Adófórum

Adózási és számviteli információk

Bérelt szgk üzemanyagának ÁFA-ja

ÁFA

Bérelt szgk üzemanyagának ÁFA-ja

HozzászólásSzerző: kamionmento » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves Fórumozók!

ÁFA visszaigénylésben szeretnék segítséget kérni. Van olyan személygépkocsink, amelyet béreljük, majd egy másik cégnek tovább adjuk szintén bérbe.

A korábbi könyvelőnk szerint a bérelt, majd tovább bérbeadott személygépkocsik üzemanyagának és fenntartási költségeinek ÁFA-ja visszaigényelhető volt 2012-ben, és 2011-ben is visszaigényelte ezekre a gázolaj ÁFA-ját. Én sehol nem találok ilyen rendelkezést. Nem tudok tovább lépni ezzel az üggyel kapcsolatban. Segítsetek!
kamionmento
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:36 am

Bérelt szgk üzemanyagának ÁFA-ja

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » kedd jan. 22, 2013 4:13 pm

Ne haragudj, de miért nem kéred meg a könyvelődet, tegye eléd az áfa tv-ből azt a §-t, amely alapján ő levonhatónak gondolja, ill. gondolom a mostani pedig azt mondja nem levonható, őt is kérd meg, indokolja!
tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Bérelt szgk üzemanyagának ÁFA-ja

HozzászólásSzerző: vera25 » kedd jan. 22, 2013 4:20 pm

Bérbe adjátok és ti fizetitek bele az üzemanyagot? Ezt igy nem tartom életszerűnek.
vera25
 
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:37 am

Bérelt szgk üzemanyagának ÁFA-ja

HozzászólásSzerző: barna.laszlo88 » kedd jan. 22, 2013 10:25 pm

Sajnos az üzemanyag levonása tiltás alatt van, kivéve persze ha jövedéki engedély birtokában vagytok. A szgk bérlésének továbbszámlázása lehetséges, ekkor áfalevonás illet meg.
barna.laszlo88
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:37 am

Bérelt szgk üzemanyagának ÁFA-ja

HozzászólásSzerző: Bakosné » szer. jan. 23, 2013 9:43 am

El tudok képzelni olyan szerződést, hogy az egy összegű bérleti díjon felül van km díj is, ami tartalmazza az üzemanyagköltséget, de hogy történik a tankolás? A bérlő a bérbeadó nevére kéri a számlát, és elszámol, vagy mindíg hozza, hogy tankoljatok meg?
Ha a fentiek alapján történik az elszámolás, bérbeadás áfás, a km díj is áfás, mivel osztozik annak sorsában, így lehetséges, hogy a beérkező üzemanyagszámla áfáját levonhatod, elméletben. De a gyakorlati kivitelezés elég nehézkes.
Ha csak akkor tankoltok az autóba, amikor szervízbe, műszakira viszitek, akkor nem vonható le az üzemanyag áfája semmiképp.
Márti
Bakosné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Bérelt szgk üzemanyagának ÁFA-ja

HozzászólásSzerző: kamionmento » szer. jan. 23, 2013 12:36 pm

"Teletankos" szerződést kötöttünk. A könyvelőnk azt mondta, hogy volt valamilyen kivétel az ÁFA visszaigénylésben azokra az esetekre, amikor bérelt autó került bérbeadásra egy harmadik cégnek. És erre keresem a jogszabályt, de nem találtam. Mert én is úgy gondolom, hogy szgk üzemanyagának (gázolaj) az áfája nem levonható, mert a 125§-ban sem találtam erre vonatkozóan feloldást.
kamionmento
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:36 am

Bérelt szgk üzemanyagának ÁFA-ja

HozzászólásSzerző: Bakosné » szer. jan. 23, 2013 12:53 pm

Tehát nem ti tankoltok az autóba, és számlázzátok a km díjat. Így szerintem nem vonható le az üzemanyag áfája.
Olyan változás volt, hogy a bérelt személygépkocsi bérleti díjának áfája levonható olyan mértékben, amilyen mértékben bevételszerző tevékenységhez használja. Mivel bérbeadja, és nem használja mellette magáncélra, ez oké. De a bérleti díjnak nem része az üzemanyagszámla.
Márti
Bakosné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Bérelt szgk üzemanyagának ÁFA-ja

HozzászólásSzerző: palmika » szer. jan. 23, 2013 3:17 pm

A 125. par alapján én úgy gondolom ha a továbbszámlázás megvalósul és ez a számlából kitünik, levonható az áfa.
El tudom képzelni, hogy tele tankkal adod bérbe és ez kiemelve külön tételbe rajta van a számlán. Vagy tankoló kártyát adsz a kocsi mellé és az így felmerült üa továbbszámlázásra kerül. ( Teszem hozzá, sok logisztikai cég így csinálja a tgk esetén, és nincs üzemanyag kereskedelmi engedélye )
Másfelöl, ha nincs továbbszámlázva, szerintem nem a cég érdekében felmerült költség, mivel nem ő hasznosítja így az áfa se vonható le.
Más kérdés, ha a bérleti díjba benne van a tele tank üa. akkor nem vonnám le az áfát. Én kiemelném a számlán az üa értékét.

"22. továbbértékesítési cél: a mástól szerzett termék saját használat vagy egyéb módon történő hasznosítás nélküli értékesítése, amely értékesítéskori használati értékében legfeljebb csak a kereskedelemben szokásos értékváltozás miatt tér el a szerzéskori használati értékétől"

Itt nem írja, hogy kereskedelmi tevékenység keretében. Ergo a továbbszámlázás is elegendő.

"124. § (1) A 120. és 121. §-tól függetlenül nem vonható le:

a) a motorbenzint (vtsz. 2710 11 41, 2710 11 45, 2710 11 49, 2710 11 59) terhelő előzetesen felszámított adó;

b) az a) pontban nem említett egyéb üzemanyagot terhelő előzetesen felszámított adó, feltéve, hogy az személygépkocsi (vtsz. 8703) üzemeltetéséhez szükséges;

c) az a) és b) pontban nem említett egyéb terméket terhelő előzetesen felszámított adó, feltéve, hogy az személygépkocsi üzemeltetéséhez, fenntartásához szükséges;

d) a személygépkocsit terhelő előzetesen felszámított adó;

...

125. § (1) A 124. §-tól eltérően az előzetesen felszámított adó levonható, ha

a) a 124. § (1) bekezdésének a)-g) és i)-k) pontjaiban említett esetekben a termék igazoltan továbbértékesítési célt szolgál;"
palmika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Bérelt szgk üzemanyagának ÁFA-ja

HozzászólásSzerző: palmika » szer. jan. 23, 2013 3:30 pm

http://www.penta.hu/letoltes/hallgatoi_3353d.pdf

"A személygépkocsi, a személygépkocsiba tankolt
bármely üzemanyag, legyen az dízel vagy benzin, a benzin külön, bármibe tankoljuk, a
telefonszámlát már megbeszéltük. A szolgáltatások közül a parkolási szolgáltatás,
úthasználati díj, éttermi, vendéglátóipari szolgáltatás, szórakoztatási szolgáltatás, étel, ital,
mint termék, a személygépkocsi üzemeltetéséhez használt bármilyen termék, illetve
szolgáltatás, a lakóingatlan, mint termék, annak a beszerzése, lakóingatlan építéséhez,
felújításához használt bármilyen termék vagy szolgáltatás.
Nézzük meg, hogy a levonási tilalomból hogyan lehet mentesülni! Az egyik mentesülési
kör, ha továbbértékesítési célú a beszerzés. Azt megmondja a törvény, hogy mik azok az
ügyletek, amiknél továbbértékesítési célú beszerzéssel lehet mentesülni. A
továbbértékesítési cél fogalmát is meghatározza. A továbbértékesítési célnál egyrészt az a
fontos, hogy saját hasznosítás nélküli értékesítés legyen, másrészt pedig, hogy ennek az
értéke, tehát ami a beszerzéskor és az értékesítési érték kizárólag a kereskedelemben
szokásos értékváltozás figyelembe vételével térhet el egymástól. Ez általában azt szokta
jelenteni, hogy változatlan formában kell továbbértékesíteni, csak az árrés lehet rajta, és ez
azt is jelenti, hogy általában áruként kell nyilvántartani."
palmika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Bérelt szgk üzemanyagának ÁFA-ja

HozzászólásSzerző: Bakosné » csüt. jan. 24, 2013 7:38 am

Én a teletankos elszámoláson azt értem, hogy a bérlő tele tankkal kapja meg az autót, és tele tankkal adja vissza. Vagyis a bérlés ideje alatt saját maga tankolja. Így nem számláznak üzemanyagot a bérlőnek, mert a kihasznált üzemanyagot a bérlő saját maga tankolja, számolja el.
Amennyiben nincs saját használata a bérbeadónak, nincs saját üzemanyag fogyasztása sem, vagy olyan fogyasztás van, ami nincs kiszámlázva (műszaki vizsgára, szervízbe viszi), ennek az üzemanyagnak az áfája viszont a tiltás miatt nem vonható le.
Márti
Bakosné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Következő

Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég