Adófórum

Adózási és számviteli információk

TGK vásárlás

ÁFA

TGK vásárlás

HozzászólásSzerző: kohnmari » hétf. júl. 16, 2007 6:01 am

Szia Kutacska!

Igen, jól gondolod. Még egy dolog van, amit biztosan tudsz, de jobb az óvatosság, inkább ezért leírom. A göngyölítés szabályaira is figyelni kell ebben az esetben. Vagyis, ha az előző időszakod (vagy időszakaid) nem zárultak fizetéssel, vagy visszaigényléssel, egészen addig kell visszamenni a fizetendő adó összegének megállapításához, amikor az utolsó ilyen volt. Egy példával: mondjuk most a tgk bruttó értéke 6 millió Ft, ebből áfa 1000 Ft, most a bevétel bruttó 2,4 millió Ft ebből áfa 400 ezer Ft, és az előző időszak fizetős, vagy visszaigénylős volt, akkor rendben. Ha nem akkor az I. negyedévi bevétel áfáját figyelembe kell venni és úgy nézni, hogy a tárgyi eszköz áfája meghaladja e 200 e Ft-tal. Üdv. Mari

kohnmari
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

TGK vásárlás

HozzászólásSzerző: kutacska » hétf. júl. 16, 2007 6:34 am

Szia! Előző negyedévben fizetendő áfája volt, tehát ezzel nincsen gond, de azért nagyon jó, hogy ezt így egyértelmű példával leírtad. Van még egyébként egy másik visszaigénylésem is ebben a negyedévben, akit még ezután fogok könyvelni, és nála valószínűleg ezt is vizsgálni kell, mert áthozható követelése van. Köszi szépen! Üdv: Zsuzsa
kutacska
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

TGK vásárlás

HozzászólásSzerző: kutacska » hétf. júl. 16, 2007 11:13 am

Szia Mari! Mivel úgy látom, Te otthon vagy a témában, és az egyik válaszodban a technikai részét is érintetted, ha nem haragszol, kérdeznék még egyet. Másik vállalkozóról van most szó, nem tgk-t, hanem gépet vett a vállalkozásába. Előleget fizetett nettó 1.100.000Ft-ot, azt rendesen le is könyveltem. Most megvan a végszámlám, ami a következőképpen néz ki. A gép értéke nettó 6.600.000Ft, levonja a nettó fizetett előleget ebből, -1.100.000Ft, a számla értéke 5.500.000Ft + áfa lesz. A könyvelés technikai részét kérdezném most, hogy a levont előleget nekem külön tételben kell mínuszolnom, vagy csak a végszámla végösszegét 1 tételben könyvelnem? Tényleg nem vagyok ebben otthon, és szeretném jól megcsinálni, mivel nagy valószínűséggel kiutalás előtt mindkét vállalkozót leellenőrzik, ezért kérdezek ennyit. Köszi a válaszodat előre is.
kutacska
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

TGK vásárlás

HozzászólásSzerző: zspotorke » hétf. júl. 16, 2007 11:28 am

Szia Kutacska!

Mari helyett: Szv.tv.: bruttó elszámolás elve!!! Teljes számla és előleg visszavét. A fórumon találsz erre egy jól kidolgozott sémát, de biztos tudod is.

Üdv: P.Zsuzsa 

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

TGK vásárlás

HozzászólásSzerző: kohnmari » hétf. júl. 16, 2007 11:35 am

Szia Kutacska!

Úgy, ahogy Zsuzsa írja, nálam mindkét eset előfordult, egyik: az előleg számlát minuszolják, a másik: a végszámlában vezetik le. Nálad úgy látom, hogy ez a második fordul elő, a végszámlát teljes összegben kell könyvelni, mert itt valósul meg a tárgyi eszköz beszerzés, de a pénzügyi kiegyenlítés már az előlegen felüli összegben történik, ezért itt kell minuszba helyezni a már befizetett előleget. Üdv. Mari

kohnmari
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

TGK vásárlás

HozzászólásSzerző: kutacska » csüt. júl. 19, 2007 9:59 am

Szia Mari! Kérlek, ha tudsz, segíts nekem, mert azt értem, amit Te írtál, és a bruttó elszámolás elvét is. De én úgy látom, hogy ez a számla egy harmadik eset, vagy már nem látom a fától az erdőt? Szóval, megpróbálom érthetőbben leírni. Az előleg 1.100.000Ft +áfa, volt egy számlája 1.320.000Ft-ról, ez oké. Viszont a végszámlám végösszege 6.600.000Ft, tehát az az összeg, ami pénzügyileg rendezendő a végén. A gép teljes értéke 7.920.000Ft. Viszont az a gondom, ha az előlegszámlát most mínuszolom, a végszámlát a 6.600.000Ft-al könyvelem, hova lesz az előleg áfája? De 7.920.000Ft-os végösszegű számlám nincs! A végszámlám összegszerűen így néz ki: Nettó 6.600.000 - nettó előleg 1.100.000= nettó 5.500.000Ft, + áfa 1.100.000Ft = 6.600.000Ft fizetendő. Akkor ezt most hogyan tudom jól csinálni?? Bárki mástól is szívesen fogadnám azért a választ! :-)
kutacska
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

TGK vásárlás

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. júl. 19, 2007 10:18 am

Szia Kutacska!

Könyveled a gép értékét T 16 - K4 (most nem részletezem) 6.600.000.-

 az áfát, ha levonható:    T466 - K4                                    1.320.000.-

Összesen:                                                                                                 1.920.000.-

Majd előleg elszámolása:   T4  - K35(beruházásokra adott előleg)  1.100.000.-

Előleg áfája:                            T4 - K466                                                           220.000.-

Így a gép teljes értéke a beruházásra kerül, és onnan aktiválod az 1-es szlao-ba, az előleg is ki van vezetve (feltéve, ha az előlegszámlát a 35-be, a beruházásokra adott előlegek számlára könyvelted).

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

TGK vásárlás

HozzászólásSzerző: kutacska » csüt. júl. 19, 2007 10:30 am

Köszönöm Böbe. Sajnos én egyszeres könyvvitelről beszélek, valószínűleg ezért is ilyen nehéz lekezelni, vagy csak számomra nehéz. Erre lenne valami tipped? Üdv. Zsuzsa
kutacska
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

TGK vásárlás

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. júl. 19, 2007 10:38 am

<>Bocsánat, ezt nem vettem észre. Szóval pénztárkönyv ugye? Akkor picit nehézkesebb, de a gép értékét a beruházásokba (6.600.000), az áfát a levonható áfába (1.920.000). Előleget hova könyvelted eredetileg? A nem adóköt. kiadásba? Mert akkor most nem adóköt.bevétel 1.100.000 és az áfáját én nem a fizetendőbe tenném, hanem minusszal a levonhatóba (220.000). Analítikusan meg nyilvántartanám a hitelt. 

Remélem, jól írtam, mert pénztárkönyvet már régen könyveltem. Üdv: Böbe 

<>
validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

TGK vásárlás

HozzászólásSzerző: kutacska » csüt. júl. 19, 2007 11:01 am

Ezt most lekönyveltem, és az előleg visszavét így szerintem is jó, be nem számító kiadásba volt eredetileg, most be nem számító bevétel, az áfa -220e. Még egyetlen problémám van. A gép teljes összegét könyveltem le szállítóba, bankból a 6.600.000-t fizették ki, mivel az előleget mínuszoltam, így annak összege most a szállítón ottmarad nekem, ami ugye nem jó így. Technikai tételként pénztárba kiegyenlításnek tehetem szerinted, mert más megoldást nem látok, a szállító felé a tartozásomnak el kell tűnnie. És szerinted ezt így elfogadják ebben a formában is, hogy a végszámlámon nem szerepel a gép bruttó összege, én meg azon könyveltem le?
kutacska
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

ElőzőKövetkező

Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 16 vendég