Adófórum

Adózási és számviteli információk

Időszakos elszámolás vagy gyűjtőszámla ?!

ÁFA

Időszakos elszámolás vagy gyűjtőszámla ?!

HozzászólásSzerző: Tí-Mea » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Szisztok!

Véleményetek szeretném kérni az alábbi kérdésben, mert nem tudom eldönteni, hogyan kell az általunk végzett szolgáltatásról a számlát helyesen kiállítani.

Adott egy mezőgazdasági cég, mely magánszemélyeknek és társaság részére is végez kukorica bérszárítást. A szárítás adott fél részére rendszerint nem egy napon történik, hanem egy időszak alatt folyamatosan az aratás ütemében.

Kérdésem lenne, hogy ebben az esetben gyűjtőszámlát, vagy időszakos elszámolás szabályainak megfelelő számlát kell kiállítani a kukorica szárításról szerintetek?????

Például egy vevő részére december 15. és december 31. között folyamatosan végzünk kukorica szárítást. A szárítás nem minden nap történik, hanem azokon a napokon, amikor beszállítják hozzánk szárításra a learatott kukoricájukat. A példánál maradva december 15-én, 16-án, 17-én, 20-án,
22-én, 23-án, 27-én, és 31-én. Kérdés, hogy ebben az esetben melyik variáció szerint kell kiállítani a számlát helyesen?

1. variáció: időszaki elszámolás történik, és a fizetési határidővel megegyező teljesítési időponttal kell kiállítani a számlát. A példa esetében pl. kiszámlázásra kerül a szárítás 2011.01.03-án. Fizetési határidő: 2011.01.13. Helyesen állítjuk-e ki a számlát, ha a teljesítési időpont 2011.01.13 (fizetési határidővel egyezően)? Ebben az esetben nem soroljuk fel tételesen a számlában a szárítási időpontokat, hanem egy összegben, egy tételként szerepel a számlán a szolgáltatás.

2. variáció: gyűjtőszámlás elszámolásban állapodnak meg a felek, és a számlában felsorolják tételesen a szárítási időpontoknak megfelelően az elvégzett szárítást. Ebben az esetben a számla teljesítési időpontjához milyen dátumot kell írni?

Valaki légyszi segítsen, ha van hasonló témában gyakorlata.

Köszi szépen előre is!!!!

Tí-Mea
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

Időszakos elszámolás vagy gyűjtőszámla ?!

HozzászólásSzerző: validitas » szer. jan. 05, 2011 9:12 pm

Szia!

Szerintem már te magadnak megválaszoltad:-))) Attól függ, hogyan állapodnak meg, ahogyan a 2. variációdnál írtad. 

Vagyis, ha úgy állapodnak meg, hogy a havi szárításokat a következő hó x. napjáig elszámolják, a számlát kiállítják, || megállapodnak a fiz.határidőben, akkor időszaki elszámolás.

Ha úgy állapodnak meg, hogy a szárításokról nem készül külön-külön számla, hanem az egyes szárításokat (napokat) egyetlen, gyűjtőszámlában számlázzák le, akkor a 2. variáció.

Bár szerintem inkább az időszaki lenne a helyes, hiszen egész hónapban rendelkezésre álltok, folyamatosan, de hogy mennyi lesz az elvégzett munka, az csak a hónapot követően derül ki pontosan.

 

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Időszakos elszámolás vagy gyűjtőszámla ?!

HozzászólásSzerző: Tí-Mea » csüt. jan. 06, 2011 7:34 am

Szia Böbe!

Köszönöm szépen a véleményed. Eddig mi időszakos elszámolást használtunk, az 1. variáció szerint számláztunk. Ami ezzel kapcsolatosan nem tiszta nekem, hogy akkor is lehet-e használni az időszakos elszámolást, ha csak egy időszakról van szó, tehát elvégezzük a szárítás dec. 15. és 31. között, amit egy számlában leszámlázunk, és ezzel vége, nincs ezt követően újabb időszak. Szerinted ez így rendben van?

Timi

Tí-Mea
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

Időszakos elszámolás vagy gyűjtőszámla ?!

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. jan. 06, 2011 9:04 am

Szerintem igen, csak legyen róla írásos megállapodás.
validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Időszakos elszámolás vagy gyűjtőszámla ?!

HozzászólásSzerző: Tí-Mea » csüt. jan. 06, 2011 4:20 pm

Köszönöm a megerősítést, legyen szép napod! :)

Timi

Tí-Mea
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég