Adófórum

Adózási és számviteli információk

magánszemélytől vásárlás áfalevonása

ÁFA

magánszemélytől vásárlás áfalevonása

HozzászólásSzerző: Brokkoli » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Szép napot mindenkinek!

Segítséget szeretnék kérni abban, hogy hol találom meg, ill. van-e valakinek ötlete, hogy magánszemélytől való vásárlás esetén mikor igényelhető vissza áfa? Az adott termék továbbfeldolgozásra kerülne...és azután értékesítésre. Mivel a magánszemély nem tud áfás számlát kiállítani, gondolom csak amolyan felvásárlási jegyekhez hasonló módon működhetne a dolog, de akkor azt ugye államilag támogatni kéne...(pl. őstermelők).

Előre is köszönöm a segítséget

B.

Brokkoli
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

magánszemélytől vásárlás áfalevonása

HozzászólásSzerző: 494 » kedd máj. 08, 2007 12:00 pm

Csak akkor lehet áfát visszaigényelni, ha a magánszemély áfás számlát tud adni! Ha mezőgazdasági termék, akkor szó lehet a felvásárlási jegyről.
494
 
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

magánszemélytől vásárlás áfalevonása

HozzászólásSzerző: adotanacs » kedd máj. 08, 2007 12:23 pm

Szia! Felvásárlási jeggyel történő beszerzésnél van az ÁFA törvény mellékletében felsorolt mg-i termékekre megállapitott kompenzációs felár, amely ÁFA jogcimen visszaigényelhető. Máskülönben ha a  a magánszemély ÁFA alany, és az általa kibocsátott számla ÁFÁT tartalmaz, csak akkor vonható le.   Ani
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

magánszemélytől vásárlás áfalevonása

HozzászólásSzerző: tamas973 » kedd máj. 08, 2007 1:59 pm

Üdv.

Az áfa tv 32§ (1) bekezdése egyértelműen kimondja, hogy az aóalanyt megilleti az a jog, hogy a másik adóalany által rá áthárított adót levonja. Mivel ezen esetben nincs áthárított adó, nincs mit levonni, visszaigényeni. Sajna.

Üdv Tomics

 

tamas973
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

magánszemélytől vásárlás áfalevonása

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » kedd máj. 08, 2007 2:38 pm

A kompenzációs felárral történő felvásárlás is csak akkor működhet, ha a mg. termelő bejelentkezett az áfa alanyának (áfa tv. 55.§)

Ha az eladótól rendszeresen vásároltok, akkor Art. szerint bejelentkezési kötelezettség terheli. Ezért követeljétek meg tőle, hogy teljesítse a bejelentkezési kötelezettségét és rendezze a jogállását, máskülönben részt vesztek az adókötelezettség kikerülésében, ami bűnsegédi magatartás a Btk. 310. §. szerinti adócsalás bűntettében.  

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

magánszemélytől vásárlás áfalevonása

HozzászólásSzerző: adotanacs » kedd máj. 08, 2007 2:41 pm

Szia Anikó! Én ezt nem igy tudom, normál adókártyaszámos őstermelőtől évek óta vásárolunk fel, és a komp. felárat ÁFA-ként visszaigényeljük. Ha az őstermelő ÁFA alanynak bejelentkezett, akkor már nem komp. felár, hanem 20% ÁFA van. Ani
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

magánszemélytől vásárlás áfalevonása

HozzászólásSzerző: Brokkoli » kedd máj. 08, 2007 2:53 pm

Egyetértek adotanacs válaszával. Azért írtam ezt a példát, mert mg-i cégem nekem is volt, és a komp.felárat az adóbevallásban áfaként mi is visszaigényeltük. Semmi köze ennek az alany áfabejelentkezéséhez. Arra gondoltam, hogy van-e hasonló lehetőség más, nem mg-i termékek felvásárlásánál....
Brokkoli
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

magánszemélytől vásárlás áfalevonása

HozzászólásSzerző: kohnmari » kedd máj. 08, 2007 4:08 pm

Szia B.

Jó lenne tudni, hogy pontosan mire gondolsz. A kompenzációs felár a mg. termelőknél alkalmazható. A hozzászólóknak igazuk van, hogy ÁFÁT-t levonni (visszaigényelni) csak ÁFA alany által kiállított számla ellenében lehet. Üdv. Mari

kohnmari
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

magánszemélytől vásárlás áfalevonása

HozzászólásSzerző: Brokkoli » kedd máj. 08, 2007 5:51 pm

Sajnos úgy látom, hogy beigazolódott a gyanúm, és nincs lehetőség áfavisszaigénylésre esetemben. Egy olyan cég miatt kérdeztem, amely folyamatosan nyersanyagot vesz magánszemélyektől, amit feldolgoz (átalakít, új terméket hoz létre ) és értékesít. Mivel az értékesítése után az áfát be kell fizetnie. A feldolgozáshoz szükséges rezsije áfáját ugyan vissza tudja igényelni, de ez ugye a kisebb hányad. Az a gond, hogy a magánszemélyek gyakorlatilag a lakosság, úh. ettől kezdve kiesett az a lehetőség, hogy kiváltassuk velük adószámot...:-(

Más: a kompenzációs felárat teljesen értem és csinálom is, csak hasonlatként hoztam fel.

Köszönöm mindenkinek a hozzászólást!

Brokkoli
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

magánszemélytől vásárlás áfalevonása

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » kedd máj. 08, 2007 6:16 pm

Talán valamilyen hulladékról van szó? A magánszemélynél nem keletkezett hozzáadott érték, amire áfát lehetne alapítani. Ha nála lenne felszámított áfa, akkor ő is visszaigényelhetné az eredeti beszerzése áfáját. Mindenesetre vigasztalja a cégedet, hogy áfa nélkül vásárol a magánszemélytől és a teljes felvásárlási árat költségként elszámolhatja.
aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Következő

Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 14 vendég

cron