Adófórum

Adózási és számviteli információk

közvetett vámjogi képviselő

ÁFA

közvetett vámjogi képviselő

HozzászólásSzerző: potoczki » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

a közvetett vámjogi képviselő megfizette az vámnál az import-áfát , mivel nincs engedélye az önadózásra . Nyilatkozatot nem szerzett be az ügyféltől arra vonatkozóan , hogy levonható-e az áfa . kérdés : a megfizett adót a közevetett vámjogi képviselő bevallásának melyik sorában kell szerepeltetnem ? olvasom - olvasom a kitöltési útmutatót ,de egyszerűen nem találom a megoldást!

üdv , Viki 

potoczki
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

közvetett vámjogi képviselő

HozzászólásSzerző: madora100 » szer. júl. 18, 2007 8:57 pm

Viki!

Igaz, hogy nem ezévi az APEH tájékoztató, de olvasd el az alábbi linken található anyagot, hátha segít.

http://www.apeh.hu/adoinfo/afa/afa_vamhat.html

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

közvetett vámjogi képviselő

HozzászólásSzerző: madora100 » szer. júl. 18, 2007 9:10 pm

Viki! Bemásolok még egy anyagot.

2006. január 1-jétől az ÁFA törvény 66/A §-a teljesen átalakul, megszűnik a közvetett vámjogi képviselőnek a termékimport utáni adóáthárítási kötelezettsége, és ezáltal a megbízónak az a kötelezettsége, hogy bár a képviselője önadózási engedéllyel rendelkezik, neki mégis feléje pénzügyileg rendeznie kell az adó összegét.
A törvény az adólevonási jognak az ügylet egyik, vagy másik szereplőjére való telepítéssel kiiktatja az adó összegének a képviselő által a megbízóra ÁFA hatálya alá tartozó ügylettel történő átterhelését.
Továbbra is igaz az a megállapítás, hogy a megbízó önadózásra vonatkozó esetleges engedélye nincsen hatással a közvetett vámjogi képviselő eljárására. Ahhoz, hogy a közvetett vámjogi képviselő önadózással rendezhesse megbízói import ügyleteit, neki magának kell rendelkeznie a termékimport utáni ÁFA önadózással történő elszámolására vonatkozó vámhatósági engedéllyel. Természetesen amennyiben ő ilyen engedéllyel rendelkezik, valamennyi megbízója importügyletét így jogosult elszámolni, azon megbízóékét is, akik maguk ilyen engedéllyel nem rendelkeznek. Amennyiben azonban a közvetett vámjogi képviselőnek nincs önadózásra vonatkozó engedélye, és a kivetéses adózás sajátosságából eredően pénzügyileg rendeznie kell megbízója helyett az ÁFA összegét, abban az esetben ezen összeg elszámolásának módja kettejük megállapodásának tárgyát képezi, ez azonban már ÁFA hatályán kívüli ügyletnek minősül, azt számlázni nem kell. ÁFA hatálya alá tartozik viszont az az ellenérték, amelyet a képviselő a közvetítői munkája ellenértékeként kap megbízójától, és amely összegről természetesen szabályos számlát kell a képviselőnek kiállítania.
Az új konstrukcióban is a közvetett vámjogi képviselő az, akire a vámhatóság az import ÁFA összegét kiveti (illetve ha a képviselő önadózásra vonatkozó engedéllyel rendelkezik, akkor ő az aki az önadózás keretében elszámolja), és ő az adó fizetésére kötelezett személy is. Azonban az ügylettel kapcsolatos adólevonási jog 2006. január 1-jétől ketté válik.
Amennyiben a megbízó az ügylettel kapcsolatos termékimportot terhelő ÁFA tekintetében jogosult lenne az adó teljes összegének levonására, akkor ha képviselőt nem vett volna igénybe, abban az esetben erről nyilatkoznia kell a képviseleti megbízással egyidejűleg, és ezen nyilatkozat birtokában az adólevonás jogát a képviselő gyakorolja. A nyilatkozatot tehát előre, a megbízással egyidejűleg, termékenként és beazonosítható módon kell a megbízónak a képviselő részére megadni. A képviselő a nyilatkozatot a termék szabadforgalomba helyezésére irányuló eljárásban köteles a vámhatóságnak bemutatni.
A képviselő a levonható adó összegét a termékimport után levonható adó sorban szerepelteti az ÁFA bevallásban. A törvényben kifejezetten arra vonatkozó rendelkezés nincs, hogy amennyiben az ügylettel kapcsolatosan keletkezett fizetendő adó tekintetében a megbízónál a levonási jog teljes, akkor csakis a képviselő vonhatná le az adót, de a törvényalkotói szándék és az ésszerűség erre irányul. Ha azonban a megbízó nyilatkozott a képviselőnek, akkor már a megbízó e tekintetben adólevonási jogával nem élhet, azaz nem szerepeltetheti bevallásában levonható adóként a szóban forgó import ÁFA összegét.
Amennyiben a megbízónak a termékimportot terhelő ÁFA tekintetében nincs teljes összegű levonási joga, akkor természetesen a fentiek szerinti nyilatkozatot nem adhatja ki a képviselőnek, ilyen esetben csak ő élhet az adólevonás jogával. Ehhez azonban szüksége van a vámhatóság által kibocsátott, a termék szabadforgalomba bocsátására vonatkozó vámhatósági határozatra. Szüksége van még továbbá a megbízónak az adó összegének megfizetésére vonatkozóan a képviselő nyilatkozatára. A megbízó csak ezen két dokumentum együttes megléte esetén gyakorolhatja adólevonási jogát, amelynek összegét szintén a termékimport után keletkező levonható adó soron szerepelteti.
Fontos, hogy az ügylet során keletkező adó megfizetéséért és az adólevonási jog tekintetében a megbízó és a közvetett vámjogi képviselő felelőssége egyetemleges, ami azt jelenti, hogy egy esetleg adóellenőrzés során, amennyiben az eredeti kötelezett nem teljesíti kötelezettségét, az adóhatóság adott ügylettel kapcsolatosan végső soron bármelyikükhöz fordulhat.

Még egy apeh honlapon talált összeállítás:

Közvetett vámjogi képviselő elszámolásánál speciális szabályok lépnek hatályba 2006. január 1-től.

Közvetett vámjogi képviselőnek van-e engedélye az import áfa önadózással történő megfizetéséreMegbízónak van-e engedélye az import áfa önadózással történő megfizetéséreEljárási szabályok
vannincs Képviselő önadózással fizeti meg az import áfát.
vanvanA képviselő önadózással rendezi az import áfát.
nincsnincs Vámhatóság kiveti a vámjogi képviselőre az import áfát.
nincsvanVámhatóság kiveti a vámjogi képviselőre az import áfát.

A további eljárás attól függ, hogy:

 MegbízóKözvetett képviselő
1., Megbízó az áfa tekintetében teljes levonási joggal bír- a megbízással egyidejűleg nyilatkozik, hogy teljes mértékben levonhatná az import áfát
- nem gyakorolhat levonási jogot arra a termékre, melyre nyilatkozott
a nyilatkozat, illetve a sz.forg-ba bocs.-ról szóló határozat alapján levonhatja az import után fizetendő adót.
2., Megbízó az áfa tekintetében részleges levonási joggal bír- nem nyilatkozhat a képviselő felé
- a képviselő nyilatkozata, illetve a sz.forg-ba bocs.-ról szóló határozat alapján levonhatja a képviselő által megfizetett adót - olyan mértékben, amilyen mértékben közvetlen beszerzés esetén megtehetné
- az import áfát nem helyezheti levonásba
- nyilatkozik a megbízó részére, hogy az adókötelezettségét teljesítette
- a megfizetett import áfa összegét magánjogi úton érvényesítheti
3., Megbízónak az áfa tekintetében nincs levonási joga- nem nyilatkozhat a képviselő felé
- nincs mit levonásba helyezni - az import áfát nem helyezheti levonásba
- nyilatkozik a megbízó részére, hogy az adókötelezettségét teljesítette

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

közvetett vámjogi képviselő

HozzászólásSzerző: potoczki » csüt. júl. 19, 2007 10:02 am

Szia Madora , köszönöm az anyagokat , bár ezeket már megkeresgéltem én is . a kérdésem valójában annyi , hogy az én általam vázolt esetben egyáltalán be kell- e állítanom a közvetett vámjogi képviselő áfa-bevallásába az általa Vpop határozat útján már megfizetett adót , ha igen akkor hova? már teljesen el vagyok bizonytalanodva ...:(
potoczki
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

közvetett vámjogi képviselő

HozzászólásSzerző: Rózsa72 » csüt. júl. 19, 2007 11:45 am

Sziasztok!

 

Korkrétan nem tudom mire fizette meg az áfát, de 4 módozatot leírok, mi mely sorokat használjuk import esetén

1. 46622010    főkönyvi szám      áfa bevallás 65.sor

2. 46622020                                           62.sor

3. 46724010                                           28.-29.

4. 46724020                                           32.33.

lehet, hogy nem erre gondoltál, de talán segítettem, ha nem legalább megpróbáltam.

 

üdv.                  ildi

Rózsa72
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

közvetett vámjogi képviselő

HozzászólásSzerző: potoczki » csüt. júl. 19, 2007 12:51 pm

Szia Ildi!

megnézegettem a kitöltben , amiket javasoltál , de a problémám az , hogy szerintem nem levonható az áfa a közvetett vámjogi képviselőnél , mivel nincs nyilatkozata a megbízótól arra nézve , hogy a megbízó egyébként levonásba helyezhetné az áfát , így a meggbízó helyezheti majd levonásba , ha a közvetett vámjogi képviselő nyilatkozik neki és odaadja a határozatot.

ahogy nézegettem a fenti felállással : se önadózásra jogosító engedély , se nyilatkozat " ki vagyok tiltva a 27-30-as sorokból is.

bár a 65.sor leírásában találtam egy ilyen mondatot : 

"2006. január 1. napjától kezdõdõen,
akár önadózással, akár kivetéssel történt a termékimport utáni adófizetési kötelezettség meghatározása, szintén ebben a sorban
szerepeltetendõ az ezen összegek után levonható adó." , de szerintem mivel nem vonhatom le , ezért ide se írhatom be .

ez az én gondolat-menetem , de JAVÍTSATOK KI!!! 

viki 

potoczki
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 14 vendég

cron