Adófórum

Adózási és számviteli információk

Késve kapott bejövő számla ÁFA

ÁFA

Késve kapott bejövő számla ÁFA

HozzászólásSzerző: mazsi5 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!  Ma kaptam kézhez egyik kedves ügyfél 2010. III.n. évre vonatkozó  1 db kimenő és 1 db bejövő számlát, nem helyesbítés, nem stornó... csak simán most adta ide augusztusi bejövő szállítói számlát ÁFA 15 eFt  és egy a cég által kibocsátott számlát ÁFA 115 eFt. A cég negyedéves ÁFA bevalló.

Az biztos, hogy az értékesítési számlája miatt mindenképpen ÁFA önellenőrzés a III.n.,évre beadott ÁFA bevallás, de nem bírok egy egyértelmű leírást találni arra - mint ahogy az volt a 2008. év előtt hatályos ÁFA önellenőrzésekre vonatkozóan -, hogy  az önellenőrzés alkalmával figyelembe vehetem-e a szállítói számla ÁFÁ-ját csökkentőként és akkor az ÁFA fizetési kötelezettség növekmény csak 100 eFt és nem 115, s csak ezután megy az önell.pótlék is, vagy a késve ideadtt szállítói számla csak a IV.n.évi ÁFA bevallásban érvényesíthető?   Az rendben van, hogy később élhetek a levonási joggal,

(és megérdemelné, hogy ha figyelembe lehet venni, akkor is hagyjam a IV.n.évre, mert többször figyelmeztettem írásban, hogy időben hozza a bizonylatokat, s, hogy 10.16-án még csak szept.01-ig vannak nálam a bizonylatok.. fülebotját nem mozdította, majd okt.19.én este nyolckor megkaptam a szeptembert is, ezzel már kétszer csináltam az ÁFA analitikát és bevallást... ma meg még ezt a két számlát)  

  de nem látom egyértelműnek, hogy az ilyen késve átadott, akár a szállító által késve elküldött számla alapján élhet-e a vállalkozó ÁFA önellenőrzéssel, mint levonható ÁFÁ-t növelő, illetve fizetendő ÁFÁ-t csökkentő tételként.

Üdv.

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Késve kapott bejövő számla ÁFA

HozzászólásSzerző: bezi02 » kedd nov. 02, 2010 10:17 am

"Az biztos, hogy az értékesítési számlája miatt mindenképpen ÁFA önellenőrzés a III.n.,évre beadott ÁFA bevallás."

A szállítói számla miatt nem kellene önellenőrizni, de ha már a kimenő számla miatt kell, akkor nyugodtan be lehet tenni  a csökkentő tételt is. Ennek semmi akadálya.

bezi02
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Késve kapott bejövő számla ÁFA

HozzászólásSzerző: validitas » kedd nov. 02, 2010 10:37 am

Szia!

Az Áfa-tv. 127.§-a szerint az adólevonási jog gyakorlásának feltétele, hogy rendelkezésre álljon a megfelelő számla. Ha ez a számla már III.negyedévben - ill. a bevallás benyújtásának határidejéig - rendelkezésére állt a vállalkozásnak, akkor önellenőrzéssel a III.névi áfában figyelembe veheted.

Tehát az érkeztetés vagy kézhezvétel dátuma lényeges szerintem. Erről nyilatkozzon az ügyfél. Ha nem bizonyítható, hogy a számla időben rendelkezésre állt, akkor sztem nem kellene figyelembe venni, csak a mostaniban.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Késve kapott bejövő számla ÁFA

HozzászólásSzerző: madora100 » kedd nov. 02, 2010 10:39 am

Mazsi!

A önellenőrzést a kimenő miatt mindenképpen meg kell ejteni. Az önell.-hez készített szöveges indokolásba vezesd le a kimenő és bejövő számla miatti áfa önellenőrzést. Valamikor régen kötelező volt a bejövő szállítói számlát is önellenőrizni, ha az késve érkezett. Ma már betehető a következő időszaki áfa bevallásba is. Arra azonban ügyelj, hogy a számla mikor érkezett. (nem hozzád, hanem a céghez). Mert ha késve érkezett a számla, akkor a fenti módszer nem alkalmazható. Bár rémlik, hogy volt valami változás ezzel kapcsolatosan is, hogy nem a rendelkezésre álló számla alapján lehet csak áfát rendezni. De talán az a biztosabb, ha a számla kézhezvételének időpontjának megfelelő áfa bevallásba állítod be az előzetes áfát. 

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Késve kapott bejövő számla ÁFA

HozzászólásSzerző: madora100 » kedd nov. 02, 2010 10:45 am

Számviteli levelekből

 / 2008. március 20.

3595. Késve kapott számla könyvelése

Kérdés: Ügyfelünk újrakönyvelési megbízást adott cégünk részére, kérte, hogy a cégét 2006. január 1-jétől könyveljük újra. Ezen feladat ellátása során megállapítottuk, hogy a kifizetett szállítói számlák közül az egyik számla hiányzik. A szállító 2007. 12. 08-i kiállítási dátummal, az eredeti, 2006. áprilisi teljesítési időponttal adta át a számlát. Melyik elszámolási időszakban kell szerepeltetni a számlát? Elkésett számlaként most, vagy az eredeti teljesítési időponttal, vagy választhatunk e két lehetőség közül?
(A kérdéshez tartozó tárgyszavak: számla (elkésett))

A kérdésre a válasz az, hogy a szóban forgó számlát 2006 áprilisában könyvelni kellett volna, feltételezve, hogy nemcsak kifizetés volt, hanem elfogadott teljesítés is. Mivel a könyvelése csak 2007. év során lehetséges, egyértelmű, hogy a 2006. évi adatokat kell - önellenőrzés keretében - módosítani. A módosításnak kihatása lehet a 2006. évi társasági adóra, de nincs kihatása a 2006. évi áfabevallásra. Ez utóbbi esetben a késve beérkező számlát - az adó megállapításához való jog elévüléséig - akkor kell az áfabevallásba beállítani, amikor az megérkezett. A számviteli elszámolásnál a késve érkezett számlát is az eredeti teljesítés időpontjának időszakában kell elszámolni.

 

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Késve kapott bejövő számla ÁFA

HozzászólásSzerző: melcsi62 » kedd nov. 02, 2010 12:05 pm

Sziasztok!  A 2008. előtti időszakra vonatkozóan az APEH feltett egy tájékoztatót, amiből nekem az jön le, hogy ÁFA önellenőrzés keretében lehetett élni a késve kapott, vagy egyéb ok miatt ÁFA analitikából kimaradt,stb..   szállítói számla esetében az "eredeti, számlán szereplő" teljesítés dátuma szerinti bevallás korrigálásával..

9. 
Az Áfatörvény 36. § (5) bekezdésének és az Art. önellenőrzésre vonatkozó szabályainak összefüggése2007.11.08.

[Az Áfatörvény 36. § (5) bekezdéséhez és az Art. 49. §-ához]

--- Most viszont én sem látom egyértelműnek, hogy ha mondjuk későn érkezik a bevallást készítőhöz, vagy akár magához az adózóhoz az adott szállítói számla - és most tekintsünk el attól, hogy a kérdezőnél a bevallásból kimaradt kimenő számla okán mindenképpen önellenőrizni kell a III.n.évi ÁFA bevallást -, akkor amikor a számla már rendelkezésére áll, a számla birtokában önellenőrzésként érvényesítheti-e ( az egy dolog, hogy nem köteles levonható ÁFA növekmény miatt önellenőrzésre)  a plusz levonható ÁFA jogát, arra hivatkozással, hogy az ÁFA tv. 119.§.(1) bek. szerint az adólevonási jog akkor keletkezik, amikor az előzetesen felszámított adónak megfelelő fizetendő adót meg kell állapítani....

A számlát kibocsátó szállítónak a fizetendő ÁFÁ-t meg kellett állapítani ezek szerint augusztusban.. tehát a vevő levonási joga is augusztusban keletkezett elméletileg, amivel a számla birtoklásának hiányában nem élt az azon időszakra vonatkozó bevallásában..    Ha a korábbi ÁFA tv. 36.§.(5) magyarázatából indulunk ki (s már akkor is kötelem volt, hogy a számla birtokában lehetett élni a levonási joggal).. az art.49.§-a lényegét tekintve szerintem nem változott ..    és gondolok az alábbi részre az APEH-es cikkből:

"Mindezek alapján az Áfa-törvény 36. § (5) bekezdésének és az Art. 49. §-ának szabályából nem következik, hogy amennyiben az adóalany az adólevonási jog megnyílásának adó-megállapítási időszakában nem élt adólevonási jogával, akkor utóbb azt önellenőrzéssel nem érvényesítheti, hanem csak (elévülési időn belül) a jövőre nézve gyakorolhatná.

Ha átültethető a 2008. előtt hatályos ÁFA törvényi hivatkozással és Art.49.§-ra hivatkozással tett tájékoztatás, azzal, hogy a levonási jog a számla alapján megnyílt volt 2010. augusztusban (tehát a III.n. évben), de egyéb ok  (speciel az adózó "ekkora figyelmet fordít arra, hogy mit mikor ad oda a könyvelőnek, aki az ÁFA bevallást is készíti" ) miatt az adózó nem élt a legkorábbi megnyílási joggal, attól önellenőrzés keretében később élhet "visszamenőleg"   .. tehát HA átültethető az elv, akkor nekem is az a véleményem, hogy a III.n. évi ÁFA bevallás önellenőrzésénél ez a könyvelőnek későn átadott számla levonható ÁFA is számbavehető, és akkor csak  (115 mínusz 15) 100 eFt lesz az önellenőrzéssel megfizetendő ÁFA különbözet és ez után fizetendő az önellenőrzési pótlék is.

De azért nekem is ott van az a HA, mert vagy nem emlékszem, vagy nem olvastam a már 2008. januártól hatályos ÁFA tv-re hivatkozással egyértelmű értelmezést, állásfoglalást ebben a kérdésben.

Az a dolog, hogy nem mindegy, hogy csak a vállalkozó adta oda későn a számlát a könyvelőnek, vagy már a vállalkozó is késve ( a bevallás beadását követően) kapta azt kézhez .. a különbség tétel nekem azért nem mérvadó különbség, mert nehezen bizonyítható, ha a számla küldése nem postán ajánlottan, vagy tértivevényesen történt, hogy a vállalkozó kezeihez mikor is került, illetve mikor bocsátotta ténylegesen rendelkezésre a szállító azt a számlát.. az, hogy a könyvelő mikor vette át:  én az ilyen húzós bizonylatok esetében minden esetben rájegyzem és elismertetem a vállalkozóval, hogy bizony ő azt, mikor adta át a könyvelőnek, de ez utóbbi már csak a könyvelő védelmét szolgálja...  

Üdv.

 

 

 

   

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Késve kapott bejövő számla ÁFA

HozzászólásSzerző: mazsi5 » kedd nov. 02, 2010 12:28 pm

Sziasztok!   Az a helyzet, hogy a T. ügyvezető se tudja, hogy mikor kapták meg azt az augusztus elején teljesült és kiállított /keltezett számlát, csak közölte, hogy neki a szem.közreműködő tag rokona most adta oda, a kimenő számlát meg nem tudja, hogy a könyvelés példányt miért nem tépte ki a számlatömbből, stb.. 

/ÁFA bevallás összeállítás előtt is ismételten minden ügyfelet körbe ugatok, hogy nézzék át, mindent ide adtak-e.. ennek nem sok bizonylata van, több időm megy el azzal, hogy leveleket írok nekik annak érdekében, hogy valamennyire időben kapjam meg a bizonylatokat,  mint magával a könyveléssel.. és ennek ellenére ... de ez van.

A könyvelési szerződésben szerepel, hogy a levonható ÁFÁ-t tartalmazó, késedelmesen rendelkezésre bocsátott számlák miatt a szerződés keretében a megbízott nem kötelezett önellenőrzés elkészítésére, (stb. cullang: feljegyzés készítés, önellenőrzések nyilvántartásba vétel), de itt az értékesítési számla miatt most mindenképpen önellenőrzésre kötelezett a vállalkozás, ezért merült fel bennem, hogy akár a késve ideadott szállítói számlát is figyelembe venném neki.. lehet, hogy csak a méregtől, de nem tudom magam meggyőzni  és úgy látom a válaszokból is, hogy valami nem egyértelmű ..

Melcsi!  mielőtt feltettem a kérdést, néztem azt a tájékoztatót is, mert emlékeztem valami olyasmira, ami abban van, de lényegét tekintve, mivel nem  2008-tól hatályos ÁFA tv-re hivatkozik, nekem is a problémám az a bizonyos "HA".

Üdv. 

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Késve kapott bejövő számla ÁFA

HozzászólásSzerző: validitas » kedd nov. 02, 2010 12:39 pm

Szia!

Bocsánat, de nekem nem igazán világos, hogy mit akartál ebből az egészből kihozni. Szerintem az ÁFA-törvény meglehetősen egyértelmű:

120. § Abban a mértékben, amilyen mértékben az adóalany - ilyen minőségében - a terméket, szolgáltatást adóköteles termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása érdekében használja, egyéb módon hasznosítja, jogosult arra, hogy az általa fizetendő adóból levonja azt az adót, amelyet


a) termék beszerzéséhez, szolgáltatás igénybevételéhez kapcsolódóan egy másik adóalany - ideértve az Eva. hatálya alá tartozó személyt, szervezetet is - rá áthárított;


127. § (1) Az adólevonási jog gyakorlásának tárgyi feltétele, hogy az adóalany személyes rendelkezésére álljon

a) a 120. § a) pontjában említett esetben a nevére szóló, az ügylet teljesítését tanúsító számla;
b) a 120. § b) pontjában említett esetek közül:
ba) termék Közösségen belüli beszerzése esetében a nevére szóló, az ügylet teljesítését tanúsító számla, illetőleg
bb) egyéb, a ba) alpont alá nem tartozó esetekben pedig szintén a nevére szóló, az ügylet teljesítését tanúsító számla, illetőleg - ha a fizetendő adó megállapításakor számla nem áll az adóalany személyes rendelkezésére - mindazon okiratok, amelyek a fizetendő adó összegszerű megállapításához szükségesek;
  

Szerintem ehhez semmilyen külön állásfoglalás nem szükséges, ha a számlát megkapta a vállalkozás a bevallás benyújtásának határidejéig, akkor önellenőrizhető ha kimaradt a bevallásból, ha nem kapta meg, akkor pedig abba a bevallásba tartozik, amikor kézhez kapta.

Kérdés csak azon van, tudja-e a vállalkozás igazolni, mikor érkezett meg hozzá a számla. Ha pl. érkeztető bélyegzővel látják el a beérkező postát (levelek, számlák, küldemények, stb.), vagy ha iktatják (akár kézi akár elektronikus iktatókönyvet használnak), és a beérkezés dátuma megállapítható, kétséget kizáróan igazolható, akkor egyszerű a dolog.

Ha nem, akkor szerintem csak a IV.néves bevallásban lehet a levonási joggal élni. 

A kimenő számláról nem szólok, ott egyértelmű az önellenőrzés.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Késve kapott bejövő számla ÁFA

HozzászólásSzerző: madora100 » kedd nov. 02, 2010 12:47 pm

Ha nincs a cégnél "iktatás", akkor is a számla kiállításának dátumából is ki lehet indulni a kérdező esetében. Ha a számla kiállítása negyedéven belüli, vagy azt követő 10-15 nap, ( bevallás leadásának határideje előtti pár nap) akkor a postai napokat figyelembe véve mondhatjuk, hogy a számla nem késve érkezett, így az csak azért nem került be a bevallásba, mert nem került a könyvelőhöz. 
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Késve kapott bejövő számla ÁFA

HozzászólásSzerző: validitas » kedd nov. 02, 2010 12:54 pm

Szerintem itt már - mivel önellenőrzést végzett - az adózóra átszáll a bizonyítási kényszer, neki kell tudnia bizonyítani, hogy az számla rendelkezésre állt. A számla kelte nem lehet bizonyíték, hiszen azt el is felejthették postázni - csak hetekkel v. hónapokkal később vették észre, és postázták el.

Nem kötözködni akarok, de egzakt bizonyíték kell szerintem.

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Következő

Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég