Adófórum

Adózási és számviteli információk

Alanyi adómentes ért.határba elhatárolás is?

ÁFA

Alanyi adómentes ért.határba elhatárolás is?

HozzászólásSzerző: völgyhegy » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Segítségre lenne szükségem alanyi adómentes cég lassan átlépi az 5 milliós értékhatárt, de lényeges kérdés, hogy a 2011-es évből áthozott/elhatárolt bevételeket is bele kell-e számítanom az értékhatárba vagy nem. Jelenleg ezen áll vagy bukik az átlépés...
Az áfatörvény az elhatárolásról nem beszél, mint kivétel, legalábbis én nem találtam ilyen vonatkozást.

Előre is köszi!
Judit
völgyhegy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:28 am

Alanyi adómentes ért.határba elhatárolás is?

HozzászólásSzerző: kovalkata » szer. márc. 21, 2012 9:53 am

Szia Judit,

én abból indulok ki, hogy akire a számviteli törvény vonatkozik, annak az ehatárolás által keletkezett bevétel is benne van a bevételben, tehát nekik - szerintem - beleszámít.
Az egyéniknél biztosan nem.
De mérget nem merek rá venni, mert valóban nem tér ki rá az áfa tv., ezért csak a többi törvénnyel összehozva gondolom így.

Üdv. Kata
kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Alanyi adómentes ért.határba elhatárolás is?

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szer. márc. 21, 2012 11:01 am

Sziasztok! Az alanyi ÁFA mentesség feltételénél az 5 milliós határösszeg az szerintem nem a számviteli tv. szerint elszámolt értékesítés árbevétele.., hanem az ÁFA tv. 188.§... szerinti beszámító értékesítés, szolgáltatásnyújtás éves göngyölített összege.

Szerintem az ÁFA tv. szerinti "bevételeket" kell nézni és nem számít bele a határösszegbe mind az az egyébként ÁFA tv. szerint ÁFA mentes bevétel, stb., amit a 188.§-ban kiemelnek, hogy nem számít be, függetlenül attól, hogy a számvitelben az ért.nettó árbevételeként számolandó el. Az ÁFA tv. szerinti teljesítés és a számviteli tv.szerint könyvelésnél figyelembe veendő teljesítés ideje szerintem nem feltétlenül azonos.

Ha 2011-ben úgy állítódott ki kimenő számla, hogy abból a számviteli.tv. szabályai szerint valamennyit következő évet érintő árbevételként kell elhatárolni, az az értékesítési - feltéve, ha egyáltalán beszámít az 5 millióba - számla szerintem 2011-ben volt figyelembe veendő abból a szempontból, hogy mi újság az alanyi ÁFA mentes határösszeggel.

-- de lehet, hogy én értelmezem félre, vagy félreértem a kérdést.
Üdv.




melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Alanyi adómentes ért.határba elhatárolás is?

HozzászólásSzerző: olahneedit » szer. márc. 21, 2012 1:06 pm

Sziasztok!
Szerintem sem a számviteli tv.szerinti teljesítési időpont figyelendő ilyenkor, hanem keményen az áfa tv. szerint megjelölt teljesítés időpontja. Ha egyéni vállalkozóról van szó, akkor nála sem játszik az értékhatár túllépését illetően a 61.§ miatt "elhatárolt" bevétel.
Sőt ha pl. EV kiállít 2011-ben egy számlát karbantartásról - 58.§ - telj.időpont megegyezik a fiz.határidővel, legyen 2012.01.08., és ennek ellenére a vevő 2011-ben fizet, ez az EV-nél 2011-ben elszámolt bevétel, de maga az áfa tv szerinti telj. az már 2012-es, a 2012-es 5millióba beszámít.
Remélem érthetően írtam le.
Üdv: Edit
olahneedit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Alanyi adómentes ért.határba elhatárolás is?

HozzászólásSzerző: kovalkata » szer. márc. 21, 2012 7:11 pm

Szia Edit,
igazándiból nem értem, mert alanyinál (is) bele fogod könyvelni 2011-es bevételekbe elhatárolással azt, amit ugyan 2012-ben állít ki, de - semmiféle áfa törvény szerintit nem nézünk főleg alanyinál - még a 2011-es időszakra.
Szóval nem értem, de akkor most lehet, hogy én vagyok a nehezen felfogó :-))
Üdv.
kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Alanyi adómentes ért.határba elhatárolás is?

HozzászólásSzerző: völgyhegy » szer. márc. 21, 2012 8:31 pm

Sziasztok!

Köszönöm szépen a gyors segítséget! Sikerült a NAV-val is beszélnem a mai nap folyamán, és nekik is össze kellett dugniuk a fejüket, hogy akkor hogy is van. Végül arra jutottak, hogy az elhatárolás nem számít bele. Az számít az 5 millióba, amit a tárgyévben kiállítanak számla.

Üdv
Judit
völgyhegy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:28 am

Alanyi adómentes ért.határba elhatárolás is?

HozzászólásSzerző: olahneedit » szer. márc. 21, 2012 10:47 pm

Szia! Erre nem tudok mit mondani. De ez az "elhatárolás" szó két helyen kétféleképpen értelmezhető. Talán ez a szó téveszt meg téged. Én az egyéni vállalkozókra összpontosítottam, ahol az áfa esedékességének dátuma eltér a számlán feltüntetett teljesítés időpontjától az Áfa tv. 61.§-a miatt. Ez is egyfajta elhatárolás, de igazad van, - ha ugyan erre gondoltál - , nem szoktuk így emlegetni.
olahneedit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Alanyi adómentes ért.határba elhatárolás is?

HozzászólásSzerző: olahneedit » szer. márc. 21, 2012 10:57 pm

Szia Judit!
Biztosan átbeszéltétek a témát a NAV munkatárssal. Részleteznéd, hogy akkor most ők hogyan értelmezik ezt? Számla kiállítást írsz, de nekem ez sántít.
Tehát a cég kiállított számlát 2011-ben, ami a számviteli törvény szerint 2012-es bevétel. Mi volt a számla(számlák) teljesítési dátuma?
olahneedit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 16 vendég