Adófórum

Adózási és számviteli információk

Őstermelő: kilépés ÁFA-körből?

ÁFA

Őstermelő: kilépés ÁFA-körből?

HozzászólásSzerző: Csuzanna » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

ÁFA-körös őstermelő vagyok. Az őstermelői státuszt szeretném megtartani, kijelentkezhetek-e az ÁFA körből? Ha igen, csak dec. 31-ével, vagy év közben is lehet váltani? Milyen ÁFA fizetési kötelezettségem keletkezhet a kilépéskor?
Csuzanna
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:27 am

Őstermelő: kilépés ÁFA-körből?

HozzászólásSzerző: krizsikk » vas. dec. 12, 2010 8:50 pm

Szia !

2011 évtől kijelentkezhetsz az ÁFA körből, (ha a 2010. évi ÁFA-s bevételed nem haladja meg az 5 millió Ft-ot) ezt az APEH felé december 31-ig jelentheted be ( év közben nem léphetsz ki) a 10T101-es nyomtatványon, azért a kompenzációs felár érvényesítési jogod tartsd meg - bejelentő lapon jelölni kell. Kijelentkezés esetén 3 évig nem léphetsz vissza az ÁFA körbe - kivéve értékhatár túllépés. A 2010 évi ÁFA bevallás beadásával további kötelezettséged nincs ÁFA tekintetében.

Ha kijelentkezel, akkor a bevételeid után ÁFA-t nem számolhatsz fel, (kompenzációs felárat igen) és a költségek utáni ÁFA-t nem vonhatod le.

Krizsik

krizsikk
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

Őstermelő: kilépés ÁFA-körből?

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » hétf. dec. 13, 2010 8:57 am

Szia csuzanna! Egy pici kiegészítés még az előző válaszhoz, szerintem az Áfa tv. alábbi paragrafusát is figyelembe kell venni.

Áfa tv. 135. § (2) bekezdésének alkalmazásában az adóalany által beszerzett tárgyi eszközre jutó előzetesen felszámított – és levont – áfa összegét meghatározó tényezőkben bekövetkezett változásnak kell tekinteni azt is, ha az általános szabályok szerint adózó adóalany utóbb – a tárgyi eszköz beszerzését követően – alanyi adómentességet alkalmaz Mária

valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Őstermelő: kilépés ÁFA-körből?

HozzászólásSzerző: krizsikk » hétf. dec. 13, 2010 1:56 pm

Mária észrevétele jogos. Tárgyi eszköz beszerzése esetén az ÁFA körből való kilépéskor különös szabály van. Ingóság ( pl. gép) beszerzése a vásárlás hónapjától 60 hónap, ingatlan esetén 240 hónap letelte előtt, a le nem telt időre az ÁFA-t vissza kell fizetni. Pl vásárolt egy gépet 2008. 01.12.-én, mely után az ÁFA 120.000,- Ft. volt, melyet akkor visszakértél, 2011. január 1-től kilépsz az ÁFA-ból, addig eltelt 36 hónap, marad még 24 hónap a 60 hónapból, a 24 hónap után az ÁFA-t vissza kell fizetni 120.000/60x24=48.000 Ft. (remélem jól számoltam)

Krizsik 

krizsikk
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég

cron