Adófórum

Adózási és számviteli információk

Késve kapott bejövő számla ÁFA

ÁFA

Késve kapott bejövő számla ÁFA

HozzászólásSzerző: zspotorke » kedd nov. 02, 2010 7:26 pm

Ez igaz és egy rutinosabb könyvelő biztos meg is teszi, ha lehetőséget lát rá, de a "szabál az szabál" és itt azért az igyekszünk képviselni többnyire a rugalmasság határain belül.
zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Késve kapott bejövő számla ÁFA

HozzászólásSzerző: validitas » kedd nov. 02, 2010 8:38 pm

Most csak 15 ezerről van szó, de lehetne 15 milla is, és akkor már egyáltalán nem mindegy, hogy berakhatom-e vagy sem. Mert ha egy ellenőrzés azt mondja, hogy mégsem, akkor elég sok lehet a bírság.
validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Késve kapott bejövő számla ÁFA

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szer. nov. 03, 2010 10:28 am

Sziasztok!  Mazsi!  tegnap este még utána gondoltam a kérdésnek és már teljesen egyértelműnek látom, hogy simán beállíthatod azt az augusztusi szállítói számlában szereplő ÁFÁ-t levonhatóként a III.n.évi önellenőrzésnél.  Sőt ha ha nem kellene kötelezően önellenőrizni a késve átadott kimenő számla miatt, akkor is megtehetnéd, ha akarnád és a vállalkozó is akarná, hogy ha nem lenne az a kimenő számla, hogy a III.n.évi ÁFÁ-t önellenőrzöd, érvényesítve benne a 15 eFt levonható ÁFÁ-t, ahogy DerStauner is írja a 19-es hozzászólásában, s ahogy Te is megközelítetted "logika alapján" a 13-as hozzászólásodban.

A jelenleg hatályos ÁFA tv. 119.§., 131.§ alapján és az Art.  49.§., valamint az Art. 49.§-ához fűzött 2007-ben megjelent értelmezés alapján, (ami szerintem átültethető a jelenleg hatályos törvényekre vonatkozóan is tartalmát/elvét/szellemét tekintve), valamint figyelemmel arra, hogy a levonható ÁFA növekedés nem számlakorrekció során keletkezik szerintem is igaza van bezi02-nek, semmi akadálya, hogy az önellenőrzésbe ez a csökkentő tétel is szerepeljen..

Én nem bánom, hogy foglalkozunk ezzel a kérdéssel, mert a jelenleg hatályos törvények szövegezése és az alkalmazható szankciók mellett muszáj a lehető legkörültekintőbben eljárni, ahogy Böbe is céloz arra a 21-es hozzászólásában.   

Üdv.

 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Késve kapott bejövő számla ÁFA

HozzászólásSzerző: mazsi5 » szer. nov. 03, 2010 10:30 am

Szia, Sziasztok!

Mária! nem egészen értem, akkor az álláspontodat, hogy :"16" "Böbe, ha jól értem azonosan gondolkodunk" , hiszen : az idézettel betett véleményedből azt veszem ki, ami már nekem is egyre inkább a meggyőződésem és amiről azt írtam, hogy úgy lenne logikus is, hogy egy levonható ÁFÁ-t tartalmazó normál szállítói számla esetében, ha az ÁFA bevallást követően érkezik, pld-ul az aug.számla novemberben, akkor vagy élek a levonási jogommal önellenőrzéssel a számla telj.időpontja szerinti időszakra "viszamenőleg", vagy berakhatom akár abba, ami a kézhezvétel időszaki bevallás, vagy akár későbbi - nyilván egyszer figyelembe véve.  Megjegyzem, amit betettél Farkas Alexandrától, az is ezt erősíti, bár az a leírás inkább a számlakorrekciós eljárással foglalkozik,  a kérdésbeli esetben pedig nincs szó helyesbítésről, stb.  A "18"-as hozzászólásodban pedig megint csak erősíted, hogy a nem számlakorrekciós tételeknél lényegtelen, hogy a vállalkozásnál már ott volt-e a számla az eredeti bevallási határidőig, vagy sem.

Böbe szerint, ha jól értem, akkor vehetném figyelembe az önellenőrzésnél, ha körbebástyáznám magam bizonyítékokkal, hogy már abban a bevallási időszakban is a vállalkozás rendelkezésére állt a számla.. csak valakinek a hibájából az nem került időben a könyvelőhöz, így az ÁFA analitikába, s így a bevallásban érvényesítésre..

Általam, mint könyvelő által novemberben megkapott szállítói számla augusztusi (teljesítés és keltezése is), a mindenképpen önellenőrzést okozó kimenő számla szeptemberi (a teljesítés és számla kiállítás is), de mivel negyedéves bevalló, ezért III.n. évet érinti mindkettő. (Ha nem lenne kötelező az önellenőrzés a kimenő számla miatt, akkor már csak azért sem adnék önmagában a szállítói számla miatt önellenőrzést, mert minden bevallási határidőben ez a cég eljátssza velem, hogy a bevállási határidőt megelőző nap este, vagy akár a bevallási határidő napján délután, vagy este adja ide a teljes negyedévet, miközben a bizonylatokat időben elkezdem követelni..)  és nem a "bolhából, akarok elefántot", vagy a rutinra támaszkodni, de még mindig az árvizi helyreállítással vagyok elfoglalva a meló mellett és "kicsit "meg is vagyok zakkanva, gondoltam "beleásás" nélkül, a megerősítés nem ártana, attól, hogy csak 15 eFt levonható ÁFÁ-ról van szó.  

Aztán láttam, hogy a számomra mértékadó véleményt írók között is megoszlik a helyes, törvényes eljárás megítélése, így kénytelen voltam beleásni magam.

Arra jutottam, hogy a számla hiánya csupán az ÁFA levonás gyakorlásában volt akadályozó tényező ebben az esetben, a jelenleg hatályos törvények szerint is,  s mivel a jogosultság megnyílt augusztusban, amikor a számlakibocsátónak ÁFA fizetési kötelezettsége keletkezett, most amikor már a joggyakorlás tárgyi feltétele is rendben van és egyébként is el kell szórakozni a III.n.évi ÁFA önellenőrzésssel, függetlenül attól, hogy a vállalkozás mikor kapta kézhez a számlát,  nyugodtan számolhatok a 15 eFt levonható ÁFÁ-val az önellenőrzésben.

Az Art.49.§-a lényegében erre vonatkozóan nem változott 2007-től, s ha 2007-ben a késve kapott számla, vagy az, hogy bármely oknál fogva a vállalkozás nem élt a legkorábbi levonási jog megnyílásakor az ÁFA levonással, az nem minősül(t) olyannak, mintha az a vállalkozó olyan saját döntése lenne, ami miatt később önellenőrzéssel ne élhetne (a korábbi  jogosultsági időpontra vonatkozóan) e jogával.

Köszönöm, hogy részt vettetek a téma megvitatásában.

Üdv.

 

  

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Késve kapott bejövő számla ÁFA

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » szer. nov. 03, 2010 3:37 pm

Szia, Sziasztok!

Mazsi! Elnézést, ha nem voltam egyértelmű a válaszaimnál, de elejétől kezdve nekem az a véleményem, hogy amennyiben nem számla helyesbítésről (korrekcióról ) van szó a szállítói számla esetében, akkor nem kell a számla kézhez vételt bizonyítanom ,önellenőrzéssel módosíthatom a bevallást a számla tejesítés időpontjában A kérdésben pedig késett számláról van szó. A 16. válaszomban lehet felületesen  olvastam Böbe válaszát és a mondatának egy

részére figyeltem, melyben  a következőt írta:

Ha mondjuk az adózónál lenne a számla és véletlenül kimarad a bevallásból, az már indokolja az önellenőrzést,

ezzel értettem egyet. A lényeg , ha a törvények érthetőbbek lennének , ami sajnos nem rajtunk múlik, nekünk is könnyebb dolgunk lenne. A közös gondolkodás pedig hasznos lehet.

 
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Előző

Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég

cron