Adófórum

Adózási és számviteli információk

Import áfa könyvelése, bevallása

ÁFA

Import áfa könyvelése, bevallása

HozzászólásSzerző: nemvica1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!
Segitsetek légyszi, ilyennel még nem volt dolgom.
Harmadik országból termékbeszerzés, DHL fuvarozta, lefogták vámolni, van róla vámhatározat, a kivetett áfát az ügyfél DHL-nek, DHL a NAV-nak megfizette, bizonylatok rendben megvannak.
Hogyan könyvelem és az áfá bevallásba hogyan állitom be, ez a megfizetett áfa az ügyfélnek visszajár?
Köszi
nemvica1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Import áfa könyvelése, bevallása

HozzászólásSzerző: kovalkata » pén. ápr. 20, 2012 2:43 pm

Szia!
Nem tudom utaltatok-e előleget mielőtt az árut megkaptátok, én akkor így kezdtem a folyamatot. Nagyvonalakban:
Előleg utalás bankból: T368 K384
Megjön az áru, a vámhat, az összes papír amit írsz.
A vámhatározat napjával előírod az import áfát: T 4662 K4652(vpop import áfa)
Az áruszámlát is a vám teljesítés napjával könyveled: 261-4542
A vám, az esetleges kvt. beletartozik az áru értékébe, tehát: 261-4651 (vpop vám)
A 368-ról kiegyenlíted a számlát, az utaláskori és a ténylegesen szállítóra tett érték közti árf. különbözetet elszámolod, attól függően mi, 87 vagy 97 és 4542.
Namost Nálad a DHL csinálta az ügyintézést:
Utaláskor nem a hatóságnak, hanem a DHL-nek mennek át a kötelezettségek, de ugyanúgy csak leveszed a bankról: T4651 és T4652 (vám és áfa kötelezettség) K384.
A dokuk rendben vannak hozzá azt írod.
A bevallásban pedig beteszed az alapot és vpop által kivetett áfát a 70-es sorba, és ki kell tölteni a 02-es lapot is. Befizetési bizonylat sorszámnak én ilyenkor azt szoktam írni, amivel a DHL leigazolta, hogy megfizette. Ez az ő bankjuk általi igazolás a forint átutalási megbízásról ha minden igaz. Gondolom olyan termékről van szó, amiből vonható az áfa. Ha nem lenne vonható, akkor ez az áfa is a termék bekerülési értéke lenne, és nem is lehetne visszaigényelni a bevallásban.
Üdv. Kata
kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Import áfa könyvelése, bevallása

HozzászólásSzerző: ettrade » pén. ápr. 20, 2012 2:51 pm

Szia!
Amennyiben visszaigényelhető ÁFA-ról van szó, akkor visszaigényelhető.
A vámhatározatot úgy könyveled, hogy az ÁFA összege T466 Lev. ÁFA - K368 VPOP elszám. számla. Egyéb a hátározaton szereplő díjak T2 vagy T8 (attól függően, hogy van-e készletezésetek, vagy nincs) és K368 VOPO elsz. számla. Majd a határozat megfizetésekor a kiegyenlítés kerül a T368 - K384 oldalakra.
A bevallásban pedig ez kerül a 70-es sorba, illetve bevallás 02. lapjára ahol is a határozattal kapcsolatos adatokat kell feltüntetni.

Látom kovalkata pontosabb és részletesebb leírást írt mint én. Nekem az ő válasza jobban tetszik!
ettrade
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Import áfa könyvelése, bevallása

HozzászólásSzerző: kovalkata » pén. ápr. 20, 2012 3:46 pm

Szia,
azért a két válaszból már jobban össze fogja tudni hozni a kérdező :-))
Üdv. Kata
kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Import áfa könyvelése, bevallása

HozzászólásSzerző: nemvica1 » pén. ápr. 20, 2012 8:48 pm

Szia!
Nagyon köszönöm!
Éva
nemvica1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég

cron