Adófórum

Adózási és számviteli információk

ÁFA-mentes cég áfás számlái

ÁFA

ÁFA-mentes cég áfás számlái

HozzászólásSzerző: szedlacsek » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

S.O.S HELP!!!





Drágalátos ügyfél előhúzott a súblótból 2008-tól kezdődően egy csomó (évi 5-6 db) kimenő számlát!



2005-tól ÁFA-mentes a státusza, de a drágaságom 2008-2013 között ÁFÁ-san állította ki őket.... (minden évben az alanyi mentes határ alatt marad)



Most mi a fenét csináljak??? (A mérlegek, TAO és HIPA bevallások önellenőrzésén túl, értelemszerűen)



1. ÁFA-bevallás pótlása??? Éves? Negyedéves?Havi?

2. Számlák helyesbítése??? Az ÁFA visszafizetése a vevőnek????



Sok mindent megértem már, de ilyennel még nem találkoztam....
szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

ÁFA-mentes cég áfás számlái

HozzászólásSzerző: Szávay Viki » hétf. dec. 02, 2013 2:00 pm

Szia Szedlacsek!

Szép sztori :)

Lehet visszamenőlegesen is módosítani a számlát, vagy adtok be áfabevallást és befizeti az áfát, levonási joga nem lesz.

Úgy emlékszem, h 2012-ig az ált. áfagyakoriság szerint kell leadni a bevallást, de 2012-től az Art. melléklete szerint az alanyi mentes csak havi áfabevallást adhat le. Ez 2013-ban Art. 1. sz. mell. B 3.d pont.

Viki
Szávay Viki
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:36 am

ÁFA-mentes cég áfás számlái

HozzászólásSzerző: frivi » hétf. dec. 02, 2013 2:11 pm

Ha valaki levonta az áfát - bár akkor mit ellenőrzött a könyvelésnél? - azt jól a k..-ban hagynátok, ha nem helyesbítenétek a számlákat!
frivi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

ÁFA-mentes cég áfás számlái

HozzászólásSzerző: Bakosné » szer. dec. 04, 2013 11:16 am

Helyesbíteni kell szerintem is a számlákat. A befogadónak abba az időszakba kell beállítani, amikor kézhez kapja a számlát. Ő beállítja levonandó áfa minusz.
Kibocsátónál pedig meg kell nézni, hogy ezekkel a számlákkal átlépi-e az áfamentes határt. Ha nem, akkor áfás számlát nem állíthatott volna ki, marad mentes.
Bevétele, mérlege, eredménykimutatása, helyi adója változik, önellenőrzés, közzététel.
Nem irigyellek...
Márti
Bakosné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

ÁFA-mentes cég áfás számlái

HozzászólásSzerző: Szávay Viki » szer. dec. 04, 2013 11:32 am

Én most megcáfolnám az 1. hozzászólásomat, nem vagyok 100%-ig biztos abban, h módosíthatja a számlákat.

Volt már itt ilyen kérdés, (és talán bocsixxxx válaszolt rá anno) h ilyen esetben áfabevallást KELL beadnia az AM vállalkozónak.

A NAV tájékoztatója is azt írja, h: "Az alanyi adómentességet választó adóalanyt adóbevallási és adófizetési kötelezettség terheli azokban az esetekben, amikor nem járhat el alanyi mentes minőségében. Ilyen például, ha a számlában mentessége ellenére adót hárít át" (14. füzet 7. o.)
Szávay Viki
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:36 am

ÁFA-mentes cég áfás számlái

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » szer. dec. 04, 2013 12:14 pm

Amennyiben alanyi mentesről van szó, mert számomra nem egészen egyértelmű, hogy a mentes státusz alanyi adómentességet takar:
Az áfa tv-ből
187. § (1) Az az adóalany, aki (amely) gazdasági céllal belföldön telepedett le, gazdasági célú letelepedés hiányában pedig lakóhelye vagy szokásos tartózkodási helye van belföldön, jogosult az e fejezetben meghatározottak szerint alanyi adómentességet választani.

(2) Abban az esetben, ha az adóalany él az (1) bekezdésben említett választási jogával, az alanyi adómentesség időszakában az adóalany alanyi adómentes minőségében

a) adófizetésre nem kötelezett;

b) előzetesen felszámított adó levonására nem jogosult;

!!!!!!!!!!!!!!c) kizárólag olyan számla kibocsátásáról gondoskodhat, amelyben áthárított adó, illetőleg a 83. §-ban meghatározott százalékérték nem szerepel.!!!!!!!!

Tehát véleményem szerint a számlákat javítani szükséges (AM).

Hogy az AM mikor nem járhat el alanyi mentes minőségben, a tv tételesen felsorolja, alap esetben az érvényes, hogy a számlán áthárított adót nem tüntethet fel.

Arra azért kíváncsi lennék, hogy 1-es áfa státusz kóddal állította ki számlákat? Ha igen, nem volt egyetlen könyvelő sem befogadói oldalon, aki ezt észrevette volna? Elgondolkodtató.......
tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

ÁFA-mentes cég áfás számlái

HozzászólásSzerző: Bakosné » szer. dec. 04, 2013 12:16 pm

És ezt nem úgy gondolja, hogy adót KELL áthárítania, hanem véletlenül?
Márti
U.i: bocsixxxx-et meg inkább ne emlegessük, mert megjelenik...
Bakosné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

ÁFA-mentes cég áfás számlái

HozzászólásSzerző: Bakosné » szer. dec. 04, 2013 12:23 pm

Ebből a megjegyzésből derül ki, hogy alanyi mentes:
"(minden évben az alanyi mentes határ alatt marad)"
Márti
Bakosné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

ÁFA-mentes cég áfás számlái

HozzászólásSzerző: Szávay Viki » szer. dec. 04, 2013 12:31 pm

Én úgy olvastam ki a tájékoztatóban, h abban az esetben, ha tévedésből hárít át adót. Mert hogy ezen felül még tételesen felsorolja azt is, h mikor KELL áfát fizetnie, bevallást benyújtania.

Emlékszem rá, h hasonló kérdés merült itt fel, és meg is lepődtem a válaszon, nyomban fel is hívtam a NAV-ot, és megerősítették, h akkor ez ennyi, adjon be bevallást és fizesse meg az áfát. Javítási lehetőségre nem tértek ki, mondjuk én sem kérdeztem rá. :/

Kíváncsi leszek, mi lesz a vége, hogyan fog Szedlacsek eljárni...
Szávay Viki
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:36 am

ÁFA-mentes cég áfás számlái

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » szer. dec. 04, 2013 12:35 pm

Köszi! Nem olvastam végig a mondatot.
tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Következő

Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég

cron