Adófórum

Adózási és számviteli információk

Használt autó vétele és eladása

ÁFA

Használt autó vétele és eladása

HozzászólásSzerző: Könyvelőke » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!


 


Először is minden kedves kollégának boldog karácsonyt kívánok!


 


Két problémám is lenne:


1)  Van egy használt gépjármű értékesítessel foglalkozó cég. Vett egy  személygépkocsit. Erről a számla simán ki is lett állítva. (Bruttó, nettó, áfa) Gondoltam szépen vissza is igénylem az áfát. Viszont amikor ez a cég eladta ezt a kocsit, a számlát már áfa nélkül állította ki az Áfa tv. 214-227.§-ra hivatkozva. Én ezt sajnos nem igazán tudom értelmezni. Tudnátok segíteni, hogy miért áfa nélkül lett a bevételi számla az eladásról kiállítva? És akkor jól gondolom, ugye, hogy ennek a kocsinak a beszerzéséről se lehet az áfát visszaigényelni?


 


2) A 2012-es Áfa törvény melyik része mondja ki pontosan, hogy a gépjárművek bérbevétele után le lehet vonni az áfát olyan mértékben, amilyen mértékben a járművet adóköteles termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás érdekében használják? Én ezt akárhogy olvasgatom, sajnos nem találom a törvényben!


 


Előre is köszönöm a segítséget!

Könyvelőke
 
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Használt autó vétele és eladása

HozzászólásSzerző: kkpbt » vas. dec. 25, 2011 3:08 pm

Szia !


1.) Ha a használt gépjármű értékesítéssel foglalkozó cég a személygépkocsit ÁFA alanytól vásárolta, és az eladó ÁFA-san állította ki a számlát, akkor bizonyára az ÁFA-t visszaigényelte a vásárláskor (ezt ő tudja, mivel a számlát ÁFA-san bocsátotta ki - ez is egy probléma, de ez az eladó cég gondja) Az így megvásárolt személyautót eladáskor a használt autó kereskedésnek ÁFA-san kell kiállítania a számlát, mert ebben az esetben nem beszélhetünk különbözeti ÁFA szerinti adózásról. (ÁFA tv. 214-227 §-ai) Ebben az esetben keletkezik az eladáskor fizetendő ÁFA és a vásárláskor visszaigénylelhető ÁFA (normál ÁFA elszámolás) Különbözeti ÁFA szerinti elszámolás akkor van, ha beszerzéskor "nincs" ÁFA, eladáskor sem számítjuk fel az ÁFA-t, (214-227 §-ok alapján) az eladó használt autó kereskedőnek ekkor a különbözet szerint kell az ÁFA-t megfizetnie, (eladási ár-beszerzési ár= különbözet x 20 % az ÁFA -2011-ben) leegyszerüsítve. Az általad írottakban keverednek az ÁFA "módozatok" és rosszul.


2.) 2012. január 1-től hatályon kívül helyeződik az ÁFA tv. 124. § (2) a) pontja, melynek szövege: "az (1) bekezdés d)-g) pontjaiban említett termékek bérbevételét", valamint a 2012. január 1-től hatályos ÁFA tv. 275. §. (7) bekezdése tartalmazza.


Ocó

kkpbt
 
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:27 am

Használt autó vétele és eladása

HozzászólásSzerző: Könyvelőke » vas. dec. 25, 2011 3:42 pm

Szia Ocó!


 


Az első részét nem igazán értem a válaszodnak sajnos.


A kocsit áfa alanytól vásárolta a cég. Valóban ebben az esetben nem beszélhetünk különbözeti áfáról.


Még mindig nem értem, hogy miért lett kiállítva a bevételi kimenő számla áfa nélkül? És mi van ennek a kocsinak a beszerzésének az áfájával?

Könyvelőke
 
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Használt autó vétele és eladása

HozzászólásSzerző: Bi.Monika » vas. dec. 25, 2011 4:30 pm

Szia


Az első kérdésedre szeretnék válaszolni, illetve mivel írtad, hogy Ocó válaszát nem egészen érted, megpróbálom érthetőbben leírni.


Szerintem rosszul állította ki a számlát az autó értékesítésekor. Ha áfásan veszi meg az autót, ahogy ez történt is, és természetesen eladásra vásárolta az autót, akkor az áfáját vissza lehet igényelni, ahogyan azt tetted is. De ha ezt az autót értékesíti, akkor természetesen áfásan kell kiszámláznia az autót.


Abban az esetben, ha áfa nélkül vásárolja az autót, akkor beszélhetünk különbözeti áfáról, és ebben az esetben kell arra az autóra áfa mentesen kiállítani a számlát, melyre rá kell írni, hogy a számla különbözeti áfát tartalmaz. (természetesen ezt csak akkor teheti meg, ha be van jelentkezve különbözeti áfásra.)


Az autó beszerzésekről és értékesítésekről külön nyílvántartást kell vezetni, és mindenkor a beszerzés határozza meg, hogy áfásan, avagy különbözeti áfásan kell értékesíteni a gépkocsit.


Remélem érthető voltam.


Móni


 


 


 


 

Bi.Monika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Használt autó vétele és eladása

HozzászólásSzerző: Könyvelőke » vas. dec. 25, 2011 5:11 pm

Szia Móni!


És a kimenő számlánál miért hivatkozott az Áfa tv. 214-227.§-ra?


Az előző kimenő számláit, amin az autókat értékesítette simán, áfásan ki tudta állítani.

Könyvelőke
 
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Használt autó vétele és eladása

HozzászólásSzerző: kkpbt » vas. dec. 25, 2011 6:13 pm

Ahogy Móni is írta, rosszul állította ki az autó kereskedő  a számlát. ÁFA-s beszerzés esetén nem állítható ki a számla ugyanazon autó eladásakor különbözeti ÁFA-ra hivatkozva, magyarul az értékesítés ez esetben 25 %-kal (2011-ben) ÁFA-zik.


Ocó

kkpbt
 
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:27 am

Használt autó vétele és eladása

HozzászólásSzerző: Könyvelőke » hétf. dec. 26, 2011 11:23 am

Köszönöm a válaszokat! Most már világos!

Könyvelőke
 
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég

cron