Adófórum

Adózási és számviteli információk

vetőmag bértermelés

ÁFA

vetőmag bértermelés

HozzászólásSzerző: Rónyai » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Egy mezőgazdasági őstermelő hibridkukoricát termel. Most a termeltető cég a NAV állásfoglalása szerint ezt a tevékenységet bértermelésnek - szolgáltatásnak- itéli meg. Erre vonatkozóan kérném a segitségeteket, hogy az SZJA tv. értelmében ez őstermelői tevékenység-e, valamint az ÁFA tv. alapján kompenzációs feláras-e, ( ha igen, akkor hány % ), vagy ÁFA-s. Erről számlát kell-e adni az őstermelőnek, vagy a termeltető felvásárlási jegyet fog adni.
Rónyai
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

vetőmag bértermelés

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » szomb. dec. 01, 2012 11:59 pm

Szia! Igen a vetőmag bértermelést lehet végezni őstermelői tevékenységként
Szja tv. 3.& 18. pont a) bekezdés.
Az Áfa tv.200.& alapján, amennyiben az adóhatósághoz bejelentette az őstermelő
igényét a kompenzációs felár alkalmazására ,élhet ezzel a lehetőséggel. A termeltető
állítja ki a felvásárlási jegyet.
201.& 2. bekezdés 7.szá melléklet A szerint növény termesztésnél 12% a komp. felár
Mária
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

vetőmag bértermelés

HozzászólásSzerző: Rónyai » vas. dec. 02, 2012 9:13 am

Mária ! Köszöm a válaszodat. Én is igy tudtam, de pont a NAV bizonytalanitott el, hogy az ÁFa tv. értelmében az ilyen esetben szolgáltatásnyujtás történik, az pedig nem kompenzációs feláras, hanem Áfá-s. Tehát ő szerintük az őstermelő áfás számla kiállitására kötelezett ebben az esetben. Azért fordultam a fórumozókhoz, hogy van-e valakinek a NAV-hoz hasonló álláspontja, amit már ellenőriztek, és elfogadtak. A kérdésem még az lenne, ha felvásárlási jegy kerülne kiállitásra, akkor mit kell a jegyre irni. Hisz a szolgáltatásnál nincs kg, egységár, csak hektár és Ft/ha dijtétel.Az SZJA tv.pedig a bértermelésnél / 3 § 18.pont C) bekezdés/ bruttó vételárról szól. A vételár fogalma lényegében termék értékesitéshez kapcsolódik véleményem szerint.
Rónyai
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

vetőmag bértermelés

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » vas. dec. 02, 2012 11:14 am

Szia! Én arra alapoztam a válaszomat, hogy az őstermelő a saját, vagy bérelt földjén, saját eszközeivel végzi a termelést ,tehát megfelel az Szja tv.3.& 18. pontjának. A termeltető biztosítja a vetőmagot, a termés betakarítása után megvásárolja a terményt, természetesen
leszámítva a vetőmag értékét. Én így tudom elképzelni, nekem állatok kihelyezése (bérnevelése) volt a gyakorlatban , azzal nem volt gond.
A felvásárlási jegyet a termeltető állítja ki , az őstermelő személyi adatai, adószáma,
Adóazonosító, TAJ száma, a kifizetett nettó érték || komp.felár= bruttó érték, megnevezés, mennyiség, egységár,csak fejből ami eszeme jutott

Én valószínű nem hagyatkoznék arra a válaszra amit a termeltető cég kapott a NAV-tól,kérnék írásban állásfoglalást az őstermelő nevében, leírva a törvényi hivatkozást.
Örülnék, ha megosztanád mire jutottál.

valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

vetőmag bértermelés

HozzászólásSzerző: Rónyai » vas. dec. 02, 2012 11:41 am

Köszönöm a válaszodat. Már kb. 10 éve folyik ez a fajta hibridkukorica termelés,eddig mindig hibridkukorica értékesités történt a klasszikus értelembe véve. Felvásárlási jegy készült, hisz volt mennyiség, egységár és persze 12 %-os felár. Most a termeltető NAV ellenőrzése kapcsán ezt a fajta termeltetést átminősitette szolgáltatás nyujtásnak, mivel a bázis vetőmag a fajtatulajdonosé marad, igy nem száll át a termelő tulajdonába ( nem is számlázza rá )és ennek kapcsán ugy itéli meg, hogy ebben az esetben a termelő csak munkát végez a végeredmény érdekében.
Ezért értetlenkedek, hogy ha tényleg igy van, akkor ennek szerintem semmi köze nincs a felvásárlási jegyhez. Sajnos ez most derül csak ki, amikor az elszámolásra kerül sor és most akarja mindezt érvényesiteni. Valóban irásban kellene állásfoglalást kérni, de sajnos az olyan hosszu idő, hogy addig ha az elszámolás nem történik meg, akkor az már nem 2012.évi ősterm. bevétel ( ha egyáltalán ez annak minősül), és nincs addig pénz sem a termelőnek. Szörnyü, hogy nap mint nap csak a jogszabályok, esetek ujraértelmezésével kell foglalkozni, és utólag megpróbálni szabályosan eljárni. Ha ezzel tavasszal a szerződéskötéskor előhozakodnak, akkor ezek a termelők ebben bele sem mentek volna.
Rónyai
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

vetőmag bértermelés

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » vas. dec. 02, 2012 12:17 pm

Sajnálom, hogy nem tudok segíteni, ez valóban egyedi eset, ha ezt az ellenőrzés kapcsán tárták föl és minősítették át, akkor feltételezem, hogy országosan is ez az álláspont.Azért még hátha jelentkezik valaki, akinek mostanában volt vagy van hasonló esete és tud kedvező választ adni.

valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég

cron