja egy későbbi beruházás lett volna, de mivel ez nem jött össze így tovább szeretnénk adni a gépeken.

Ez nem állandó csak eseti dologról van szó.

Pepinbá
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Ausztriában lévő gép eladása osztrák adóalanynak

HozzászólásSzerző: Napraforgó » szer. okt. 24, 2007 7:59 pm

(amit előtte írtam, töröltem) Szia! Én úgy gondolkodom, hogy ha én mint magyar EU-s adószámos vásárolnék külföldön egy gépet, és azt nem hoznám át a határom, akkor nem teljesültek azok a feltételek, miszerint a "felszámított Áfá-t levonásba is helyezhetem", azaz meg BE KELL  fizetnem a magyar szabályok szerinti 20%-os Áfá-t.

S ezt a gépet eladom, szintén a magyar Áfa szerint felszámítom a 20% Áfá-t,  (amit ÚJRA bevallok és a fizetendó Áfá-ba beállítok) s amit a külföldi partner meg kell hogy fizessen a számlaértékben  részemre, akár van EU-s adószáma, akár nincs. (összeségében 1x elbuktam a 20% Áfá-t) Üdv:Napraforgó

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Ausztriában lévő gép eladása osztrák adóalanynak

HozzászólásSzerző: taxcontroll » csüt. okt. 25, 2007 4:24 pm

Na megkérdeztem.

Azért kell bejelentkezni külföldön adóalanyként, mert ha értékesítesz, ottani számlát és ottani adómértéket kell alkalmaznod. A bejelentkezési kötelezettséget külön magyar jogszabályban nem írják elő, hanem az új áfa-irányelv tartalmazza. (valahol, ne kérdezd hol mert sok lenne átolvasni)

Tehát a lényeg. A beszerzésnél az osztrák adóalany nem jól járt el, neki osztrák adómértékkel kellett volna kiállítani a számlát. A magyar adóalanynak, ha egy másik tagállamon belül értékesít (mint itt AT-ban), akkor be kell jelentkezni, és ottani adómértékkel kiállítani a számlát, majd azt az adószám alapján bevallani és befizetni.

taxcontroll
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Ausztriában lévő gép eladása osztrák adóalanynak

HozzászólásSzerző: Napraforgó » hétf. okt. 29, 2007 8:40 pm

Szia! NEM VITATOM,  hogy neked van igazad! Előzőleg lényegében én is gondoltam. De a kérdésemre, hogy van e kint telephelye, vagy tevékenysége, tulajdonképpen  nem kaptam választ, ezért úgy gondolom hogy NINCS. Így hát egy "útonlévő" vásárlás továbbértékesítéséről lehet szó. Ezért gondolom, hogy a magyar jogszabályoknak megfelelően kell továbbszámlázni.

(egy gyenge sarkítás: ha egy kerékpászaküzleted van, és egy bicót vásárolsz eladásra,amivel kétkeréken jönnél haza, de útközben defekted van (vonaton jössz tovább) , a bicót  valaki még kint átveszi tőled:  milyen számlát adnál? Én úgy gondolom, hogy nem kellene osztrák adószámot kérni. Én magyar számlát adnék, magyar Áfá-val. Az osztrák azt kezd vele amit tud.)

Üdv:Napraforgó (ez tényleg csak baráti vélemény vagy inkább kérdés kettőnk között)

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Ausztriában lévő gép eladása osztrák adóalanynak

HozzászólásSzerző: Timcsike12 » szer. dec. 05, 2007 7:13 pm

Hello,

A teljesítés helye Ausztria: osztrák áfát kell felszámolni. Napraforgónak nincs igaza, hogy magyar áfával magyar számlát adna. Az kizárt. Mindenképpen osztrák áfa kell. EU 6. sz. direktíva (kezdőknek): termékértékesítés teljesítésének helye, ahol a termék "célba ért". Szóval be kellene jelentkezned... :-( De gondolj bele, ha mindez fordítva lenne: osztrák cég Magyarországon értékesítene valamit, akkor neki is magyar áfát kellene felszámolnia. Márpedig ugyanazok az EU direktívák (6. és 8.) érvényesek mindkét országra.

 Ja, és az osztrák adóhatóság nem küld levelet külföldre, szóval legyen egy ottani levelezési címed is... Ez lehet akár egy kinti partner címe is, mindegy, csak osztrák cím legyen.

 T

 

 

Timcsike12
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 9 vendég