Adófórum

Adózási és számviteli információk

Kaució jóváírás

ÁFA

Kaució jóváírás

HozzászólásSzerző: csesztike » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Tisztelt Fórumozók!

A következő problémával kapcsolatban szeretném kérni a segítségeteket: Cégünk ingatlan bérbeadással foglalkozik, amikor egy új területet bérbeadunk 3 havi bérleti díjnak megfelelő kauciót kérünk, erről számlát is kiállítunk (tudom, nem kellene, de mindkét fél ragaszkodik hozzá). A szerződésben rögzítve van, hogy milyen esetekben nem jár vissza a kaució:

- ha tartozás áll fenn, a tartozás összegéig, illetve

- ha határozott időtartamra szól a szerződés, akkor a szerződés lejárata előtti felmondás esetén.

Probléma: van egy bérlő, aki tartozik is és idő elött fel is mondott. Kérdés:1. A kaució egy részét összevezetem a vevő tartozásával, a másik részét pedig egyéb bevételként könyvelem. Kell-e Áfát felszámítanom, ha igen akkor mennyit? (vevő tartozás:150 -EFt, befizetett kaució:200 EFt) 2. Készítsek-e jóváíró számlát a kaucióról? (tudom, hogy jóváíró számla már nincs)

Segítségeteket előre is köszönöm: Eszter

Ja, a kauciót anno Áfa-mentesen számláztuk!

csesztike
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Kaució jóváírás

HozzászólásSzerző: M.Éva » hétf. okt. 01, 2007 11:48 am

Szia Eszter! Mivel áfás számla teljesítésbe számítod be pü-leg, a 150 e. oké.Szerintem az 50 e. egyéb bevételnek jó helyen van, betudhatod kötbérnek vagy a késedelmi kamatnak, mindkettő áfa nélküli.Az átvezetést nem értem, mivel egyszer leszámláztad követelésnek és amikor kifizették , nullára futott.Igazából akkor tudod összevezetni, ha a kauciót stornózod és helyette 50e-ről kötbért v. késedelmi kamatot számlázol. Üdv:Éva
M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Kaució jóváírás

HozzászólásSzerző: csesztike » hétf. okt. 01, 2007 11:57 am

Szia Éva!

Tehát akkor ne készítsek jóváírást a kiszámlázott kaucióról, egyszerűen vezessem össze a 311-el, az 50 EFt-ot, pedig a 96-ra könyveljem? Ez így elegendő, nem kell mögé vmilyen számviteli bizonylat? Vagy a szerződés elég?

csesztike
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Kaució jóváírás

HozzászólásSzerző: M.Éva » hétf. okt. 01, 2007 12:08 pm

Szia Eszter! A kaucio számláját már egyszer lekönyvelted, nem?Nincsen honnan összevezetni, csak ha stornózod (jóváírod)legalább a 150 e-ret.Eredetileg hova könyvelted? Éva
M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Kaució jóváírás

HozzászólásSzerző: csesztike » hétf. okt. 01, 2007 12:22 pm

Szia Éva!

Kaució kiszámlázása (anno): T311-K459 200 EFt

Jelenleg a 311 egyenlege: (T) 150 Eft, a 459 egyenlege (K) 200 EFt.

Tehát a logikám szerint: T459-K311 150 EFt és T459-K96 50 EFt, így fut ki nullára mindkét számla. Ha készítek jóváíró számlát, akkor a következőképp néz ki: T459-K311 200 EFt, T311-K96 50 EFt. Így is lenullázom minkét számlát. Kérdés, melyik a jó?

csesztike
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Kaució jóváírás

HozzászólásSzerző: garbo50 » hétf. okt. 01, 2007 12:30 pm

Szia!

Olvasd el az apeh honlapján az ezzel kapcsolatos információt, nem akartam bemásolni, met egy kicsit hosszú(foglaló= kaució)

 http://www.apeh.hu/adoinfo/afa/eloleg_meghiusult.html
Előleg vagy foglaló fizetésével biztosított ügylet meghiúsulásának hatása az áfára, a meghiúsult ügylet előlegének beszámítása egy másik teljesítés ellenértékébe
[Áfatörvény 22. § (5) bek. c) pont, 45. §]
2007.04.10.

 

Üdv. 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kaució jóváírás

HozzászólásSzerző: garbo50 » hétf. okt. 01, 2007 12:51 pm

Bocs, de az óvadékot összekevertem a foglalóval, bár sok eltérés az eljárásban nincs.

Az óvadék akkor kerül felhasználásra, ha a jogosult a szerződés nem teljesítése vagy nem szerződésszerű teljesítése esetén követelését az óvadékösszegből közvetlenül kielégíti. Mivel az óvadékot csak a kielégítés céljára szabad felhasználni, és az óvadék visszajár, ha az alapjául szolgáló szerződés megszűnt, a jogosult csak a kötelezett nem vagy nem szerződésszerű teljesítése esetén elégítheti ki követelését az óvadékból.
Szerződésszerű teljesítés esetén tehát az óvadék (kaució) a kötelezett tartozásába nem számítható be, így az óvadék átvétele az Áfa törvény 17. §-a szerinti áfa-fizetési kötelezettséggel nem jár.
Önmagához az óvadék (kaució) jogosult általi felhasználásához - tehát ha a jogosult az óvadékból (kaucióból) kielégíti áfa fizetési kötelezettséggel járó értékesítéséből származó követelését, sem kapcsolódik áfa fizetési kötelezettség - mert ilyenkor az óvadék felhasználása csak az ellenérték megfizetésének tekintendő, de sem önálló termékértékesítésnek, sem pedig szolgáltatásnyújtásnak 

Tehát az 50 ezer visszajár.

Üdv. 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kaució jóváírás

HozzászólásSzerző: M.Éva » hétf. okt. 01, 2007 12:55 pm

Szia Eszter! Mivel az eredményszámládon nem futtattad át a kaució számláját, az első variációval megoldhatod, és nem kell jóváírnod szerintem.A kaució szerintem nem az ügylet megkötésére vonatkozó biztosíték, ezért szerintem nem az előleg és foglaló vonatkozik rá.Beszámítani sem kell, hiszen egy határozott idejű bérlet esetén, amikor a partner rendesen fizet, ez a pénz visszajár pl- amikor a bérleményét (kulcsot) visszaadja. Üdv:Éva
M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Kaució jóváírás

HozzászólásSzerző: csesztike » hétf. okt. 01, 2007 1:08 pm

Szia!

Elolvastam, de okosabb nem lettem tőle. Alapvetően nem előlegről van szó, hanem óvadékról, amit a ki nem fizetett bérleti díj kiegyenlítésére használnánk fel. Tehát a szerződésben nem az áll, hogy a kaució összegét "lelakhatják"-ebben az esetben beszélhetnénk előlegről, amit anno áfásan kellett volna kiállítani és a jóváíró számla készítése sem lenne kérdéses. Tulajdonképpen a fennmaradó 50 EFt áfabeli megítélése kérdés a számomra, illetve a jóváíró számla elkészítése. Üdv

csesztike
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Kaució jóváírás

HozzászólásSzerző: garbo50 » hétf. okt. 01, 2007 1:18 pm

Szia!

Valójában én is rájöttem, hogy nem teljesen ugyanarról van szó. Nos a gyakorlatban: Adva van egy üzlet melyet a cég bérbead, az általad említett kauciót befizeti. Megszűnik a szerződés ( most mindegy hogy miért) A kaucióról én stornó számlát állítanék ki ugyanúgy áfa nélkül, mint mikor a bérbevevő befizette.

A pénztárból kiadási pénztárbizonylat alapján kifizetném. A bérletidíj hátralékos  összegét bevételezném. 

Számla alapján ez már egyszer elő lett írva gondolom(vevő- bevétel) , itt most a kiegyenlítése történik. 

Üdv. 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Következő

Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég

cron