Adófórum

Adózási és számviteli információk

Bérleti jog értékesítés

ÁFA

Bérleti jog értékesítés

HozzászólásSzerző: tim72 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Önkormányzattól üzlethelyiséget bérel egy Kft. Az önkormányzat beleegyezésével a Kft. értékesíti a bérleti jogát egy másik társaságnak.

A birtokba adás napja 2006. december 31, eddig az időpontig az eladó Kft. tartózkodik kizárólag a helyiségben, az ezzel járó valamennyi kötelezettségnek ő tesz eleget. A vevőtől foglalót kapott, ill. résztörlesztéseket havonta, egészen december 31-ig.

Ha a teljesítés napja a birtokba adás napja (mert gondolom itt tulajdonba adásról nem lehet beszélni), akkor hogyan kell számláznia az eladónak, ill. mikor és mennyi ÁFA fizetési kötelezettsége keletkezik?

tim72
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Bérleti jog értékesítés

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » csüt. okt. 19, 2006 1:51 pm

A teljesítés napja a fizetések napja nem az átadás napja ÁFA szempontjából. Bizonyos esetekben lehet a jog átengedésének napja. 16.§ (10) Bérbeadás esetére a (14) is rendelkezik. Ha a bérleti jog megvásárlása részletekben történik akár rész számlákat kell kiállítani minden egyes összeg átvételekor vagy beérkezésekor (banki tranzakció). A foglaló szintén ÁFA köteles, ha betudják a bérleti díjba. Ez esetben előlegként funkcionál vagy résztörlesztés az ÁFA szemszögéből. Minden törlesztés után keletkezik ÁFA fizetési kötelezettség.

Üdvözlettel: Gyergyói István

gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Bérleti jog értékesítés

HozzászólásSzerző: deric » csüt. okt. 26, 2006 10:44 am

ide vágóan még azt megjegyezném, hogy szerintem csak akkor számlázhat áfásan ha azt elötte megkérte a hivataltól decemberben. Vagy a bérleti díj továbbszámlázására már nem vonatkozik?

 

deric
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Bérleti jog értékesítés

HozzászólásSzerző: tim72 » csüt. okt. 26, 2006 12:36 pm

Köszönöm a válaszokat, de nem tudom a cég könyvelőjét meggyőzni, arról, amit Gyergyói István írt válaszként, pedig én is ezt preferálnám, sőt teljesen logikusan következik a ÁFA törvényből. Mégis ő azt állítja, hogy a szerződés megkötése napján a teljes vételárról ki kell állítani a számlát, mivel a szerződés törvényesíti az adásvételt. Tehát az ő felfogásában a folyamat úgy nézne ki, hogy:

1. foglaló, amelyről csak egy pénztár bizonylatot hajlandó kiállítani

2. szerződéskötés napján a teljes vételárról számla

3. résztörlesztések december 31-ig.

 

Határozottan állítja, hogy ez így jó, mert megbeszélte a könyvvizsgálójával.

Ez tényleg így jó?

Köszönettel:

Tim

 

 

 

tim72
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Bérleti jog értékesítés

HozzászólásSzerző: tim72 » hétf. okt. 30, 2006 1:22 pm

Na a végére jártam a dolognak.

Szóval:

1. a foglaló, ha beleszámít a vételárba, akkor előlegként viselkedik. Számlaköteles és ÁFA köteles. Természetesen, ha kauciót kaptak volna, az ÁFA mentes lenne.

2. december 31-ig előlegfizetésnek minősülnek a "résztörlesztések", amikről a pénzügyi teljesítésük napján előlegszámlát kell kibocsátani.

3. december 31. teljesítéssel és fizetési határidővel kiállítható a számla a teljes vételárról, természetesen a megfelelő pénzügyi levezetéssel.

 

 

tim72
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Bérleti jog értékesítés

HozzászólásSzerző: madora100 » hétf. okt. 30, 2006 4:22 pm

 Kedves Tim72!

Mivel a birtokba adás dec.31-én lesz, a bérleti jogról szóló kimenő számlát dec.31-i telj.dátummal kell kiállítani nettó+áfa összegeben. A birtokbaadás előtti, bérbeadó számláján jóváírt előleg összegét, a vételárba beszámító foglalót a jóváírás napjával egyező telj.időponttal kell számlázni nett+áfa összegben, mint ahogyan azt az előttem szólók is írták,  majd a bérleti jogról kiállított számlánál az előlegeket figyelembe kell venni.

Az egyszeri térítési díj nettó összege árbevételként számolandó el. Az árbevételt azonban időbelileg el lehet határolni, méghozzá annyi időre, amennyi időre a bérleti jogot átengedi az új bérlő javára. Így nem kell az eadás évében a teljes árbevétel után leadózni. Ha a bérleti jogot végérvényesen eladta, akkor  időbeli elhatárolásról sem beszélhetünk.  

 

 


madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Bérleti jog értékesítés

HozzászólásSzerző: tim72 » kedd okt. 31, 2006 7:38 am

Köszönöm madora100 a válaszodat, de végül nekem is sikerült tisztáznom a dolgot, még az APEH is segített benne. A gond az, hogy még mindig nem tudom meggyőzni a cég könyvelőjét arról, hogy így kellene csinálni.

Köszönöm mindenkinek a segítséget, csak sajnos egyszerűen nem tudom keresztül vinni a dolgot. Az a baj, hogy a könyvelő megsértődött, hogy beleszólok a dolgába, az ügyvezető meg retteg, hogy mivel végelszámolás előtt van a cég, a könyvelő faképnél hagyja.

Azért remélem, ha másnál fordul elő bérleti jog értékesítés, akkor segítséget fog jelenteni neki, hogy ilyen részletesen kielemeztük a tranzakciót.

 

 

tim72
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég